Već nakon 12-e godine, naša savitljivost i elastičnost počinju da opadaju, a s obzirom na današnji stil života, ta granica bi mogla biti i pomaknuta. Stoga je pravilno istezanje prije vježbanja od iznimne važnosti za uticaj vježbanja na organizam i tijelo.
Pravilno istezanje prije vježbanja je obavezno
Fitnes stručnjaci preporučuju vježbe istezanja za svaki dan, bilo kao samostalne ili prije nekih drugih tjelesnih aktivnosti. Obavezno se istegnite prije trčanja, plesanja, vožnje sobnog bicikla, plivanja i sl. A posebnu pažnju posvetite mišićima koji će biti najaktivniji.
Smanjenje boli – Istezanje nakon vježbanja dokazano smanjuje mogućnost upale mišića. Naime, na taj način smanjuje se skraćenje i grčenje mišića koji stvaraju bol.
Pravilno držanje – Mišići donjeg dijela leđa, ramena i grudnog koša, ako su pravilno istegnuti nakon vježbanja, doprinijet će pravilnom i uspravnom držanju.
Poboljšanje cirkulacije – Dotok krvi u mišiće istezanjem se znatno povećava. Kao i cjelokupna cirkulacija, tako da hranjivi elementi, osim u mišiće, dospijevaju u sve organe našeg tijela.
Čuvanje energije – Pokretljivi i fleksibilni zglobovi omogućavaju lakše vježbanje. Kao i obavljanje svakodnevnih aktivnosti sa lakoćom, kao i sa utroškom veoma malo energije.
Brzo hodanje je savršena vježba za vitku liniju
Smanjenje stresa – Istezanje blagotvorno djeluje, kako na fizičko, tako i na mentalno zdravlje. Ako ne radimo ove vježbe, u mišićima je cirkulacija smanjena. A i količina kisika i hranjivih materija, koja će nas učiniti umornijim i više podložnim stresu. Poboljšava i vaš seksualni život. Da li se ova dobrobit istezanja upošte mora objašnjavati?
Intenzitet vježbanja je isto bitan
Osnovno je započeti sa vježbama za jačanje izdržljivosti, dakle aerobnim vježbanjem, jer nam jačanje izdržljivosti važno za svakodnevni život i za prevenciju bolesti.
Dobro je započeti sa šetnjama u prirodi ili trčanjem. Vožnja biciklom, plivanjem ili vježbe na spravama, u početku 20 do 30 min. Nakon mjesec dana takvog vježbanja, tri puta tjedno, sigurno ćete podignuti izdržljivost.
Važno je pravilno dozirati intenzitet vježbanja, opet uzimajući u obzir svoju trenutnu izdržljivost, godine, spol i opće stanje zdravlja. Postoje jednostavne formule za računanje intenziteta vježbanja, a one se temelje na broju otkucaja srca u mirovanju i pri naporu.