Rana (grizlica) na koži

-

Pod ranom (vulnus) liječnik obično razumijeva ozljedu kože koja je nastala djelovanjem mehaničke sile: rezanjem, trganjem, guljenjem, struganjem…

Ljudi pod pojmom rane razumijevaju sva oštećenja, sve defekte koje bez obzira na koji su način nastali. Tako se ranom ili ranicom, a koji put i čirom, nazivaju i ona oštećenja koja su nastala zbog bolesti. Defekte kože i sluznica, koji su nastali zbog bolesti, liječnik naziva grizlica ili ulkus.

- Google oglasi -

>> Narodni lijek za BRZO zarastanje rana i prijeloma

Najčešći su uzroci rana na koži poremećaji cirkulacije krvi u koži. Kada jedan dio kože ne dobiva dovoljno krvi, on propada i na tome mjestu stvara se rana (ulkus). Takve rane nastaju u onih bolesnika koji su prisiljeni duže vrijeme ležati u krevetu.

Rane na koži

Rane su posljedica dugotrajnoga pritiska kreveta na meka tkiva, što u znatnoj mjeri oslabljuje cirkulaciju krvi na tom mjestu (dekubitus). Rana će se prije svega stvoriti na onom mjestu gdje kost strši, tj. gdje se nalazi ispod same kože. Pritisak na kožu ne djeluje samo izvana nego i iznutra.

Najčešće je zahvaćena samo koža, no rana ide u dubinu zahvaćajući potkožno tkivo. U zapuštenim slučajevima može biti umrtvljena (nekrotizirana) i sama kost. Takvim oštećenjima pogoduje loša ishrana, manjak vitamina, slabokrvnost, a prije svega nedovoljna njega. Da bi se spriječio dekubitus, bolesnika valja često okretati i masirati razrijeđenim alkoholom ona mjesta koja su najviše izložena pritisku: petu, koštana izbočenja na skočnom zglobu, križa, leđa.

- Google oglasi -

Bolesna oštećenja kože najčešća su na donjoj trećini potkoljenice. Takva se rana naziva varikozni ulkus i u većini je slučajeva praćena proširenim venama. Rane su obično okrugloga ili ovalnog oblika i veličine kovanoga novca do dlana šake, mogu zahvatiti i veći dio potkoljenice.

Rane sporo zarašćuju tvrdom brazgotinom, koja ponekad još više pogoršava cirkulaciju krvi u venama potkoljenice. Ako noga miruje u povišenom položaju, rana može zacijeliti bez posebnoga liječenja. No, takvo je liječenje skupo i dugotrajno. Velik broj slučajeva može se izliječiti primjenom kompresivnoga zavoja, primjenjuju se i kirurški postupci.

Liječenje rana

Liječenje kod kuće zahtijeva podizanje noge 15 do 20 cm. Ne valja sjediti u stolici, a popuštanje napetosti mišića potkoljenice u tom položaju još više otežava cirkulaciju krvi kroz vene. Mišići lista djeluju poput pumpe, zbog toga se i preporučuje povremeno stiskanje mišića potkoljenice ili lagane šetnje. Prosječno vrijeme liječenja traje 3 mjeseca.

Šećerna bolest izaziva rane na nožnim prstima, koje nastaju poremećenom cirkulacijom krvi zbog nagloga razvitka ateroskleroze na krvnim žilama. Rane se javljaju i na spolnim organima, najpoznatiji oblici nazvani su meki i tvrdi čir, to su spolne bolesti koje se prenose isključivo spolnim putem.

Meki čir na koži

Meki čir (meki čankir) javlja se najprije kao bolni čvorić jedan do dva dana poslije zaraze, nakon spolnoga općenja. Na čvoriću se ubrzo stvori gnojni mjehurić, pucanjem mjehurića nastaje meki čir plitkoga dna, veličine nokta, neravnih rubova i bolan na pritisak, javlja se na spolnim organima muškarca i žene.

Tvrdi čir (čankir, ulkus durum) prvi je znak sifilisa. Počinje naglo, tri tjedna poslije zaraze, kao pjega ili Čvorić. Već prvi ili drugi dan nastaje površinska ranica. Često se razvije i dubok čir sa slaninastim dnom i tvrdim rubom. Nakon tridesetak dana nestaje bez liječenja. Time je završen prvi stadij bolesti. Bez liječenja bolest se sve više razvija. Potpuno i sigurno izlječenje sifilisa moguće je samo ako liječenje započne u prvom stadiju bolesti, dok postoji čir.

I virusi izazivaju na spolnim organima sitne, površinske rane (herpes). Nakon početnoga svrbeža jave se sitni mjehurići veličine glavice gumbašnice, kada puknu, nastaju sitne crvene ranice koje svrbe i peku, bolest se često ponavlja.

I uzročnici gnojenja dovode do rana na koži, često se javljaju u djece, naročito na potkoljenici, ali i na drugim dijelovima kože. Uzročnik je bakterija streptokok. Rane nastaju pošto puknu gnojni mjehurići (ektima). Rane na koži može izazvati i bacil tuberkuloze, rane na vratu (skrofuloza) nastaju prodorom tuberkuloznoga procesa s limfnih čvorova
vrata.

Rak kože u početku može izgledati kao bezazlena ranica, najčešće se javlja na koži uha, čela i nosa. Zbog toga svaka ranica koja traje duže vrijeme i postepeno se širi postaje sumnjiva pa je liječnički pregled obavezan, sumnjiva je i svaka izraslina, svaki čvorić koji lako prokrvari. Ako se pravovremeno otkrije, rak kože može se lako izliječiti zračenjem ili kirurškim putem.

- Google oglasi -

Novi Sadržaj

Majčina dušica (Thymus serpyllum)

Majčina dušica (Thymus serpyllum L.) u narodu poznata još kao "babina dušica" ili "materinka" je trajna biljka iz porodice...

Maslačak (Taraxacum officinale)

Maslačak (Taraxacum officinale) je trajna zeljasta biljka iz porodice glavočika (Asteraceae), s vrlo razvijenim korijenom iz kojega raste rozeta...

Vitiligo: vrste, simptomi, uzroci i liječenje

Bolest se može javiti u bilo kojoj životnoj dobi, u svim rasama i u oba spola. Vitiligo je stanje...

Prirodni eliksir ljepote i zdravlja – Za šta je dobro koristiti kantarionovo ulje

Kantarion ili gospina trava je biljka koja ima mnoga ljekovita svojstva, bere se u maju i junu u vrijeme...
- Google oglasi -

Proljetna alergija, borba s peludom i oslobađanje od neugodnih simptoma

Za neke je proljeće izvor radosti i dobrog raspoloženja, a za druge je sezona muke i patnje. Naime, sve...

Rosopas (Chelidonium majus)

Rosopas (Chelidonium majus) u narodu poznata još kao “rusa” ili “zmijino mlijeko”, dolazi iz porodice Makovki (Papaveraceae). Ime rodu...

Ovo morate pročitati

Liječenje edema nogu prirodnim pripravcima

Edem nogu je medicinski termin koji se odnosi na...

Vitamin D muškarce štiti od dijabetesa

Muškarci sa nižim sadržajem D vitamina u krvi možda...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas