Još nema pouzdanog lijeka za rak, iako su naučnici iz dana u dan sve bliže njegovom otkrivanju. I dok svi čekaju da se čudotvorni lijek pronađe, poznati ljekar kaže da “spas” živi u nama.
Ljekari se već decenijama bore da nađu lijek za rak. Svako malo tvrde da su na korak od toga da stvore lijek koji bi izliječio najzloćudniju boljku od svih.
Sa druge strane, dr Stiven Rozenberg sa Nacionalnog instituta za rak u Betesdi u američkoj saveznoj državi Meliland, tvrdi da nam je lijek nikad bliže – tačnije, da lijek protiv raka živi u nama.
Rozenberga smatraju za jednog od vodećih stručnjaka koji istražuje imunoterapiju kao sredstvo borbe protiv raka. Doktor smatra da bi se u ovoj borbi, umjesto operacijama, zračenjima i terapijama, trebalo okrenuti imunoterapiji koja može da podstakne naše tijelo da se bori protiv ove opake bolesti.
Rozenberg je još prije četiri decenije stvorio Interleukin-2, prvu djelotvornu tehniku imunoterapije, na kojoj se danas bazira strategija borbe protiv raka.
U istraživanje imunoterapije se ulažu milijarde dolara ali lijek još nije pronađen. Ipak, imunoterapija je postala obećavajuće oružje u borbi protiv te smrtonosne bolesti.
Dr Rozenberg kaže da se imunoterapija zasad pokazala uspješnijom metodom u liječenju raka krvi nego kod drugih, čvrstih oblika tumora.
“Sve dok ne omogućimo pravi i djelotvorni lijek oboljelima, preostaje nam još jako mnogo posla”, rekao je Rozenberg.