Protiv tvrde stolice uz pomoć prirodnih lijekova

-

Ako vas muči dugotrajni, hronični zatvor stolice, najvjerovatnije je posljedica nepravilne prehrane. Morate pažljivo osmisliti svoj meni i držati ga se. A kako bi ublažili tegobe koje sa sobom donosi, konzumirajte ove prirodne lijekove protiv tvrde stolice.

Prirodnim lijekovima protiv tvrde stolice

Čaj od bijelog sljeza (Althaea officinalis L.) s medom. Pije se 40 dana po tri puta dnevno, natašte, u podne i navečer po jedna šoljica. Kako se priprema?. Uzme se 20 grama bijelog sljeza na pola litre vode, 12 sati drži potopljeno, zatim nastaviti da u istoj vodi proključa.

- Google oglasi -

Onda se pridodaju još 2 kašike meda i kuha se oko 5 minuta. Time se probava odlično popravlja, a dobro je i za prsa. Uz ovaj lijek trbuh i želudac uvijek držite toplim.

Bosiljak (Ocimum basilicum L.) je također izvrstan za probavu. Uzme se jedna boca, napuni se do polovine bosiljkom, lišćem i cvatom, nadolije se vinom i ostavi 8 dana. A može se po nuždi već i za dan-dva uzeti. Na 2/3 ovog vina dodajte 1/3 maslinovog ulja i pije 40 dana po 3-4 velike kašike.

Kravljak i lincura u rakiji je izvrsno sredstvo protiv tvrde stolice. Uzme se 75 grama isitnjenog korjena velikog kravljaka (Carlina acaulis L.) i kao olovka debelo korijena od lincure (Gentiana lutea L.), 75 grama isto usitnjenog, na jedan litar rakije i ostavi 5 do 8 dana. Ocijedi se i pridoda 250 grama meda, te dobro razmuti. Od ovako pripremljene rakije uzeti dnevno po jednu malu kafenu kašiku razblaženo u vodi.

Protiv tvrde stolice uz pomoć metvice

Metvica je melem za probavu. Mjesec dana treba stavljati svaku večer u čistu posudu po 15 grama svježe pitome metvice ili 5 grama suhe u jednu litru vode. Kuhati dok se količina vode ne prepolovi. Tada skinuti s vatre, ohladiti, procijediti u čistu staklenku i začepiti. Ujutro otpočeti natašte piti po jednu malu kafenu šolju, i dalje nastaviti svakog sata po 1 mala šolju dok se pripremljena količina ne potroši.

- Google oglasi -

Kako bi se izbjegli problemi s probavom konzumira se ova hrana: ječam, pšenica, riža, tjestenina, makaroni, karfiol, kelj. Meso pileće, janjeće i teleće. Sve dobro skuhano, ne puno slano. Mlijeko kuhano i pravi maslac. Kruh dvopek, cvibak, pogače i grambrot.

- Google oglasi -

5 KOMENTARI

Comments are closed.

Novi Sadržaj

Majčina dušica (Thymus serpyllum)

Majčina dušica (Thymus serpyllum L.) u narodu poznata još kao "babina dušica" ili "materinka" je trajna biljka iz porodice...

Maslačak (Taraxacum officinale)

Maslačak (Taraxacum officinale) je trajna zeljasta biljka iz porodice glavočika (Asteraceae), s vrlo razvijenim korijenom iz kojega raste rozeta...

Vitiligo: vrste, simptomi, uzroci i liječenje

Bolest se može javiti u bilo kojoj životnoj dobi, u svim rasama i u oba spola. Vitiligo je stanje...

Prirodni eliksir ljepote i zdravlja – Za šta je dobro koristiti kantarionovo ulje

Kantarion ili gospina trava je biljka koja ima mnoga ljekovita svojstva, bere se u maju i junu u vrijeme...
- Google oglasi -

Proljetna alergija, borba s peludom i oslobađanje od neugodnih simptoma

Za neke je proljeće izvor radosti i dobrog raspoloženja, a za druge je sezona muke i patnje. Naime, sve...

Rosopas (Chelidonium majus)

Rosopas (Chelidonium majus) u narodu poznata još kao “rusa” ili “zmijino mlijeko”, dolazi iz porodice Makovki (Papaveraceae). Ime rodu...

Ovo morate pročitati

Atopijski dermatitis – Uzroci, simptomi i prirodno liječenje

Šta je atopijski dermatitis Atopijski dermatitis je kronična (dugotrajna) bolest...

Nesanica može da bude pravi problem, naučite kako protiv nesanice

Nesanica dolazi zbog poremećene cirkulacije krvi, hladnih ruku i...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas