Kako se najlakše riješiti proljetnog umora i glavobolja uslijed promjene klime? Postoji li nešto što nas brzo i lako rješava tegoba? Dobra je vijest da se proljetni umor veoma jednostavno liječi uz dovoljnog uzimanja tekućine, vitamina, tjelesne aktivnosti i boravka na svježem zraku i zdrava prehrana.
Simptomi proljetnog umora poput glavobolje, umora, pospanosti, promjena raspoloženja ili pada koncentracije bitno je razlikovati od kroničnih smetnji i poremećaja poput hipoglikemije ili kandidijaze.
Prehrana je samo jedan od koraka intervencije, a pozitivno će djelovati i svakodnevni boravak na suncu i kretanje, popodnevni odmor, tuširanje naizmjenično toplom i hladnom vodom te uspostavljanje dnevnog bioritma (odlazak na počinak i buđenje te redovni obroci svaki dan u isto vrijeme).
Proljetni umor i prehrana
>>Kako se nositi s proljetnim umorom
Organizmu će u proljeće posebno dobro doći kratkotrajni post ili dobro osmišljen program detoksikacije. Tada se uključuje dovoljno svježeg voća i povrća i tekućine u obliku vode, bistrih juha i svježe iscijeđenih sokova te dodataka prehrani koji služe izlučivanju skupljenih toksina iz organizma.
Pomoć mogu pružiti i biljne mješavine za čišćenje jetre i bubrega, poput maslačka ili korijena čička i sljeza.
Preporučljivo je jesti hranu niskog glikemijskog indeksa da bi se spriječila nagla hipoglikemija i umor koji je prati. Poželjno je izbaciti bijeli kruh, tjesteninu i proizvode od bijelog pšeničnog brašna, zamijeniti ih integralnim, cjelovitim žitaricama, koje zbog sadržaja prehrambenih vlakana sporije otpuštaju šećer u krv.
>>Crvena energetska bomba koja eliminiše proljetni umor!
Posebno dobar efekat na organizam imat će šparoge, gorko zeleno povrće, artičoke, jagode, jabuke, avokado te namirnice bogate vitaminom C, poput raznih voćnih i povrtnih salata.
Vitamini za umor i iscrpljenost
Vitamin C: U borbi protiv proljetnog umora najbolje je posegnuti za vitaminom C. Voće i povrće poput agruma, malina, borovnica, špinata, blitve i paprika bogato je ovim vitaminom. Manjak vitamina C, osim umora i iscrpljenosti, uzrokuje i smanjenu potrošnju kisika u stanicama, što dovodi do slabije imunološke obrane organizma.
Vitamin B: Skupinu vitamina B čini 8 vitamina koji se još nazivaju i antistresni vitamini. Vitamin B je važan za funkcionisanje nervnog sistem i stvaranje serotonina – hormona sreće, pa tako utječe na naše raspoloženje. Osim toga, sudjeluje u metabolizmu željeza, ugljikohidrata, masti i proteina i na taj način pomaže u iskorištavanju energije iz hrane. Namirnice bogate vitaminom B su meso, riba, iznutrice (jetra), orašasti plodovi, cjelovite žitarice, banane, mlijeko i mahunarke.
Magnezij: Magnezij sudjeluje u procesu stvaranja ATP-a (energije). Uređuje tonus mišića i prijenos živčanih signala, transport kalcijevih i kalijevih iona koji su važni za mišićne kontrakcije, funkcionisanje živaca, tonus krvnih žila i srčani ritam. Potreban je i za zdravlje kostiju. Manjak magnezija dovodi do osjećaja umora, iscrpljenosti, glavobolje, manjka apetita, mišićne slabosti, grčeva i tremora. Dobar izvor magnezija su cjelovite žitarice, špinat, rajčica, riba, tamna čokolada i mahunarke.
Željezo: Željezo kao dio hemoglobina sudjeluje u prijenosu kisika do stanica i tkiva, važan je i za proizvodnju ATP-a (energije) te pohranu energije u mišićima. Manjak željeza uzrokuje osjećaj slabosti i umora te anemiju. Kako bi osigurali dovoljne količine željeza potrebno je unositi više mesa, ribe, sušenog voća, blitve i špinata.