U ljetnom periodu uživamo u toplom vremenu, ali to uživanje često nam pokvare komarci. Te male krvopije svuda su oko nas, i poslije uboda izazivaju jako neugodan svrbež. Na sreću, postoji recept za sprej protiv komaraca, koji vas može zaštititi od uboda.
Iako su oni sami po sebi iritantni, u ovom periodu je zaštita protiv komaraca bitna, jer stručnjaci upozoravaju da upravo ubod komarca može proširiti opasne zaraze.
U tu svrhu možete da se poslužite kupovnim sprejeva punih insekticida, ili da se odlučite za mnogo prirodniju varijantu. Prirodni sprej protiv komaraca je bezbjedan za djecu, kao i za odrasle. Mnoge biljke posjeduju eterična ulja koja imaju sposobnost da blokiraju centre za disanje kod komaraca, pa su samim tim i veoma učinkovite u borbi protiv komaraca. Među takve biljke spadaju metvica (mentha), lavanda, hajdučka trava, kao i kamilica.
Kako napraviti sprej protiv komaraca
Ove biljke su često jako rasprostranjene na našim prostorima, nisu skupe ni u biljnim apotekama, a veoma su djelotvorne. Za početak će vam biti potrebna prije svega boca sa rasprivačem, a za pripremu voda, medicinski alkohol, menta i lavanda.
Priprema spreja protiv komaraca se radi tako što šolju vode prokuhate, pa u tako vrelu vodu dodate 3 do 4 kašike sušenog bilja po izboru, a najbolje bi bilo da pomješajte biljke. Smjesi možete dodati i hajdučku travu. Poklopite, i ostavite da stoji dok se ne ohladi.
Na kraju, dobiveni rastvor procijedite kroz tanku gazu i pomješajte sa malo medicinskog alkohola. Sipajte u bocu sa raspršivačem. Sprej je gotov, spreman za tjeranje komaraca.
Alkohol svakako treba izostaviti ako se radi o maloj djeci i dojenčadi, jer to nije prilagođeno njihovoj koži. U tom slučaju možete da se odlučite za vodeni rastvor, koji je također djelotvoran, ili da dodate malo limunovog soka ili blagog jabukovog sirćeta.
Recept za sprej protiv komaraca bez alkohola
Ovaj recept ne sadrži alkohol, ali je ipak nešto jači i intenzivniji od prethodnog. Kako bi pripremili ovaj sprej protiv komaraca, potrebno vam je litar jabukovog sirćeta, oko 10 kašika sušenog bilja po izboru (žalfija, ruzmarin, lavanda, timijan ,menta). Smješajte ih.
Biljke stavite u teglu sa hermetičkim poklopcem, prelijte sirćetom, i puistite da sve odstoji na sobnoj temperaturi oko 2 do 3 sedmice. Bitno je da se smjesa svakodnevno promućka. Nakon toga, biljke ocjedite a dobivenu tečnost sipajte u staklenu flašu i čuvajte u frižideru.
Prije upotrebe, aromatično sirće pomješajte sa vodom u razmjeru 1:1, sipajte u flašicu sa raspršivačem i prskajte kao sprej po tijelu. Iako su ovo prirodni sastojci, ipak treba voditi računa da li i kako dječija koža reaguje na ovu tečnost, zbog eventualnih alergija.
Glina sa eteričnim uljima pomaže poslije uboda komarca
Ako ipak dođe do uboda komarca postupite ovako. Esencijalna ulja i tada pomažu, a najbolja su u kombinaciji sa glinom u prahu, koja može da se kupi u prodavnicama zdrave hrane. Glinu sa esencijalnim uljima jednostavno nanesite na ujed, i pustite da odstoji i da se osuši. Ovo pomaže čak i ljudima koji imaju alergijske reakcije na ubod komarca.