Pelin (artemisia absinthium) to je trajna biljka svjetlosive boje, polu grmastog oblika, visine od 60 centimetara do 1 metra. Mladi izdanci su sitno svilasto-dlakavi, a i listovi su sivo pustenasti i svilasto-dlakavi. Pelin cvijeta između juna i augusta, a raste na neobrađenim, zapuštenim mjestima, uz puteve, zidove, vinograde te na sunčanim kamenim obroncima. Može se saditi u vrtovima i lako se održava. Od pelina se mogu, osim čaja, raditi i ljekoviti pripravci.
biljka pelin je lijek protiv parazita u crijevima, preporučuje se kod bolne menstruacije, koristi za liječenje problema s probavom, upala, groznice, proljetnog umora, probavnih bolesti i kroničnog zatvora, grčeva u želucu, artritisa, dijabetesa i brojnih drugih oboljenja.
Ljekovite biljke koje se dobro slažu i mogu kombinirati s pelinom su kadulja, metvica, stolisnik, kopriva, gospina trava…
Ljekoviti pripravci od pelina kao lijek za razna oboljenja
Čaj od pelina
Jedna čajna kašikica pelina prelije se sa 2 dl kipuće vode. Poklopite i pustite da odstoji 15 minuta. Procijedite i pijte od jednu do tri šoljice tokom dana. Pije se u gutljajima, iza jela, najdulje sedam dana, nakon čega treba napraviti sedam dana pauze. Također vino od pelina je izvanredan prirodni lijek, naročito za bolesnu jetru i protiv žutice. Čaj ili vino istodobno pobuđuje, čisti i jača. Uz čaj, može se piti i alkoholna iscrpina pelina od 8 do 10 kapi na kocki šećera, i to od 1 do 3 puta dnevno.
Pelinovo vino
Za pripremu vina uzima se 20 gr biljke pelina za jedan litar bijelog vina (pelin se stavlja isključivo u bijelo vino). Vino ostavite da stoji i izvlači pelin do željene gorčine, zatim procijedite. Koristite li kod kuće pravo, dobro i prirodno vino, dobit ćete zaista ljekoviti napitak.
Pelinkovac
Pelinkovac, koristan kod svih vrsta oboljenja želuca, manjka želučane kiseline i nadutosti, pripremite tako da od 15 do 20 gr pelina namočite u litri dobrog crnog vina. Ostavite 10 dana, uz svakodnevno mućkanje, pa procijedite. Pije se po jedna mala čašica natašte prije doručka.
Ili 3 kašike listova pelina i cvjetnih vrhova dobro usitnite i stavite u staklenu bocu. Prelijte jednom litrom crnog ili bijelog vina te umiješate od 150 do 200 gr meda i dobro zatvorite. Neka odstoji 8 dana, tokom kojih povremeno treba protresti tekućinu. Vino procijedite u tamnu bocu. Pije se jedna čašica na dan, ujutro na prazan želudac, oko 30 minuta prije doručka. Svježi pelin možete i samljeti i iscijediti. Zatim tri kašike soka prelijte kipućim vinom, a potom umiješate med. Uzimati čašicu vina na dan, ujutro na prazan želudac, oko 30 minuta prije doručka.
Tinktura od pelina za želudac
Pripremite 10 gr biljke pelina, 4 gr dobro usitnjenog podanka iđirota, 4 gr dobro usitnjenog korijena srčanika i 4 gr usitnjene kore od naranče. Sve to namočite u 200 gr vinske žeste ili jake rakije. Ostavite 8 dana i procijedite. Pije se kod svih teškoća u želucu, od 15 do 20 kapi, s isto toliko kapi vode, s tim da se može piti od 2 do 4 puta dnevno.
Lijek od pelina protiv glista
Za čišćenje od glista treba piti po pola šoljice pelinova čaja ujutro natašte i navečer prije spavanja, tokom 5 do 6 dana.
Mast protiv bolnih kostiju i zglobova te bolesti kože
Dvije kašike listova i cvijeta pelina sameljite tako da dobijete jednu kašiku praha. Umiješate prašak u 200 gr neslane svinjske masti i time svaki dan nekoliko puta mažete oboljele dijelove tijela.