Elektronske cigarete emituju toksična isparenja, a na količinu i štetnost tih isparenja utječu faktori kao što su temperatura, tip i starost uređaja.
Rezultati su ovo najnovije studije provedene u Lawrence Berkeley laboratoriji u Kaliforniji koja pruža važne podatke za sve one koji smatraju kako su elektronske cigarete bezbjedne za upotrebu.
Studija je objavljena 27. jula u žurnalu Environmental Science & Technology.
“Zagovarači elektronskih cigareta kažu kako je emisija ovih toksičnih isparenja mnogo manja nego kod običnih cigareta, pa se zalažu za tezu da je mnogo bolje koristiti upravo elektronske cigarete,”, kaže učesnik studije, Hugo Destaillats i pojašnjava:
“Rekao bih kako je to istina za određene korisnike, primjerice, dugogodišnje pušače koji ne mogu prestati da puše, pa je stvar u tome da izaberu manje zlo. Obične cigarete su užasno nezdrave, dok su elektronske cigarete jednostavno nezdrave, a ni u kom slučaju sigurne i bezbjedne”.
U laboratorijskih testovima se pokazalo kako propilen glikol i glicerin, dva sastojka koja se nalaze u većini tečnosti za elektonske cigarete, u kombinaciji sa toplinom uzrokuju emisiju toksičnih hemikalija kao što su akrolein, acetaldehid, te formaldehid. Sve tri ili iritiraju respiratorni sistem ili su kancerogene.
Istraživači su došli do saznanja i da se količina štetnih hemikalija u elektronskim cigaretama povećava nakon prvog povučenog “dima”, kako uređaj postaje zagrijaniji, te se povećava i sa svakim novim korištenjem elektronske cigarete.
Od 8. augusta američka administracija za hranu i lijekove će regulirati nove propise u vezi elektronskih cigareta, ali i običnih cigareta, vodenih lula, nikotin gelova i sličnih proizvoda.