Koji god da je razlog vaše nadutosti trbuha, ovo stanje može da bude i te kako neprijatno. Donosimo vam prirodni lijek za nadutost koji možete upotrijebiti u borbi protiv nadutosti.
Osim što vam se vizuelno povećava stomak, ono gore jeste što osjećate da ne možete da dišete kako treba, a i imate dosta gasova.
>>Neugodni vjetrovi – Što vam tijelo poručuje ovom neugodnom pojavom saznajte OVDJE
Prirodni lijek za nadutost
Istraživanje objavljeno 2011. godine u časopisu “World Journal of Gastroenterology” pokazalo je da đumbir ubrzava pražnjenje želuca, naročito kod osoba s tegobama kao što je loša probava i tako smanjuje bol i nelagodu u gornjem dijelu sistema za varenje.
Iako je odličan za suzbijanje nadutosti, ne bi trebalo da ga pretjerano koristite jer može izazvati kontra efekat i upravo pojačati nadutost.
Komadić svježeg đumbira naribate ili narežite pa prelijte šoljicom vruće vode i pustite da odstoji 10 minuta. Najbolje bi bilo da popijete ujutru, na prazan želudac.
Čaj od mente protiv nadutosti
Čaj od mente – Topla šolja čaja od mente opustit će vaš probavni sistem i pomoći vam da se riješite nadutosti.
Kako se riješiti nadutosti
Sjemenke bundeve – Konzumacija sjemenki bundeve odličan je način za sprečavanje napuhnutosti. Sjemenke bundeve obiluju vitaminom A, kalijem i vlaknima koji pomažu probavi.
Dodavanje samo jedne šalice sjemenki može vam pomoći u stabiliziranju probave.
Možete ih peći, pripremiti na pari, grilati i na brojne druge načine uključiti u vaša svakodnevna jela. Kako pripremiti pržene sjemenke bundeve
Probiotici pomažu kod raznih vrsta probavnih smetnji. Odlično djeluju kod bolova u trbuhu, grčeva, nadutosti, proljeva i zatvora. Mogu biti korisni za osobe sa sindromom iritabilnog crijeva.
U jednoj studiji pacijenti su primijetili osjetno ublažavanje simptoma kao što su bol u trbuhu i neredovita stolica i to nakon što su dobili dodatak koji sadrži bakterijski soj Bifidobacterium infantis.
Probiotici pomažu u ukupnom upravljanju probavom, čak i ako osoba nema konkretnih zdravstvenih problema.
Osnovni izvori probiotičkih bakterija su fermentirani proizvodi poput kefira, misa, tempeha, kiselog kupusa, domaćeg termički neobrađenog sira ili jogurta koje sadrže probiotičke bakterije.