Hormoni su tvari koje proizvode žlijezde u endokrinom sistemu i otpuštaju u krvotok. Neravnoteža nastaje kada je hormona previše ili premalo. Stoga ne čudi da čak i najmanja neravnoteža može imati evidentan učinak na vaše cjelokupno zdravlje i dobrobit. Donosimo vam šest znakova koji vas upućuju na to da postoje problemi s hormonima.
Provjerite sami kako radi vaša štitna žlijezda – Uradite sami test za štitnjaču.
Problemi s hormonima
Svima se desi da se osjećamo umorno, ponekad naduto i mrzovoljno… Ali kako da znate da li je potrebno da posjetite ljekara?
Iscrpljenost
Ako ste umorni nakon ispitnog roka ili noćne smjene, s vama je najvjerovatnije sve u redu. Ali ako se konstantno osjećate iscrpljeno i primijetili ste da dobijate na težini, a apetit vam se mijenja, moguće je da imate hipotireodizam. Svako je s vremena na vrijeme umoran ili slab, ali ako vam se učini da za vaš umor nema objašnjenja, trebalo bi da posjetite ljekara.
Promjene na koži
Da, opet ste se osuli aknama. Ako su u pitanju male bubuljice, moguće je da su izazvane nečistoćama na koži. Međutim, pojava (cističnih) akni na donjem dijelu lica može ukazati na nizak nivo testosterona. Srećom, u većini slučajeva lijekovi će pomoći da se hormoni stabilizuju i vaša koža postat će čistija.
Maljavost
Ako vam “preko noći” potamne dlačice na bradi ili počnu da se javljaju po grudima, leđima ili rukama, vrlo je moguće da vam je povišen testosteron. Najbolje bi bilo uraditi analizu krvi kako bi se utvrdio uzrok problema.
Neredovni ciklusi
Ovaj problem može ukazati na stres, probleme sa štitnom žlijezdom, nizak nivo estrogena ili policistične jajnike. Policistični jajnici liječe se hormonskim pilulama, uravnoteženom ishranom i redovnim vježbanjem.
Noćno znojenje
Osim ako u vašoj sobi nije vruće, buđenje u toku noći uslijed pregrijavanja može biti rezultat niskog nivoa estrogena i neredovne ovulacije ili perimenopauze. Perimenopauza javlja se oko 10 godina prije menopauze i odlikuju je neredovan ciklus ili valunzi. Ako vam se učini da se pretjerano znojite bez razloga, obratite se ljekaru.
Glavobolje
Mnoge žene pate od glavobolja zbog hormonalnih promjena tokom menstrualnog ciklusa, trudnoće ili menopauze.
Čaj za regulaciju hormona
Čaj od sladića
Korijen sladića zbog prisutnosti spojeva koji djeluju kao ženski spolni hormon estrogen ima učinak na hormonsku ravnotežu.
Čaj od paprene metvice
Znanstvenici u istraživanju su istaknuli da bi se čaj od metvice mogao koristiti kao pomoćna terapija sindroma policističnih jajnika i hirzutizma.
Da bi ublažili valunge i ostale simptome menopauze na našem linku pročitajte koji su najbolji čajevi za valunge u menopauzi.