Reuma ili reumatizam je pojam koji označava preko 100 različitih bolesti, koje se ne mogu uvijek brzo i jasno dijagnosticirati. Reuma nema milosti ni prema kome, oboljevaju naime i djeca, adolescenti kao i starije osobe. Simptomi reume su pretežno slični ili isti…
Simptomi reume i tegobe koje ju prate
Reuma je izraz, koji se koristi za opis brojnih zdravstvenih problema. Zajednički simptomi su bolovi u kostima, mišićima, zglobovima i tetivama, te funkcionalne smetnje pri kretanju. Iako je bolest vrlo česta među ljudima srednje i starije dobi, pogrešno je mišljenje da pogađa samo starije osobe. Sve češće se javlja kod djece i mlađih osoba.
Reumatske bolesti u grubo dijelimo na više grupa. Osteoartroza, vanjski reumatizam, unutarnji reumatizam i kristalima uzrokovan reumatizam. Pojam reumatizam dolazi od latinske riječi “rheumatismus“, što znači oticati, oteklina, upala. To su zapravo i simptomi: oticanje, ukočeni mišića, bol u zglobovima i temperatura. Prvi simptomi reume u početku se javljaju s neobjašnjivo visokom temperaturom, bolestima unutarnjih organa, za koje se ne zna pravi uzrok. A javlja se i malaksalost.
Tačan uzrok nastanka reume nije poznat, zato je prvi i najvažniji korak promjena prehrambeni i životni navika. Meso, ribe, mliječn proizvodi, većina žitarica, šećer, kafa i alkohol doprinose tomu da se u tijelo unosi previše kiselina. Dobre namirnice, koje smanjuju i sprečavaju da se organizam ukiseli su povrće, proso, većina voća, svježe pripremljeni sokovi od povrća (mrkva ili cikla) i jabučno sirće.
Preporučuje se jednom dnevno uzimati pola kašičice u vodi rastopljene soda bikarbone. Taj napitak ne smijete uzimati za vrijeme obroka, isto tako ni jedan sat prije ili nakon obroka, jer želudac treba određenu kiselost da učinkovito obavi svoju zadaću.
Prirodni lijekovi za reumu i kostobolju
Medicina razlikuje mnoge vrste reumatskih bolesti, s različitim uzrocima i simptomima. Liječenja su stoga vrlo različita, pa se kod svih bolesti počinje s analgeticima. Stari su Grci govorili da priroda ima lijek za sve bolesti. Stoga bi tako i u slučaju reumatskih tegoba, probleme trebali olakšati prirodni lijekovi za reumu. Neke od njih pročitajte u nastavku.
Planinska arnika sadrži učinkovitosti, slične onima koje u kortizonskim preparatima brinu za ublažavanje upalnih procesa. Stari Grci su vjerovali, da bi u liječenju određenih vrsta reumatizma, pozitivan učinak imao pčelinji otrov. U nekim mjestima, ta metoda liječenja reume u upotrebi je još i danas.
Među današnjim preporučenim sredstvima za prirodno liječenje reume ili barem za ublažavanje tegoba, naći ćemo sok od paradajza, orahe, sjeme celera ili riblje ulje. Drugi recept preporučuje jednu kašiku ribljeg ulja pomiješanu sa sokom od jedne naranče i taj napitak popijemo svaki dan prije spavanja. Također, hren je visoko cijenjen u narodu, a široko je poznati prirodni lijek za reumu. Hren se koristi kao začin, čaj ali i kao oblog.
Prirodni lijek za reumu od orahovog lista
U pola litre maslinovoga ulja, staviti desetak kašika sitno isicanoga lista od oraha. Držati u toplom, najbolje kod šporeta dvadesetak dana i svaki dan promućkati. Nakon toga se procijedi i mažeu se bolna mjesta timu uljem. Može se koristiti sa nekoliko listova raštike, odstraniti korijen, te izravnati pod daskom i namočiti s ovim uljem, te staviti na bolno mjesto i držati najmanje sat vremena. Tako treba ponoviti tri do četiri puta dnevno.
Nosite li kesten u džepu?
Ako se smije vjerovati starim običajima, onda ujesen treba nositi kesten u džepu. On navodno štite od reume i gihta. Činjenica je da se listovi jestivog kestena koriste za kupke i čajeve. Kora, cvjetovi i kesteni se također koriste za masti i tinkture. Navodno pomažu kod proširenih vena ili bolesti krvotoka, hemoroida i oteklina. Vjeruje se da prvi pronađeni kesten u godini donosi sreću!
Lagano vježbanje je dobar lijek za reumu
Vježbanje se preporučuje za bolesnike s reumom, no ipak moramo biti oprezni jer nisu sve vrste vježbi primjerene. Možemo raditi vježbe istezanja, koje su jednostavne i lakše. Sljedeće vježbe, koje su primjerene, su vježbe za snagu koje možemo raditi s utezima ili bez njih. Aerobne tjelovježbe poboljšavaju kardiovaskularnu spremnost. Možemo se odlučiti za hodanje, plivanje ili biciklizam. Potrebno je paziti da jako ne opterećujemo zglobove.
Blaga toplina pomaže kod reume
Poznato je da izloženost niskim temperaturama i vlažnim uslovima kod te bolesti pogoršava stanje. Osobe koje osjećaju snažnu povezanost s prirodom i vjeruju u njene moći, dobro poznaju zdravstvene učinke vune, jer su je od davnina koristili za zaštitu svog tijela. Vunu i njene čudesne osobine regulisanja topline cijenio je i njemački vladar Karlo Veliki.
Sljedeći put kada se odlučite na kupovinu novog pokrivača ili jastuka, razmislite o vuni. Vuna ugodno grije i reguliše vlagu. I u slučaju da se znojite, vaš krevet ostaje suh, jer vuna upija vlagu i propušta je natrag u prostor. Možda ćete u takvom zdravom okruženju uspjeti izbjeći reumu ili je barem ublažiti.
Zelenousna školjka uklanja bolove zglobova
Biser mora, Novozelandska zelenousna školjka (lat. Perna Canaliculus), živi pred čistim obalama Novog Zelanda. Njezini se sastojci, zbog značaja koji imaju za zdravlje zglobova, cijene u cijelome svijetu. Naročito se preporučuju za ublažavanje reumatskih oboljenja.
Zelenousna školjka sadrži 10 različitih mineralnih sastojaka. 8 važnih aminokiselina, enzime i elemente u tragovima, koji su jako važni za vezivno tkivo i hrskavicu. Ovo ih čini super namirnicama, koje su izvrsne za održavanje zdravih i pokretni zglobova.
Mitovi za koje smo mislili da su tačni?
Od reume pate samo starije osobe – pogrešno.
I djeca, čak i bebe, mogu oboljeti od reume. U Njemačkoj boluje skoro 40.000 djece i mladih od različitih oblika reume, tzv. “juvenilnog idiopatiskog artritisa“. U Garmiš Partenkirhenu je 1952. osnovana prva specijalna klinika za tu vrstu oboljenja. Njemački centar za reumatojogiju djece i mladih. U međuvremenu postoje brojne slične ustanove.
Reuma je samo reuma – pogrešno.
Reuma je pojam koji označava više od 100 različitih bolesti, koje se ne mogu uvijek brzo i jasno dijagnosticirati. Međutim, to je važan preduslov kako bi se odredila uspješna terapija, jer postoje upalne reumatske bolesti, kao što je reumatoidni artritis, ili akutna reumatska groznica. Artritis ljudi često miješaju s reumom, ali to nisu iste stvari.
Morbus Behterev također pripada kategoriji reumatskih oboljenja, a artroza pripada degenerativnim oboljenjima kičme i zglobova. Tu su još i reumatizam mekog tkiva, npr, “teniski lakat” ili “metabolička oboljenja s reumatskim simptomima” kao što je giht.
Artritis i artroza su jedno te isto – pogrešno.
Ko govori o reumi često misli na reumatoidnl artritis. Od tog oboljenja mogu biti pogođeni svi zglobovi, većinom su to prsti i zglobovi u nogama. U njima se razvija upala, koja u kasnijoj fazi dovodi do neizlječivih oštećenja zglobova i jakih bolova. Kod artroze je upravo suprotno. Pritom obolijeva zglobna hrskavica koja u akutnim fazama dovodi do bolnih upala. Ukoliko se hrskavica smanjuje, dolazi do trenja kostiju, a to boli.
Reuma pogađa samo zglobove – pogrešno.
Mišići, kosti, tetive i unutrašnji organi mogu takođe oboljeti. Pogotovo je kod upalnih reumatskih oboljenja neophodan velik oprez. Reuma može zahvatiti i oko. Stručni medicinski naziv glasi „iridociklitis“ i može dovesti do glaukoma.
Kretanje zabranjeno – pogrešno.
Kao i kod mnogih oboljenja, tako i za reumu važi: “Što se prije ode kod ljekara i dobije jasna dijagnoza, tim je veća šansa za uspješno liječenje.” Upravo kretanje zglobova i obnova mišića pomažu da se zglobovi ne ukoče i oslabe.
Pritom pomažu fizioterapija, ergoterapija i bavljenje sportom. Vožnja biciklom i plivanje su važan sastavni dio terapije. Uzimanje lijekove dok bol ne prestane, nije pravo rješenje. Bol je samo simptom. Upala će nestati iz zglobova, ali kad se nešto jednom uništi, na kraju se može popraviti samo zamjenom i implantatom zgloba.