Pravilnim liječenjem zaustaviti bolest

-

Da li imate neprijatan zadah ili ste primjetili da vaši desni krvare kada perete zube? Ne zanemarujte ovakve simptome, jer najčešće ukazuju na početak parodontalnih oboljenja, koja pored problema sa zubima i vilicom, nepovoljno utiču i na opšte zdravlje.

Najnovija otkrića Američke Akademije Parodontologa utvrdila su da bolesti usta udvostručuju rizik od srčanog infarkta i dijabetesa, i čak učetvorostručuju rizik od moždanog udara. Trudnice koje boluju od nekog oblika paradontopatije, izložene su sedam puta većem riziku prijevremenog porođaja i donošenju na svijet beba manje tjelesne težine od uobičajene, nego porodilje koje imaju zdrave desni.

- Google oglasi -

Parodontopatija

Parodontopatija je praktično živa rana u ustima koja dovodi do propadanja kostiju i tkiva koja drže zube, tako da oni na kraju jednostavno ispadaju. Glavni uzrok bolesti su naslage na zubima koje, ako se ne odstranjuju redovno, prouzrokuju karijes i upalu desni, odnosno gingivitis. Upaljene desni su otečene, bolne i često krvare na dodir. Ukoliko se ne krene na vrijeme sa liječenjem, oko zuba dolazi do stvaranja džepova, u kojima se bakterije nastanjuju i ubrzano razmnožavaju, razarajući tkiva koje pričvršćuju zube za kost. Dolazi do povlačenja desni i zubi počinju da ispadaju. To je posljednji stadij paradontopatije, koji je praktično neizlječiv.

Kada tkiva dođu u fazu da više ne mogu da drže zube, nemoguće ih je vratiti u početno normalno stanje. Pravilnim liječenjem bolest je moguće zaustaviti. Zubar iz džepova oko zuba odstranjuje čvrste naslage i posebnim instrumentima izravna zubne korijenove. Kod početnog i umjerenog oblika bolesti ovo početno liječenje je obično dovoljno. U odmaklim fazama parodontopatije, sa dubokim džepovima oko zuba i stvarnim gubitkom alveolne kosti, potrebno je i kirurško liječenje – kaže stomatolog dr Tihana Divnić, sa Stomatološkog Univerziteta u Beogradu.

Žene su daleko više izložene destruktivnom dejstvu ove podmukle bolesti. U periodu hormonske nestabilnosti kao što su pubertet, menstrualni ciklus, menopauza i doba post-menopauze, svaka žena mora da obrati dvostruko više pažnje oralnoj higijeni. U pubertetu, povišen nivo progesterona ali i estrogena, prouzrokuje povišen krvni pritisak u desnima, što ih čini posebno osjetljivim, a zube lako kvarljivim. Pravilnom higijenom usta, parodontalne bolesti mogu da se spriječe, odnosno zaustave.

Zato je neophodno da se bakterije, koje su uzročnici upala, svakodnevno mehanički odstranjuju uz pomoćna sredstva za čišćenje zuba. ( Dnevnik J. B.)

- Google oglasi -

Novi Sadržaj

Majčina dušica (Thymus serpyllum)

Majčina dušica (Thymus serpyllum L.) u narodu poznata još kao "babina dušica" ili "materinka" je trajna biljka iz porodice...

Maslačak (Taraxacum officinale)

Maslačak (Taraxacum officinale) je trajna zeljasta biljka iz porodice glavočika (Asteraceae), s vrlo razvijenim korijenom iz kojega raste rozeta...

Vitiligo: vrste, simptomi, uzroci i liječenje

Bolest se može javiti u bilo kojoj životnoj dobi, u svim rasama i u oba spola. Vitiligo je stanje...

Prirodni eliksir ljepote i zdravlja – Za šta je dobro koristiti kantarionovo ulje

Kantarion ili gospina trava je biljka koja ima mnoga ljekovita svojstva, bere se u maju i junu u vrijeme...
- Google oglasi -

Proljetna alergija, borba s peludom i oslobađanje od neugodnih simptoma

Za neke je proljeće izvor radosti i dobrog raspoloženja, a za druge je sezona muke i patnje. Naime, sve...

Rosopas (Chelidonium majus)

Rosopas (Chelidonium majus) u narodu poznata još kao “rusa” ili “zmijino mlijeko”, dolazi iz porodice Makovki (Papaveraceae). Ime rodu...

Ovo morate pročitati

Top 7 ljekovitih biljaka za zdravlje srca

Donosimo vam neke alternativne metode liječenja srca, krvnih sudova...

Da li zaista znate šta se nalazi u viršlama?

Viršle su omiljena hrana mnogih od nas, a pogotovo...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas