Obično se uzrok nastanka prostatitisa ne može otkriti, ali ponekad se bakterijska infekcija širi u prostatu iz mokraćnog sistema. Infekcija prostate uzrokuje bol u preponama, području između penisa i anusa, te bol u leđima kao i zimice i povišenu temperaturu. Prostatitis nije teška bolest, ali je neugodna i negativno utiče na kvalitetu života.
Muškarac također može imati hitan nagon na mokrenje i često mokriti, a u mokraći se može pojaviti krv (hematurija). Bakterijska infekcija se može širiti u mošnje, uzrokujući jaku nelagodu, oteknuće, crvenilo i izuzetno jaku bol, kad se to područje dotakne. Muškarac zbog boli može postati impotentan.
Liječenje može biti teško i dugotrajno, zbog toga što u hronično upaljeno tkivo prostate antibiotici teško prodiru.
Vrste prostatitisa
Postoje 3 vrste prostatitisa: akutni bakterijski, kronični bakterijski prostatitis te kronični nebakterijski prostatitis.
Bakterijski prostatitis najčešće se javlja između 20. i 40. godine života. Počinje akutnom vrstom upale, uz opštu slabost, povišenu tjelesnu temperaturu, bolove ili osjećaj nelagode u završnom dijelu debelog crijeva.
Kod širenja bakterija ili zbog prisutnosti žarišta bakterija u tkivu prostate – nastaje kronični bakterijski prostatitis. Udružen je s često ponavljajućim akutnim cistitisima (upala sluznice mokraćnog mjehura). Osobe su većinom bez tegoba između akutnih faza pogoršanja stanja.
Isto tako, postoji kronični nebakterijski prostatitis koji se naziva i “sindromom kronične bolnosti zdjelice” zbog boli kao prevladavajućeg simptoma.
Sindrom prostatitisa postaje kroničan ako tegobe traju dulje od 3 mjeseca.
Vodeći simptom prostatitisa je teško i bolno mokrenje, a zavisi od uzroka, prostatitis se može pojavljivati postepeno ili odjednom. Kronični prostatitis obično je teži od ostalih oblika prostatitisa, može potrajati mjesecima ili može doći do recidiva (neprestano se pojavljuje).
Kronični prostatitis prirodno liječenje
Ukoliko postoji bol, on nije jak, već tup, neprijatan i psihički iritirajući. Krv u mokraći ili spermi pojavljuje se samo u rijetkim slučajevima, dok potencija može biti oslabljena u većoj ili manjoj mjeri. Vruća kupka, analgetici i određene namirnice mogu biti od koristi oboljelima, tako što će doprinjeti opuštanju mišića i smanjenje grčeva.
Košpice tikve poznate su kao prirodni lijek za prostau , a za ovaj efekat zadužen je cink kojim ove sjemenke obiluju. Oko 100 miligrama kvarcetina dnevno ima protivupalno i antioksidativno djelovanje koje ublažava simptome kod hroničnog prostatitisa.
Dobri izvori kvarcetina su svježe voće i povrće, citrusi, jabuke, grožđe, luk, peršin, biljni čajevi, domaće crno vino, maslinovo ulje i crvene bobice.
>>Kao najbolji prirodni lijekovi za prostatu pokazala se kombinacija – bijelo vino i hajdučka trava.
Selen također doprinosi zdravlju prostate, a njegov najbolji izvor je brazilski orah. Vitamin A, E i lecitin su također preporučljivi. Omega -3 zdrave masnoće iz ribljeg ili lanenog ulja pomažu kod upala prostate i djeluju na poboljšanje cjelokupnog imuniteta.
U prehranu ubacite više graha, jezgričastog voća, sjemenki, te najmanje tri porcije plave ribe sedmično. Pobrinite se da se u vašoj prehrani nađu ove namirnice: kelj, cvjetača, prokulice, rajčica, soja, sjemenke lana, kurkuma, nar i zeleni čaj.
Svakodnevna tjelovježba vam također može pomoći poticanjem cirkulacije u zdjelici.
Redovita ejakulacija je također zdrava za prostatu.
Izlaganje suncu pola sata dnevno može pomoći pri sprječavanju raka prostate.
Kako biste olakšali mokrenje, pijte mnogo vode, a izbjegavajte kofeinske i alkoholne proizvode.
Mrkva, bijela repa i kopriva dugo se koriste zbog dobrog djelovanja na mokraćne kanale.
Azijski ginseng poznat je po ublažavanju simptoma povećane prostate, kao i kora afričke šljive te plod patuljaste palme.
Čaj za prostatitis
Ljekovita svojstva zelenog čaja (Camillia sinesis) pripisuju se katekinima koji su moćni antioksidansi. Dokazano je da katekini uništavaju određene bakterije i viruse, pojačavaju imunološki sistem i bore se protiv nekoliko oblika raka, uključujući rak prostate. Katekini također regulišu proizvodnju i aktivnosti hormona, bore se protiv upale i smanjuju rizik od infekcije kod prostatitisa.
Katekini u zelenom čaju pokazali su sposobnost upravljanja bakterijskim prostatitisom i ne-bakterijskim hroničnim prostatitisom. U slučajevima bakterijskog prostatitisa, studije su pokazale da kada se zeleni čaj kombinuje s antibioticima, kombinacija djeluje bolje od samog antibiotika.
Čaj od sjemenki lubenice je vrlo jednostavan za pripremu jer su glavni sastojci zaista dostupni i nadohvat ruke. Sve što vam treba su sjemenke lubenice i voda. Čaj nije štetan i može se piti više puta na dan.
Sastojci:
- 4 kašike sjemenki lubenice
- 2 litre vode
Sjemenke lubenice usitniti (može pomoću mlina za kafu). Sjemenke moraju biti svježe (ne sušene). U posudu staviti vodu i dodati sjemenke lubenice. Kada voda prokuha, smanjiti vatru i kuhati 10-ak minuta. Ostaviti da se ohladi i procijediti. Po želji možete dodati šećer, med,limun…
Čaj od đumbira Još jedan dobar preventivni čaj, koji možete da pijete tokom cijelog dana, bez ograničenja.
Čaju možete dodati med, ili limun. Čaj od đumbira zaustavlja upalu, smatra se dobrim imunomodulatorom.