Rod Chenopodium, loboda, sadrži nekoliko vrsta koje su prava asocijacija na samoniklo jestivo bilje.
Bijela loboda, Chenopodium album, je svuda oko nas i voli rasti na preoranom tlu. Vrlo je hranjiva i ukusna, neutralnog okusa koji podsjeća na špinat i priprema se na tisuću načina, sirova ili kuhana.
Priprema:
Očistiti listove bijele lobode i kuhajte desetak minuta u slanoj vodi, ocijediti i narezati. Prženi i nauljene patlidžani začinjeni s diskretnim češnjakom marljivo su djelo ruku vrhunske kuharice Meri.
Vi ih možete pripremiti sami, pečenjem na tavi a potom se dobro začine maslinovim uljem i s malo češnjaka (da ne dominira). Prepržiti na tihoj vatri i malo ulja prepolovljene cherry rajčice petnaestak minuta da omekšaju i lagano zažute (ali ne i da se raspadnu).
Posložiti patlidžan, na njega staviti usitnjenu lobodu u debelom sloju, i poklopiti ponovo patlidžanom. Pržene cherry rajčice malo posoliti (po ukusu) i na još vruće dodati neki tvrdi sir narezan na tanke ploške.
Svježi bosiljak narezan na trakice odličan je dodatak preko sira i rajčica, ovdje ga nema, ali može te ga dodati.
Prava ljetna delicija. Može se složiti toplo-hladna kombinacija gdje najprije napravite “sendivče” patlidžana i bijele lobode i ohladite u hladnjaku, a rajčice poslužite vruće, ili obrnuto.
Jelo je podsjetnik na kiselo-alkalnu ravnotežu u prehrani. Namirnica koja najviše kiseli organizam upravo su tvrdi sirevi, no kao balans je dodana povrtno-lisnata masa koja alkalizira.