Pravilna prehrana drži dijabetes pod kontrolom, i igra veliku ulogu u njegovoj prevenciji. Znate li koja sladila koristiti? Kako se slažu alkohol i dijabetes? Obično se misli daje oboljelima od dijabetesa zabranjen čitav niz namirnica, da jedu uglavnom meso i povrće, da su uljikohidrati zabranjeni… Naprotiv, sve im je dozvoljeno, ali ponešto u samo malim količinama.
Napomenimo da se dijabetičarima preporučuju najmanje tri do pet obroka dnevno koji se baziraju na zdravim namirnicama koje obiluju vlaknima, vitaminima. Uz to, tjelesna aktivnost ima ključnu ulogu u liječenju šećerne bolesti!
Prehrana i dijabetes
Sladila i dijabetes
Sladila mogu biti prirodna i umjetna, od prirodnih sladila spomenimo steviju (300 puta slađa od glukoze) koja nema tako veliku kalorijsku vrijednost, uzima se u malim količinama, a može se koristiti u obliku praha ili listića. Kada je o umjetnim sladilima riječ, poželjna su ona bez kalorijske vrijednosti, pogotovo osobama koje imaju prekomjernu tjelesnu težinu.
>>Koji su najbolji prirodni lijekovi za dijabetes pročitajte OVDJE.
Alkohol i dijabetes
Osobe sa šećernom bolešću trebaju izbjegavati alkohol. Preporučena dnevna doza je 150 ml vina, 350 ml piva ili jednostavnije: jedno piće za žene, a dva za muškarce. Uostalom, to su preporuke i za najzdravije osobe. Alkohol u kratkom roku povisuje nivo šećera u krvi, ali isto tako brzo prestane djelovati.
Kafa i dijabetes
Kafu možete piti prema želji, no ipak pripazite na instant kafe koje imaju dodatke koji bi mogli povisiti šećer u krvi. Birajte espresso, kafu u koju ćete sami dodati malo mlijeka. Izbjegavajte vrhnje za kafu.
>>Koristite cimet kao lijek za dijabetes
Slatkiši i dijabetes
Osobe sa šećernom bolešću povremeno se također žele zasladiti. Ako kupujete slastice neka budu one za dijabetičare, što znači da sadrže umjetna sladila. Princip je isti i za kolače koje pripremate kod kuće – koristite umjetna sladila. I zapamtite, sve kalorije koje unesete morate i potrošiti nekom vrstom rekreacije.
Hrana za smanjenje šećera u krvi
Brojni stručnjaci za dijabetes i nutricionisti izdvajaju 4 zdrave hranjive tvari (vlakana, omega3 masne kiseline, kalcij i vitamin D) koje su važne u prehrani dijabetičara.
Grah
Grah je bogat vlaknima koji pomažu da se osjećate siti, stabiliziraju šećer u krvi, pa čak i snižavaju kolesterol. Dobar je izvor kalcija, minerala koji pokazuju istraživanja može pomoći sagorjeti tjelesnu mast.
Losos
Losos je bogat izvor omega 3 masnih kiselina, zdravih masti koje smanjuju rizik od srčanih bolesti, smanjuju vaš opseg struka, upale i poboljšavaju otpor inzulina.
>>Čičoka, šparoge i češnjak u borbi protiv dijabetesa
Ječam
Zahvaljujući obilju vlakana, ječam može pomoći stabilizirati šećer u krvi.
Zob
Kao i ječam i grah, zob je bogata vlaknima i kao takva je odlična hrana za dijabetičare. Istraživanja pokazuju da zob također može smanjiti ukupni i “loš” LDL kolesterol i poboljšati otpor inzulina. Sva topljiva vlakna koja zob sadrži usporavaju brzinu kojom vaše tijelo može razbiti i apsorbirati ugljikohidrate, što znači da će vaša razina šećera u krvi ostati stabilana.
Voće koje smiju jesti dijabetičari
Iako dijabetičari ne smiju jesti mango, banane, ananas i dinje, postoji mnogo vrsta voća koje smiju jesti a u taj popis spadaju: kisele jabuke, kivi, avokado, jagode, kupine, breskve, višnje, maline.