Novo istraživanje je pokazalo kako studenti koji zapisuju bilješke na predavanjima imaju bolje rezultate na ispitima od onih koji to nisu činili, čak i kada potom nisu, ili su tek letimično ponovili gradivo.
Naime, pisanje i kucanje teksta, primjerice na računalu, nije isto, piše NET.hr
Studenti koji su ukucavali na telefonima ili kompjuterima, nisu imali dobre rezultate kao oni koji su zapisivali olovkom na papiru, pokazalo je istraživanje provedeno na Princeton University i University of California.
“Bilješke na elektronskim uređajima ne pogoduju učenju”, kaže psiholog Kenneth Kiewra s University of Nebraska.
Osim za učenje, pisanje je dobro i za psihičko zdravlje, kaže doktor. Osobe koje olovkom na papiru zapisuju ono što ih muči, na taj način čiste svoj um i smanjuju stres.
Nekoliko trikova koji će vam pomoći da poboljšate pamćenje:
Škrabajte, crtajte
Činite to tijekom predavanja ili poslovnog sastanka. Možda ćete djelovati neozbiljno, ali pokažite ovaj tekst nadređenima i sve će im biti jasno.
Pišite listu obaveza
Vjerojatno već odavno unosite sve važne datume, obaveze i planove u podsjetnik mobitela, ali stručnjaci savjetuju da ćete sve bolje zapamtiti ako pišete.
Kupite rokovnik, blok ili bilježnicu čije korice vam se baš sviđaju, olovku koja ‘lijepo piše’ i sastavljajte listu s planovima baš kao što se to nekada radilo prije pojave kompjutera i pametnih telefona.
Pišite dnevnik
Možda ste to činili kao tinejdžer, ali stručnjaci kažu da vođenje dnevnika može puno doprinijeti našem psihičkom i mentalnom zdravlju osobito ako ste zaboravni.
Pišite ‘zahvalnice’
Možda će vam ovaj savjet djelovati djetinjasto, ali mnogi uspješni ljudi to čine. Prije odlaska u krevet, na papiriću napišu što ih je tog dana posebno razveselilo i što bi vezano za to željeli učiniti sljedeći dan.
Oni koji to čine, kažu da nikada ne odlaze na spavanje mrzovoljni, da je to odličan lijek protiv depresije, ali i zaboravnosti jer razmišljajući o danu iza sebe, ali i onom koji tek stiže, sjetimo se važnih obaveza i osoba.