Smokve su voće koje raste u mediteranskom podneblju. One sadrže obilje vitamina, minerala, antioksidansa i vlakana, koji štite naše tijelo od raznih bolesti i poboljšavaju našu kvalitetu života. Smokve se mogu jesti svježe ili suhe, ali jedan od najboljih načina da uživate u njihovoj slatkoći i aromi je da ih pretvorite u pekmez. U ovom članku možete naučiti kako napraviti tradicionalni pekmez od smokava bez šećera, koji je jednostavan, ukusan i zdrav.
Pekmez od smokava kao lijek
Pekmez od smokava nije samo ukusna poslastica, već se smatra i jako korisnim dodatkom prehrani. Bogat je antioksidansima, vlaknima te vitaminima poput A, K i B6, pružajući podršku zdravlju srca, jačanju imuniteta te poboljšanju probave. Njegove prirodne šećere smatraju izvorom energije, dok hranjive tvari pomažu u održavanju ravnoteže tijela, čineći ga više od obične slatke poslastice.
Tradicionalni bakin pekmez od smokava bez šećera se vjekovima koristio kao najbolji prirodni lijek za kašalj, pogotovo kod djece. Naše bake su ga uvjek rado pripremale i čuvale za hladne zimske dane kako bi bile spremne za nadolazeće prehlade. Također, ovaj pekmez se pokazao i kao izvanredan prirodni lijek za bronhitis. Ako bolujete od bilo koje vrste bronhitisa, dovoljno je ujutro natašte uzeti po jednu kašiku ovog pekmeza. Olakšanje simptoma se primjeti već nakon sedam dana konzumacije.
Recept za tradicionalni bakin pekmez od smokava bez šećera
Kako biste pripremili ovaj pekmez od smokava bez šećera, trebat će vam malo više vremena nego za obično slatko od smokava. Obzirom da se ovako pripremljen pekmez smatra najcjenjenijim proizvodom, isplati se odvojiti vrijeme u sezoni smokava i pripremiti ga kako biste mogli uživati u njemu tokom cijele godine. Kada se pripremi na ovaj način i adekvatno spremi u smočnicu, nema roka trajanja.
Šta vam je potrebno za pripremu?
Ako ste se odlučili za pripremu pekmeza od smokava, prilikom branja odaberite samo zrele smokve. Smokve koje su napukle i one koje nisu dovoljno zrele mogu samo pokvariti originalni ukus ovog pekmeza. Obzirom da na našem podneblju postoji više vrsta smokava, možda se pitate koje smokve je najbolje koristiti za pripremu pekmeza? Iako su različite na izgled, oblikom i bojom, sadržaj je skoro isti.
Za pripremu pekmeza po ovom receptu, potrebno je oko 30 kg smokava. Važno je spomenuti ako nemate dovoljnu količinu za nabrati isti dan, možete ih brati nekoliko dana. Spremajte ih u zamrzivač dok ne prikupite dovoljno. Kada ste prikupili dovoljnu količinu možete započeti pripremati pekmez od smokava.
Priprema pekmeza od smokava bez šećera
Smokve prije svega treba dobro oprati i očistiti od nečistoća, zatim otkinuti peteljke i smokve usitniti na nekoliko djelova. Smokve stavite u šerpu u kojoj ćete kuhati pekmez, pasirkom dobro ispasirajte kako biste dobili kašu. Zatim dolijte dovoljno vode da prekrije smokve i čarolija može da počne.
Bakin pekmez od smokava traži punu pažnju, prva faza kuhanja traje između 3 i 4 sata. Kuha se na laganoj vatri jer visoka temperatura može dovesti do zagaranja što uveliko može ugroziti tradicionalni ukus. Također je neophodno povremeno mješati sadržaj, te obavezno pokupiti pjenu koja se stalno stvara na površini.
Najteži dio posla kod pripreme ovog pekmeza je cjeđenje. Nakon što se smokve dobro raskuhaju potrebno ih je procijediti kako bi se uklonili krupniji dijelovi smokava. Za ovaj proces možete koristiti đevđir ili cjedaljku, gazu i pasirku. Kada se smokve ohlade prvo ih ispasirajte kroz đevđir ili cjedaljku pa zatim procijedite kroz pamučnu gazu kako biste dobili čisti sok.
Postoji još jedan način koji može smanjiti vrijeme koje je potrebno za pasiranje i cjeđenje. Tradicionalni recept za bakin pekmez od smokava ovu fazu opisuje na sljedeći način. Ispod drveta namjestite šerpu, a iznad zakačite čistu jutenu vreću u koju ćete sipati iskuhane smokve. Nakon nekog vremena kompletan tekući sadržaj će iscuriti u šerpu dok će u vreći ostati krupni dijelovi smokava.
Kada smo dobili samo sok od smokava, započinjemo sa drugom fazom kuhanja i naš pekmez od smokava je skoro gotov. Također se treba kuhati na laganoj vatri sve dok ne postane skroz gust. Ovaj proces nazivamo ukuhavanje koje može trajati i do 5 sati.
Kako i gdje čuvati pekmez od smokava?
Kada pekmez bude gotov (pogledajte u videu kako možete znati da je gotov), skinite ga sa vatre i pustite da se malo ohladi, 20-tak minuta do pola sata. Vaš pekmez od smokava je sada spreman. Za spremanje u smočnicu odaberite manje tegle cca 250ml, ugrijte ih u pećnici i sipajte topal pekmez u njih. Nemojte ih zatvarati dok se pekmez skroz ne ohladi!
Ovako pripremljen pekmez nema roka trajanja i ne mora se čuvati u frižideru. Može stajati na sobnoj temperaturi i neće se pokvariti. Važno je spomenuti da je količina dobivenog pekmeza u omjeru na količinu smokava u ovom receptu 1:10. Odnosno, od 30 kg smokava dobije se oko 3 kg pekmeza.