Dobar odabir hrane može poboljšati naše zdravlje, oraspoložiti nas, pomoći nam da se lakše usredočimo, te dati nam potrebnu energiju i ubrzati metabolizam. Proljetna hrana je izrazito važna, baš iz razloga što prelazimo u toplije razdoblje i nagle klimatske promjene.
Zdrava prehrana odavno je prestala biti neukusna i dosadna. Svoj tanjir možete lako napuniti finim svježim namirnicama u svako godišnje doba, potrebno je samo malo znanja i maštovitosti! Dobar i pravilan odabir hrane, uveliko može poboljšati naše zdravlje.
Koje namirnice treba sadržavati proljetna hrana?
Šparoge – Ovo povrće sadrži puno vitamina B, vlakana, kalija, cinka, magnezija i željeza. Nisko kalošična su namirnica. Šparoge obiluju folnom kiselinom pa se preporučuju i trudnicama. Ubacite ih u salatu ili jedite s jajima ili tjesteninom.
Orasi – Kao i ostali orašasti plodovi, orasi su bogati vitaminima i mineralima, te zdravim masnoćama koje će poboljšati imunitet, sniziti holesterol, ojačati kosti i pomoći pri regulisanju težine. Možete ih jesti same, kao grickalice, ili ih možete dodati u svoje jutarnje žitarice ili popodnevnu salatu.
Mladi luk – Prvi mladi peroluk je izvrsna proljetna hrana koja pomaže pri mršavljenju! Intenzivan miris i okus ovog povrća brzo će nas zasititi i tako spriječiti nepotrebno prejedanje. Osim toga, luk će regulisati krvni pritisak i ojačati imunitet.
Mahunarke – Protein iz mahunarki našem će mozgu poslati signal sitosti, dok će vlakna poboljšati probavu i ubrzati metabolizam. Obavezno ih ubacite u proljetni meni.
Špinat – Špinat je bogat željezom i vitaminima C, E i K. Konzumirajte ga što češće. Ubacite ga u smoothie, kuhajte ga ili ga dodajte u salatu i začinite s limunom. Šoljica špinata na dan je odlična proljetna hrana i učinit će čudo za naše zdravlje!
Artičoke – Ovo povrće s oštrim listovima bogato je magnezijem, mineralom koji pokreće više od 300 biohemijskih reakcija u tijelu. Ako iz hrane ne dobivamo dovoljno magnezija, naši mišići moraju raditi više kako bi se pokrenuli pa ćemo se brže umarati.
Losos – Riba bogata omega-3 masnim kiselinama poboljšat će zdravlje našee kože.
Jagode – Jagode su bogate antioksidansima i vitaminom C, a pomoći će nam i kod čišćenja kože. Osim što su ukusne za jelo, možemo ih zgnječiti te koristiti kao masku za lice.
Jaja – Jaja sadrže 9 esencijalnih aminokiselina i veliku količinu proteina. Istraživanja su pokazala kako žumance sadrži nutrijente bitne za pamćenje.
Matovilac
Matovilac se smatra jednom od najzdravijih salata, tačnije rečeno, nutritivno najbogatijom salatom na svijetu. U kulinarstvu se dosta koristi, jer se dobro slaže s drugim povrćem, kao što je radič, rikula, rajčica, krumpira… a često se kombinuje sa sirom, jajima, avokadom, sjemenkama. U većini slučajeva poslužuje se uz jela od ribe i bijelog mesa.
Rotkvica
Crvena rotkvica je dobar izvor vitamina C i antioksidansa. Sadrži karoten (provitamin A), vitamine B1, B2 i niacin. Pola šolje narezanih rotkvica (oko 12 rotkvica srednje veličine) osigurava obilnu količinu kalija, vitamina C, folata i dijetalnih vlakana.