Kako pobijediti nesanicu na potpuno prirodan način uz prirodne pripravke od ljekovitih biljaka? Najistaknutiji do sada prirodni lijek za nesanicu je lavanda, ali pored nje spomenut ćemo i druge ljekovite biljke. Napravili smo popis onih najpopularnijih, pa se nadamo da će neki djelovati i na vas.
Prirodni lijek za nesanicu
Lavanda (Lavandula angustifolia) od davnina se koristi kao biljka za smirenje, opuštanje i lakši san. Može se koristiti dermalno (na koži), oralno i inhalacijski. Ovo je netoksična biljka i može se preporučiti i protiv problema spavanja i za lakše uspavljivanje male djece. Popularni su i plišani medvjedići ili jastučići punjeni lavandom koji otpuštajući miris, smiruju dijete pri uspavljivanju.
Valerijana ili odoljen (Valeriana officinalis) biljni je sedativ i anksiolitik. Kao ljekovito sredstvo koristi se podanak i korijen koji ima karakterističan i neugodan miris. Mnoge kliničke studije dokazale su povoljno djelovanje valerijane kao sedativa.
U narodnoj medicini koristi se još od 15. stoljeća, a biljka je sinonim za prirodno sredstvo za smirenje jer ima snažno smirujuće djelovanje. Može se primjenjivati kao čaj, tinktura, u obliku tableta ili kapsula. Valerijana nije toksična i uglavnom nema nuspojava. Od mogućih nuspojava u literaturi se spominje moguće sniženje krvnog tlaka. Ne preporučuje se uzimati u kombinaciji sa sedativima ili hipnoticima. Na tržištu postoji puno preparata s valerijanom kao samostalnom biljkom ili u kombinacijama s pasiflorom, matičnjakom, hmeljem, metvicom.
Čaj za dobar san
Čaj od valerijane priprema se tako što 2,5 grama prelijete sa 250 ml vode i ostavimo 15 minuta. Valerijana koja dolazi u obliku tinkture koristi se najčešće u maksimalnoj dozi od 10 grama. Ako koristite preparate valerijane u obliku tableta, potrebno je pridržavati se tačnog doziranja.
Pasiflora (Passiflora incarnata L) se često koristi kod problema nesanice. Ova biljka ima karakterističan izgled, zeljasta je puzavica s vrlo specifičnim cvijetom ljubičaste boje. U ljekovite svrhe se koristi nadzemni dio biljke. Pasiflora djeluje protiv nervoze, nemira, nesanice i tjeskobe.
Karakteristična je po tome što nema sedirajući efekt kao valerijana, a pomaže u situacijama kada se osoba često budi po noći i teško zaspi. Ova biljka je vrlo sigurna za korištenje pa se smije koristiti i u pedijatriji. Klinička studija koja je istraživala djelotvornost pasiflore u usporedbi sa sintetičkim lijekovima (oksazepam) dokazala je da imaju isti učinak, ali pasiflora izaziva manje nuspojava. Kao i kod svih biljnih preparata, potreban je oprez pri korištenju s drugim lijekovima.
Pasiflora ima puno manje interakcija s drugim preparatima nego li recimo, gospina trava. Pasiflora se može koristiti kao pomoć u odvikavanju od lijekova, na primjer, benzodiazepina. Oprez je potreban prilikom vožnje jer izaziva pospanost te se ne preporučuje koristiti ove preparate prije vožnje.
Čaj od matičnjaka
Matičnjak se koristi u borbi protiv poremećaja spavanja još od srednjeg vijeka. Matičnjak ima sposobnost umiriti um i smanjiti anksioznost. Plus, izvrsnog je okusa.
Čaj od matičnjaka se najčešće pravi od listova koji se beru prije cvjetanja, a koji se mogu koristiti i za pripremanje salata, juha i ostalih jela.
Priprema čaja od matičnjaka je vrlo jednostavna i upravo zbog toga bi se on svakako trebao naći u vašoj kuhinji. Čaj od matičnjaka vrlo rijetko uzrokuje nuspojave, pa je zato posebno koristan i za djecu.
Jednostavno jednu žlicu suhog lišća matičnjaka prelijte s 2 dl kipuće vode, ostavite da odstoji par minuta a zatim uživajte u njegovom opojnom mirisu i okusu.