Prirodnim putem izliječite policistične jajnike

-

Iako se još uvijek ne zna šta je tačan uzrok za razvoj Sindroma policističnih jajnika, stručnjaci vjeruju da najveću ulogu igra genetsko nasljeđe. Dobra vijest za sve koji imate PCOS je ta da postoji prirodno liječenje policističnih jajnika kako biste sebi olakšali ove tegobe.

PCOS je u suštini poremećaj hormonalnog balansa koji najčešće pogađa žene u reproduktivnom periodu između 18. i 44. godine života.

- Google oglasi -

Simptomi koji prate ovo stanje su neredovan menstrualni ciklus, opadanje kose, rast neželjenih dlačica, neplodnost, bol u donjem delu stomaka…

Prirodno liječenje policističnih jajnika

Jabukovo sirće – Veoma dobro reguliše simptome koji prate policistične jajnike (PCOS) kao što su povećan nivo glukoze u krvi, lošeg holesterola i trigliceridia. Osim toga, jabukovo sirće poboljšava imunitet i tako omogućava vašem tijelu da se lakše bori sa virusima, bakterijama i gljivicama.

Dvije supene kašike jabukovog sirćeta razmutite u čaši mlake vode i tako konzumirajte svakog jutra, pola sata prije doručka.


Cimet – Veoma je efikasan kada je regulacija menstrualnog ciklusa u pitanju. Koliko cimeta dnevno je dovoljno za vaše zdravlje?

- Google oglasi -

Jedna od studija iz 2015. godine pokazuje da cimet značajno utiče na smanjenje krvarenja. Također cimet redukuje bol i otklanja propratne efekte kao što su mučnina i povraćanje koji ponekad prate menstruaciju.

Dodajte prstohvat cimeta svom čaju, kafi i bilo kom drugom toplom napitku. Za najbolje efekte probajte da uključite po malo cimeta u svaki vaš obrok.

Riblje ulje – Osim što veoma povoljno utiče na kardiovaskularne bolesti, riblje ulje značajno poboljšava osjetljivost na insulin. Studije su pokazale da povećanje unosa omega-3 masnih kiselina poboljšava insulinsku osjetljivost za čak 43%. Riblje ulje se može u organizam unjeti redovnom konzumacijom masne ribe ili putem suplemenata.

Lan – Laneno sjeme je možda najefikasniji prirodni lijek za Sindrom policističnih jajnika. To je zato što on svojim svojstvima djeluje na sam korijen problema PCOS -a.

Ova fantastična hrana sadrži velike količine lingana, sastojka koji snižava nivo testosterona (muškog polnog hormona) u krvi i potpomaže njegovom izbacivanju iz organizma. Na ovaj način se hormonalni balans vraća u ravnotežu.

Mljeveno ili cijelo laneno sjeme možete dodati u svoju porciju pahuljica, jogurt ili njime posuti svoja peciva ili pite. Osim što je zdrav, lan je i veoma ukusan.

Čaj za policistične jajnike

Komorač snižava nivo muških polnih hormona (androgena) i na taj način otklanja simptome koji se zbog njihovog povišenog nivoa javljaju, kao što su neželjena maljavost, neplodnost i dr.

Osim toga, komorač dovodi krvni pritisak u normalu i kao antioksidans pročišćava organizam i na taj način djeluje antikancerogeno. Preporučuje se uzimanje komorača u obliku čaja.


Bosiljak povoljno djeluje kada su u pitanju tegobe koje donosi Sindrom policističnih jajnika. On ima antiandrogena svojstva, što u vašem slučaju znači hormonsku regulaciju. Bosiljak možete uzimati u obliku čaja, u obliku začina ili svježeg u salati.


Zeleni čaj može biti od pomoći kada je u pitanju kontrola glukoze i poboljšanje osjetljivosti na insulin.
Smanjena produkcija insulina podrazumijeva smanjenje proizvodnje testosterona što znači manje neprijatnih PCOS simptoma.

Macina trava za policistične jajnike

Macina trava prije svega utiče na uspostavljanje zdravog menstrualnog ciklusa kod žena bez čega uglavnom nije ni moguće začeće. Ova biljka regulira rad polnih zlijezda i proizvodnju polnih hormona. Na osnovu toga pomaže i u suzbijanju raznih drugih problema kod žena kao što su predmenstrualne i menstrualne tegobe.

Macina trava za liječenje steriliteta kod žena upotrebljava se kao čaj, a priprema se ovako:

  • Jednu kašiku macine trave potopiti u 2,5 dl hladne vode.
  • Staviti da proključa, skinuti sa vatre, poklopiti i ostaviti da odstoji oko sat vremena.
  • Nakon toga procijediti i piti dnevno po tri ili četiri ovakve doze čaja.
- Google oglasi -

Novi Sadržaj

Majčina dušica (Thymus serpyllum)

Majčina dušica (Thymus serpyllum L.) u narodu poznata još kao "babina dušica" ili "materinka" je trajna biljka iz porodice...

Maslačak (Taraxacum officinale)

Maslačak (Taraxacum officinale) je trajna zeljasta biljka iz porodice glavočika (Asteraceae), s vrlo razvijenim korijenom iz kojega raste rozeta...

Vitiligo: vrste, simptomi, uzroci i liječenje

Bolest se može javiti u bilo kojoj životnoj dobi, u svim rasama i u oba spola. Vitiligo je stanje...

Prirodni eliksir ljepote i zdravlja – Za šta je dobro koristiti kantarionovo ulje

Kantarion ili gospina trava je biljka koja ima mnoga ljekovita svojstva, bere se u maju i junu u vrijeme...
- Google oglasi -

Proljetna alergija, borba s peludom i oslobađanje od neugodnih simptoma

Za neke je proljeće izvor radosti i dobrog raspoloženja, a za druge je sezona muke i patnje. Naime, sve...

Rosopas (Chelidonium majus)

Rosopas (Chelidonium majus) u narodu poznata još kao “rusa” ili “zmijino mlijeko”, dolazi iz porodice Makovki (Papaveraceae). Ime rodu...

Ovo morate pročitati

Noćno znojenje može biti alarm za uzbunu

Često vam se dešava da se u toku noći...

Česte gljivične infekcije od koji pati većina ljudi

Gljivične infekcije najčešće su uzrokovane organizmom koji se zove...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas