Proljeće je prekrasno doba godine za izlazak napolje, uživanje u prirodi i skupljanje proljetnih ljekovitih biljaka. Mnoge proljetne biljke su jestive, te sadrže vitamine i hranjive tvari, kao i ljekovita svojstva. Prvo i osnovno pravilo je da se bilje bere po suhom i sunčanom vremenu, sredinom dana. Iskoristimo sunčane proljetne vikende za druženje s prirodom.
Danas, više nego ikada, možemo iskoristiti prednosti koje nam ove proljetne biljke imaju i pružaju.
U ovom članku vam donosimo popis ljekoviti proljetni biljaka koje su veoma korisne i ljekovite. Nisu sve livadne biljke pogodne za uporabu, ali one koje jesu mogu se koristiti za čajeve, med, pripremu jela, kao začini, te u ljekovite ili kozmetičke svrhe.
Proljetne ljekovite biljke
Kopriva
Prepuna vitamina, minerala i hranjivih tvari, koristi se kao sredstva za čišćenje jetre, poboljšava rad probavnog sistema, ubrzava izbacivanje štetnih materija iz organizma. Dobra je za čišćenje krvi i bubrega, pozitivno djeluje na pankreas, pomaže snižavanju šećera u krvi. Kopriva liječi upale urinarnog trakta i stimuliše rad crijeva zbog čega djeluje i kao diuretik. Sadrži i vitamine C i A, kalcijum, kalijum, željezo, fosfor i brojne druge. Rukovati samo u rukavicama, stabljike će peckati ako ih se izravno dodirne. Kuhanje uklanja sve toksine. Od nje se može pripremati čaj, sirup, razne juhe i kao dodatak drugim jelima.
Maslačak
Jeste li znali da su ljekoviti svi dijelovi ove biljke, listovi, korijen i stablo? Najdjelotvorniji je za bolesti jetre i kosti. Listovi se beru prije cvjetanja, a maslačak biljka cvijeta od marta do maja. Korijen maslačka se vadi u proljeće i u jesen, a stabljika u periodu cvjetanja. Ljekovit je zbog obilja pelina, cinka, flavonoida, B vitamina, sterola, tanina, kalijuma. Listovi su puni vitamina C i željeza. U terapiji se maslačak biljka koristi u raznim oblicima kao čaj, sok, sirup, a od listova može da se napravi veoma ukusna salata od maslačka.
Ljubičica kao lijek
To je prekrasan glasnik proljeća i jedna od najmirisnijih biljki iz svoje porodice. Za liječenje, listove treba sakupljati u proljeće, cvjetove kad se otvore, korijenje u jesen, a cijelu biljku u doba cvjetanja. Suši se u hladu na prozračnom mjestu kako cvjetovi ne bi izgubili boju. Cvijeta od marta do maja. Mirisna ljubičica kao lijek može se koristiti protiv glavobolje, bolesti očiju, kostiju i zglobova, protiv bolesti krvnih žila, dišnih organa, srca, bubrega, mjehura i mokraćnih kanala, usne šupljine, duševnih bolesti i kože.
Trputac
Cvijeta od aprila do novembra. Suši se u hladu, da zadrži prirodnu boju. Trputac je još jedan naziv koji nam je poznat iz ljekarni i sirupa protiv kašlja. Listove trputca možemo brati od aprila do augusta, te ga koristiti svježeg za pomoć kod uboda kukaca ili sušiti, a za što drugo, nego za pomoć kod upala dišnih puteva, iskašljavanje, te kod upale sluznice usne šupljine i bolesti debelog crijeva.
Jaglac
Jaglac pročišćava krv i iz organizma uklanja uzročnike reume i kostobolje. Ako neko ima sklonost ka oboljenjima mišića i ligamenata, neka svakodnevno pije čaj od jagorčevine, (jednu do dvije šalice), i bolovi će prestati. Jedno od najefikasnijih sredstava protiv nesanice je upravo ova biljka, koja je preporodila mnoge ljude i spasila ih od fizičke i duševne iscrpljenosti.