Pripremite se: Šta trebate znati prije nego započnete planiranu trudnoću?

-

Mnoge stvari mogu se učiniti kako bi trudnoća protekla bez komplikacija, ili da one budu minimalne – kako za majku, tako i za bebe.

Ako ste zdrava žena, ne konzumirate duhan i alkohol, zdravo se hranite, najvjerovatnije nećete imati nikakvih problema, ali ipak pregledi prije planirane trudnoće su obavezni!

- Google oglasi -

Pušenje

Najvažnija stvar koju buduća majka mora učiniti kako bi zaštitila bebu i sebe jeste da prestane pušiti. Nažalost, veliki je broj trudnica koje puše – što je nedopustivo. mnoge studije su pokazale da žene koje puše – teže ostaju trudne.

Vitamini

Unošenje folne kiseline je veoma bitno, i to prije nego što žena zatrudni. Time se sprječava životno opasna anomalija koja se zove defekt neutralne cijevi, kako ne dolazi do srastanja kičme. Zbog toga žena treba uzimati preparate sa folnom kiselinom od prilike šest mjeseci prije očekivane trudnoće.

Izbjegavanje pesticide

Posebno je važno da se izbjegava mogućnost unošenja pesticida u organizam kemijski sredstava za čišćenje isparenja teških boja, kao i unošenje morske hrane za koju nije sigurno dali sadrži teške metale kao što je živa.

Zdravstveni pregledi

Što se tiče stanja tijela, neophodno je da se izvrše izvjesni pregledi prije nego što žena začne. Veoma je važno da se urade testovi na spolno prenosive infekcije, koje mogu biti problem u trudnoći. Tu se u prvom redu misli na klamidiju.

- Google oglasi -

Važno je da buduća mama zna dali je zaštićena od bolesti kao što je rubeola. ako nije, može da se cijepi, kao i protiv dugih virusnih infekcija, uključujući gripu.

Pretilost

Ako žena ima višak kilograma, onda je neophodno da dovede ured svoju težinu. Potrebno je provjeriti šećer i krvni pritisak. Čak i ako postoji problem, lakše će se tretirati nego kad bi se otkrio u toku same trudnoće.

Ukoliko koristi lijekove za bilo koju bolest – od psihičkih pa do dijabetesa, migrene, pritiska, kroničnih bolova… obavezno neka konsultira doktora koji je to propisao, a o tome neizostavno treba da obavijesti ginekologa.

- Google oglasi -

Novi Sadržaj

Majčina dušica (Thymus serpyllum)

Majčina dušica (Thymus serpyllum L.) u narodu poznata još kao "babina dušica" ili "materinka" je trajna biljka iz porodice...

Maslačak (Taraxacum officinale)

Maslačak (Taraxacum officinale) je trajna zeljasta biljka iz porodice glavočika (Asteraceae), s vrlo razvijenim korijenom iz kojega raste rozeta...

Vitiligo: vrste, simptomi, uzroci i liječenje

Bolest se može javiti u bilo kojoj životnoj dobi, u svim rasama i u oba spola. Vitiligo je stanje...

Prirodni eliksir ljepote i zdravlja – Za šta je dobro koristiti kantarionovo ulje

Kantarion ili gospina trava je biljka koja ima mnoga ljekovita svojstva, bere se u maju i junu u vrijeme...
- Google oglasi -

Proljetna alergija, borba s peludom i oslobađanje od neugodnih simptoma

Za neke je proljeće izvor radosti i dobrog raspoloženja, a za druge je sezona muke i patnje. Naime, sve...

Rosopas (Chelidonium majus)

Rosopas (Chelidonium majus) u narodu poznata još kao “rusa” ili “zmijino mlijeko”, dolazi iz porodice Makovki (Papaveraceae). Ime rodu...

Ovo morate pročitati

Kesteni mirišu zdravo

Niko ne može da odoli mirisu pečenog kestena koji...

7 načina na koje možete iskoristit ljusku od jaja

Osim što je najčešće korištena namirnica kao sastojak u...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas