Priprema domaćeg ajvara po receptu iz bakine kuhinje

-

Prvi plodovi crvene mesnate paprike i patlidžana na tržninci ukazuju na to da je priprema zimnice uveliko počela. Kad je riječ o ajvaru, svi što ga rade imaju neki svoj “tajni recept”.  Ali, od sada priprema domaceg ajvara može započeti i u vašem domu.

Lagana vatra, dugotrajno miješanje, duže cijeđenje, šećer na kraju, samo su neki od trikova bakine kuhinje. Ipak, to ne znači da Vaš ajvar na kraju neće biti dobar. Ako ga pripremate prvi put, pratite upute u nastavku teksta i uspjeh je zagarantovan.

- Google oglasi -

Priprema domaceg ajvara po bakinom receptu

Ako ste već odvojili vrijeme za pripremu ajvara, onda se potrudite da napravite sve kako treba. Prije svega, pažljivo odaberite namirnice bez oštećenja za sirovinu. Obezbjedite energent “najbolje plin”, ali i posude, te alat koji će vam biti potrebni. Kako bi izbjegli zagaranje ajvara, odaberite šerpu za kuhanje sa debljim dnom, ili šerpu od inoksa. Također, ne zaboravite i ambalažu. Kada započnete sa pripremom nećete imati vremena pripremati tegle.

U ovom receptu težine sirovina su za nešto veću količinu ajvara. Ako smatrate da vam je to mnogo ajvara, količine smanjite srazmjerno količinama iz recepta.

Sastojci za domaći ajvar

  • 30 kg crvene mesnate paprike
  • 10 kg patlidžana
  • 1,5 litra suncokretovog ulja
  • 200 grama soli
  • 50 ml alkoholnog sirćeta
  • Po želji 2-3 ljute paprike

Kada ste prikupili sve što je potrebno, priprema domaceg ajvara možete započeti. Prvo je potrebno ispeći (malo popeći) papriku, u rerni ili na ploči šporeta. Zatim papriku složite u lonac i prekrijte krpom da kora podbuhari, slično kao kod pripreme makedonskog ajvara.

pečenje paprika za ajvar

Kada se prohladi, ogulite koru paprika te očistite od sjemena i peteljki. Isti proces uradite sa patlidžanima, pa onda sve zajedno namjestite u cijedaljku da se preko noći ocijedi.

- Google oglasi -

Cijeđenje se može raditi isti dan, ali ne bi smjelo trajati ispod 3 sata. Nakon cijeđenja sameljite ocijeđenu papriku i patlidžan u mašini za mljevenje mesa ili nekom sličnom električnom aparatu. Pomješajte patlidžan i paprike zajedno sa preostalim sokom u kašu.

Šerpu za kuhanje ajvara stavite na energent da se malo zagrije, i zatim sipajte samljevenu kašu paprike i patlidžana. Dodajte pola litra suncokretovog ulja, malo soli i počnite sa mješanjem. Kada ujednačite smjesu, nakon 20-tak minuta kuhanja, dodajte još pola litra ulja. Mješanje u ovoj fazi kuhanja, zavisno o jačini vatre i kvalitetu šerpe ne smije stajati.

Kada se smjesa ponovo ujednači, dodajte preostali pola litra ulja. Cilj je da ne dodajemo cijelu količinu ulja odmah, nego postepeno, kako bi se miješanjem jednako rasporedilo. Zatim možete prestati sa mješanjem. Smanjite vatru i promješajte povremeno.

Cijeli proces kuhanja ajvara ne bi trebao trajati duže od 2-3 sata, ali nakon što smo ubacili ulje možete započeti sa probanjem okusa i dodavanjem soli po želji. Pred kraj kuhanja dodajte alkoholni ocat i mješajte još 10-tak minuta prije nego ga skinete sa vatre.

Kako ću znati da je ajvar gotov?

Ajvar možete skinuti sa vatre kada vidite da po sredini lonca ostaje trag poslije nego provučete kutlaču po dnu. Imajte na umu da se ajvar tokom pečenja prvo zgusne, pa opusti, pa ponovo zgusne. Nemojte da vas to prevari pa da ajvar skinete prerano.

Ajvar

Kada je ajvar gotov, ostavite da se malo prohladi (1-2 sata) pa ga lagano prespite u suhe, čiste i tople staklenke koje ste pripremili prije. Ostavite pune staklenke da odstoje bez poklopaca (5-6 sati) prekrivene krpom, pa ih zatim zatvorite poklopcima. Sa ovim, priprema domaceg ajvara je završena, i omiljena zimnica je spremna za konzumiranje.

Ako volite ljući ajvar možete dodati ljute paprike po ukusu. Ipak nemojte pretjerivati, na spomenute količine sirovine dovoljno je dodati 2-3 ljute papričice prilikom pečenja paprika.

- Google oglasi -

Novi Sadržaj

Majčina dušica (Thymus serpyllum)

Majčina dušica (Thymus serpyllum L.) u narodu poznata još kao "babina dušica" ili "materinka" je trajna biljka iz porodice...

Maslačak (Taraxacum officinale)

Maslačak (Taraxacum officinale) je trajna zeljasta biljka iz porodice glavočika (Asteraceae), s vrlo razvijenim korijenom iz kojega raste rozeta...

Vitiligo: vrste, simptomi, uzroci i liječenje

Bolest se može javiti u bilo kojoj životnoj dobi, u svim rasama i u oba spola. Vitiligo je stanje...

Prirodni eliksir ljepote i zdravlja – Za šta je dobro koristiti kantarionovo ulje

Kantarion ili gospina trava je biljka koja ima mnoga ljekovita svojstva, bere se u maju i junu u vrijeme...
- Google oglasi -

Proljetna alergija, borba s peludom i oslobađanje od neugodnih simptoma

Za neke je proljeće izvor radosti i dobrog raspoloženja, a za druge je sezona muke i patnje. Naime, sve...

Rosopas (Chelidonium majus)

Rosopas (Chelidonium majus) u narodu poznata još kao “rusa” ili “zmijino mlijeko”, dolazi iz porodice Makovki (Papaveraceae). Ime rodu...

Ovo morate pročitati

Detoksikacija organizma – Biljke i hrana za uspješnu detoksikaciju

Detoksikacija predstavlja čišćenje organizma od nakupljenih toksina. Neki spisi...

Matičnjak i kantarion za raspoloženje

Istraživanja pokazuju da redovno uzimanje čaja od matičnjaka pomaže...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas