Da bismo sačuvali zdravlje zuba, nije ih dovoljno samo prati nego se treba i pravilno hraniti.
Karijes i oboljenje zubnog mesa su najčešće civilizacijske bolesti prouzrokovane pogrešnim načinom prehrane. Za zdravlj ezuba nije dovoljno samo savjesno pranje tri puta na dan. Pridržavajući se nekoliko korisnih savjeta za pravilnu prehranu – ovaj put usmjerenu na zube, svako može pridonijeti očuvanju svojih zuba.
Šećer – neprijatelj zuba
Šećer je idealna hrana za bakterije koje pospješuju nastanak karijesa. One proizvode kiseline koje nagrizaju zubnu caklinu. Šećer se ne nalazi samo u slatkišima, nego u voću i medu. Također se krije, u manjim ili večim količinama, u kupovnim sokovima i voćnim jogurtima.
Oprez: ljepljivo, kiselo i vruće!
Za zube je posebno loša sva ljepljiva hrana koja se duže zadržava u usnoj šupljini kao što su suhi keksi, kolači ali i slane grickalice. Ove namirnice, doslovno oblažu zube, pružajući tako bakterijama pravi Eldorado hranjivih tvari. Jaka kiselina sirćeta, nagriza zube. Nakon jela koja sadrže sirće, uvijek treba isprati vodom usnu šupljinu. Vrlo vrući napitci i hrana, kao i tvrde namirnice oštrih rubova mogu snažno nadražiti i oštetiti sluznicu usta ili zubno meso, što se može negativno odraziti na zdravlje zuba. Kafa, čaj, crno vino i tamni sokovi ostavljaju tamne mrlje na zubima.
Najbolje namirnice za lijep osmjeh
Ciljani izbor i priprema namirnica neće vas, poštedjeti pranja zuba, ali mu je vrlo smislena nadopuna.
Za međuobroke pojedite komad celera, mrkvu ili jabuku.
Masnoće i bjelančevine ne nagrizaju zubnu caklinu. Svježe voće je puno šećera ali nije toliko problematično jer se žvakanjem stimulira proizvodnja sline. Luk sadrži spojeve sumpora koji djeluju antibakterijski i ubijaju bakteriju Streptococcus mutants. Posebno je učinkovit sirov luk. Konzumacija tvrdih sireva, posebno je dobro za prevenciju od karijesa.
Promišljen izbor pića
Za vrijeme obroka preporučuje se popiti malo vode, kako bi se spriječilo da ostaci hrane ostanu zalijepljeni za zube. Gazirana pića treba piti što rijeđe, jer većina njih ima jako visok udio šećera. Dakle, radije pijte svježe iscjeđene sokove od voća ili povrća bogate vitaminima, posebno oprezni budite kada kupujete voćne sokove. Treba pogledati sastav na ambalaži jer su neki jako zašećereni.
Slatkiši koji „vole“ zube
Svi slatkiši na kojima je istaknut natpis bez šećera, su prijatelji naših zuba (sugarfree, zucker frei).
Čaj kao tajno oružje
Zeleni i crni čaj obiluju sekundarnim biljnim tvarima poput polifenola i flavonoida. Stručnjaci uživanje u čaju u većim količinama preporučuju kao pouzdan način za suzbijanje neugodnog zadaha. Svojim antibakterijskim djelovanjem, u prvom redu zeleni čaj, deaktivira bakterije koje su se „naselile“ u usnoj šupljini, a koje prouzrokuju loš dah. Polifenoli iz čaja koče djelovanje enzima amilaze koji se nalazi u slini, a odgovoran je za razlaganje ugljikohidrata na jednostavne šećere. Tako redovno ispijanje čajeva može smanjiti rizik od karijesa.