Da je zdravlje najvažnije, često se podsjetimo tek onda kad nas snađe neka bolest. Provjerite sami svoje zdravlje i saznajte da li ste zdravi, ili možda niste. No veliki napredak u medicini nije se dogodio samo na području liječenja bolesti već i njihovoj prevenciji. Mnoge bolesti moguće je preduhitriti usvajanjem zdravih životnih navika, redovnim posjetama ljekaru i osluškivanjem vlastitog tijela. Pritom treba imati u vidu više područja i poraditi na onom koje vam zadaje najviše problema…
Evo kako možete sami provjerite svoje zdravlje
Izmjerite pritisak – Normalna je vrijednost krvnoga pritiska prosječno 120/80 mmHg. Pritisak je povišen ako se više od triput izmjeri veći od 140/90 mmHg. Povišeni pritisak povećava rizik od razvoja srčanih bolesti.
Evo koji je normalan krvni pritisak za vašu dob
Idealna težina – Indeks tjelesne težine odličan je način da procijenite imate li višak kilograma. Izračunava se tako da težinu (u kg) podijelite s visinom (u metrima) na kvadrat. Poželjnim vrijednostima smatraju se one između 18,5 i 24,9.
Porodična istorija – Ako znate od kojih su bolesti bolovali, ili možda umrli, vaši rođaci, lakše ćete odrediti rizik od mnogih bolesti i moći se od njih zaštititi. Mnoge bolesti, kao što su na primjer rak dojke ili srčane bolesti, mogu se prenositi s koljena na koljeno.
Kontrole – Sistematski pregledi nisu samo za djecu. Čak i ako ste dobrog zdravlja, korisno je jedanput na godinu posjetiti ljekara jer tako mnoge bolesti možete preduhitriti u začetku, kad je liječenje znatno lakše.
Kolesterol – Povišeni kolesterol povećava rizik od bolesti. Preporučena vrijednost ukupnog kolesterola trebala bi biti manja od 5,0 mmol/l, a vrijednost LDL kolesterola (tzv. loš kolesterol) manja od 3,0 mmol/l. S HDL kolesterolom (tzv. dobri kolesterol) je drukčije. Za njega je bolje da je što viši i on mora biti bar 1,0 mmol/l.
Mjerite puls ujutro – Prosječna zdrava osoba u stanju mirovanja ima između 60 i 80 otkucaja srca u minuti. Najbolje vrijeme za provjeru pulsa je ujutro prije nego što ustanete iz kreveta. Puls bi trebalo provjeravati i prilikom vježbanja, kad preporučena brzina otkucaja srca zavisi od životne dobi.
Ovo je idealan broj otkucaja srca u minuti
Boja urina govori o vašem zdravlju
Pogledajte svoj urin – Normalna boja urina trebala bi biti svjetlo žute boje. Ali promjene u urinu mogu prouzročiti brojni faktori kao što su hrana, piće, ali i neke zdravstvene tegobe. Za sve promjene boje i mirisa, idite se posavjetovati sa svojim ljekarom!
Pregledajte svoju kožu – Detaljno pregledajte kožu, i to od lica i vrata pa sve do stopala. Primijetite li na koži neke neobične promjene ili nove madeže, mrlje ili depigmentaciju potražite savjet liječnika.
Pogledajte svoje oči – Bjeloočnica može štošta otkriti o vašem zdravlju. Ona bi trebala biti čisto bijele boje. Crvenilo u očima prouzrokuju sitni krvni kapilari koji se iz određenog razloga prošire i postaju vidljivi, ali bjeloočnica može postati i žućkasta.