Ranice u ustima mogu biti vrlo ozbiljan problem za zdravlje. Međutim, one su iznimno bolne i niko ih ne želi imati. Međutim, te ranice nikada ne nastaju bez razloga. Postoje razlozi za to što se te ranice pojavljuju. Najgori dio u ovome jeste što te ranice čine našu prehranu teškom.
Uzrok ranica također mogu biti i afte koje se mogu manifestirati i kao izraslina u ustima. Afte su ranice koje najčešće nastaju uslijed infekcije, upale ili stresa. Više o aftama možete pročitati ovdje.
Čak i ako možete ignorisati bol i peckanje u ustima, konzumiranje hrane postaje izuzetno bolno. Ovdje su neki od razloga nastanka ovih ranica.
Ranice u ustima
Ugriz
Najčešći uzrok nastanka ranice u ustima je slučajan ugriz unutrašnjosti usne, dok jedete. To se događa kada jedete u žurbi. Dakle, pokušajte jesti polako i pažljivo.
Začinjena hrana
Vrlo začinjena hrana također može uzrokovati ranice u ustima. Kad jedete previše začinjenu hranu, toplota vašeg tijela se povećava. Akumulirana toplota tijela može biti uzrok nastanka ranica u ustima.
Ozljede četkicom za zube
Jedan od najčešćih razloga za nastanak ranica u ustima jeste ozljeda četkicom za zube. Ako koristite četkicu niske kvalitete koja ima vrlo tvrde dlačice, možete ozlijediti unutrašnjost vaših usana. To može dovesti do bolnih ranica u ustima.
Herpes
Herpes je uobičajena virusna infekcija koja uzrokuje ranice u ustima. Ustvari, ranice u ustima mogu biti jedan od prvih znakova herpesa. Kako liječiti herpes na usni prirodnim preparatima pročitajte ovdje.
Vruća hrana
Kada jedete vruću hranu, možete spržiti vaša usta. Dakle, ne morate jesti vruću hranu. Ohladite je malo prije nego što je stavite u svoja usta.
Iritacija kože
Neke hemikalije mogu uzrokovati iritaciju kože zbog čega mogu nastati ranice. Naprimjer, tekućine za ispiranje usta koje su vrlo jake su jedan od najčešćih razloga za nastanak ranica u ustima.
Pušenje
Pušenje doslovno “jede” unutrašnje obloge usta. Ako ste pušač, a imate česte ranice u ustima, to može biti prvi znak raka.
Kako liječiti ranice u ustima
Prije svega važno je zaustaviti krvarenje ako je došlo do toga. Isperite usta vodom, koncentrirajući se na dio gdje se nalazi rana.
Stavite led zamotan u tkaninu na ranu. To može doprinijeti i smanjenju boli, ali ne držite led na rani predugo.
Postoji nekoliko preporuka oko vođenja kvalitetne dentalne higijene kada imate ranice u ustima, kako biste potaknuli njihovo zacjeljivanje:
Koristite mekanu četkicu za zube. Namakanje četkice u vrućoj vodi je može omekšati. Nakon svakog pranja zubi, isperite dobro četkicu za zube, kako ostaci i/ili bakterije ne bi ostale i razmnožavale se na njoj.
Koristite pastu za zube koja nije abrazivna. Izbjegavajte pastu za zube s izbjeljivačima i drugim aditivima.
Napravite promjene kako biste umanjili bol i potaknuli zacjeljivanje. Povećajte unos tekućine i proteina. Izbjegavajte alkohol i citruse te vruću, kiselu i abrazivnu hranu.
Izbjegavajte komercijalne vodice za usta, pogotovo one koje sadrže alkohol. Također smanjite korištenje zubnog konca. Za ispiranje usta možete koristiti slanu vodu (1 mala kašika soli na 250 ml vode) ili posebnu antibakterijsku vodicu za ispiranje usta.
Ako se radi o aftama u ustima više o prirodnom liječenju afti saznajte ovdje.