Vitaminski čajevi
Ovi napici pripremaju se od šumskih biljaka i plodova, poljskih trava i voća. Rusi su smatrali da je najbolji onaj čaj od biljaka koje osoba sama ubere, pa se mnogo pažnje poklanjalo sakupljanju, sušenju i čuvanju bilja.
Jedan recept ide ovako: Pomiješati 30 g sušenih plodova aronije, 5 g sušenih malina i 2 g suhi listova crne ribizle. Staviti u čajnik od porculana, preliti sa 2 dl vruće vode i ostaviti da odstoji 7-10 minuta.
Ljekoviti napici
U ruskoj tradicionalnoj medicini ljekoviti čajevi pripremaju se od jedne ili više trava, po strogo utvrđenoj recepturi i uz striktno poštovanje procedure. Ukoliko u receptu nije naznačen način pripreme, čaj se spravlja na sljedeći način: propisana doza usitnjene mješavine sipa se u zagrijanu emajliranu posudu, prelijeva proključalom vodom i kuha na tihoj vatri (infuzija se kuha 15 minuta, a odvar 30 minuta). Zatim se skida sa vatre i ostavlja da odstoji određeno vrijeme (odvar 10-15 minuta, infuzija 45-50 minuta). Nakon toga, cijedi se kroz gazu ili cjediljku, pa se u gotov čaj dodaje još vode. Izbor biljaka zavisi od zdravstvene tegobe koju treba liječiti.
Kako se koristi samovar?
Samovar je metalna posuda namijenjena zagrijavanju vode za čaj, koja se najviše upotrebljava u Rusiji, Iran i Turskoj.
Rusi su ga toliko cijenili da im je broj samovara u kući bio pokazatelj imovnog stanja domaćina. Tradicionalni samovar sastoji se od velike metalne posude sa slavinom blizu dna i cijevi koja vertikalno prolazi kroz sredinu i napunjena je čvrstim gorivom za zagrijavanje vode u posudi. Mali otvor na vrhu osigurava prolazak dima i protok zraka. Kada se vatra ugasi, čajnik se postavlja na vrh da bi ostao zagrijan toplim zrakom. Koristi se za pripremu “zavarke”, jakog koncentrata čaja, koji se razrjeđuje ključalom vodom iz glavne posude samovara. U zavisnosti od ukusa, u čaj se dodaju šećer, limun, med, slatko, ali i mlijeko i krem.