Pravila za zdrav život

-

Zdrava probava zavisi od načina života. To je najvažnije pravilo koje važi za sve, a spriječiti crijevne tegobe znači spriječiti i mnoge bolesti.

U crijevima se nalazi 100 miliona nervnih ćelija i ona su tijesno povezana sa mozgom. Komunikacija se odvija u dva smjera. Crijeva mozgu prenose neke podražaje, dok psihički stres direktno utiče na rad crijeva.

- Google oglasi -

Jedite smireno

Ne dopustite da nakon obroka osjetite „kamen“ u želucu, opustite se. Za najveće dnevne obroke, ručak i večeru, pronađite dovoljno vremena i jedite ih polako. Stres direktno ometa rad probavnog sistema. Osim toga, važno je svaki zalogaj dobro sažvakati te izbjeći gutanje vazduha sa zalogajima, jer to uzrokuje nadustost.
Poštujte svoj biološki sat
Navikli smo da jedemo 3 – 4 puta dnevno. Zašto bismo nasilno remetili taj ustaljeni raspored? Preskakanje obroka usporava probavu. Naime, u određeno doba dana probavni sistem nastavlja da luči probavne sokove koji, ako u želucu i crijevima nema hrane, nagrizaju sluznicu.

Pripazite šta jedete

Oprez je potreban sa namirnicama koje fermentišu (kelj, mahune, celer…). One podstiču umnožavanje crijevnih bakterija i proizvodnju gasova. Oprez je potreban i sa sušenim voćem i mahunarkama, zelenim voćem, suhomesnatim proizvodima, agrumima, sokom od jabuka i grožđa, čokoladom. Ako se radi o lijenim crijevima, budite oprezni sa žitaricama, one sadrže vlakna koja nadražuju crijeva.

Probiotska ishrana

U crijevima, prirodno žive stotine miliona bakterija. Više od 400 vrsta bakterija štiti crijevnu sluznicu od raznih poremećaja. Zato je, kako bi se poboljšala prohodnost crijeva, važna ishrana koja održava ravnotežu crijevne flore. To su jogurt i mliječni fermenti.

Redovna fizička aktivnost

Fizička aktivnost poboljšava raspoloženje pa posredno utiče na rad crijeva. Hodanje ili vožnja biciklom nakon napornog dana, trčanje ili plivanje vikendom, blagotvorno će uticati na probavu, a uz to će i učvrstiti stomačne mišiće.

- Google oglasi -

Novi Sadržaj

Majčina dušica (Thymus serpyllum)

Majčina dušica (Thymus serpyllum L.) u narodu poznata još kao "babina dušica" ili "materinka" je trajna biljka iz porodice...

Maslačak (Taraxacum officinale)

Maslačak (Taraxacum officinale) je trajna zeljasta biljka iz porodice glavočika (Asteraceae), s vrlo razvijenim korijenom iz kojega raste rozeta...

Vitiligo: vrste, simptomi, uzroci i liječenje

Bolest se može javiti u bilo kojoj životnoj dobi, u svim rasama i u oba spola. Vitiligo je stanje...

Prirodni eliksir ljepote i zdravlja – Za šta je dobro koristiti kantarionovo ulje

Kantarion ili gospina trava je biljka koja ima mnoga ljekovita svojstva, bere se u maju i junu u vrijeme...
- Google oglasi -

Proljetna alergija, borba s peludom i oslobađanje od neugodnih simptoma

Za neke je proljeće izvor radosti i dobrog raspoloženja, a za druge je sezona muke i patnje. Naime, sve...

Rosopas (Chelidonium majus)

Rosopas (Chelidonium majus) u narodu poznata još kao “rusa” ili “zmijino mlijeko”, dolazi iz porodice Makovki (Papaveraceae). Ime rodu...

Ovo morate pročitati

Simptomi i liječenje genitalnog herpesa

Genitalni herpes je seksualno prenosiva infekcija koju uzrokuje herpes...

Otkrijte kako jaja od prepelice pomažu u održavanju zdravlja i ljepote

Prepeličja jaja su mala jaja prepelica bogata hranjivim tvarima....
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas