Zdrava probava zavisi od načina života. To je najvažnije pravilo koje važi za sve, a spriječiti crijevne tegobe znači spriječiti i mnoge bolesti.
U crijevima se nalazi 100 miliona nervnih ćelija i ona su tijesno povezana sa mozgom. Komunikacija se odvija u dva smjera. Crijeva mozgu prenose neke podražaje, dok psihički stres direktno utiče na rad crijeva.
Jedite smireno
Ne dopustite da nakon obroka osjetite „kamen“ u želucu, opustite se. Za najveće dnevne obroke, ručak i večeru, pronađite dovoljno vremena i jedite ih polako. Stres direktno ometa rad probavnog sistema. Osim toga, važno je svaki zalogaj dobro sažvakati te izbjeći gutanje vazduha sa zalogajima, jer to uzrokuje nadustost.
Poštujte svoj biološki sat
Navikli smo da jedemo 3 – 4 puta dnevno. Zašto bismo nasilno remetili taj ustaljeni raspored? Preskakanje obroka usporava probavu. Naime, u određeno doba dana probavni sistem nastavlja da luči probavne sokove koji, ako u želucu i crijevima nema hrane, nagrizaju sluznicu.
Pripazite šta jedete
Oprez je potreban sa namirnicama koje fermentišu (kelj, mahune, celer…). One podstiču umnožavanje crijevnih bakterija i proizvodnju gasova. Oprez je potreban i sa sušenim voćem i mahunarkama, zelenim voćem, suhomesnatim proizvodima, agrumima, sokom od jabuka i grožđa, čokoladom. Ako se radi o lijenim crijevima, budite oprezni sa žitaricama, one sadrže vlakna koja nadražuju crijeva.
Probiotska ishrana
U crijevima, prirodno žive stotine miliona bakterija. Više od 400 vrsta bakterija štiti crijevnu sluznicu od raznih poremećaja. Zato je, kako bi se poboljšala prohodnost crijeva, važna ishrana koja održava ravnotežu crijevne flore. To su jogurt i mliječni fermenti.
Redovna fizička aktivnost
Fizička aktivnost poboljšava raspoloženje pa posredno utiče na rad crijeva. Hodanje ili vožnja biciklom nakon napornog dana, trčanje ili plivanje vikendom, blagotvorno će uticati na probavu, a uz to će i učvrstiti stomačne mišiće.