Ribani kiseli kupus je najvažnija zimnica iz pregršt dobrih razloga. Lako ga je uzgojiti, postupak kiseljenja je jednostavan i posve prirodan, ne kvari se i čuva bez problema cijele godine. Ukusan je i sirov i kuhan,i u mesnim i u bezmesnim jelima…
Uz sve to veoma je zdrav. Obiluje C vitaminom (u 100 grama svježeg kiselog kupusa je 20 mg vitamina C), vitaminima A i B12, folnom kiselnom, magnezijem, željezom, fosforom, kalcijem, kalijem, natrijem. Odličan je za probavu kao prirodna fermentirana hrana bogata probiotičkim kulturama.
U kiselom kupusu nije zdrav samo vitamin C već i prirodna mliječna kiselina i drugi djelotvorni enzimi. Rasol je izvanredan lijek za mnoge želučane i crijevne tegobe. Međutim, moramo se čuvati preslanog, industrijski na brzinu pripravljenoga kiselog kupusa koji ne možemo nazvati lijekom.
Ribani kiseli kupus recepti
Potrebni sastojci za ribani kiseli kupus su:
- 50 kg kupusa
- 1/2 kg krupne soli
- 1 plastična ili drvena kaca od cca 100 l
- drvene dašćice
- 1 veći kamen
Priprema:
- Glavice kupusa očistite od vanjskih listova, prerežite na polovice i odrežite svakoj polovici korijen
- U pripremljenu plastičnu (ili drvenu – još bolje) kacu na dnu posipajte malo krupne soli. Drveni ribež postavite na kacu tako da prilikom ribanja kupus pada u nju
- Nakon izribanih 10-ak polovica, rukom se dobro natisne kupus i doda jedna šaka soli
- Znači, nakon svakih 10 izribanih polovica ponovite postupak – natisnuti, posoliti i nabiti što više kupusa i tako dok ne utrošite sav pripremljeni kupus.
- Kada je sav kupus izriban i dobro, dobro natisnut, iznad njega mora biti dosta otpuštenog soka. Sada se stavljaju daščice koje se slažu jedna do druge, na njih dolazi kamen radi pritiska i kaca se zatvori.
- Kupus valja svakih 15-20 dana očistiti – oprati dašćice i izvaditi dio tekućinu (rasola). Vratiti dašćice i doliti vode toliko da bude iznad postavljenih dašćica. Provjeriti i slanoću, ako treba u vodu dodati još soli.
Ljekovitost kiselog kupusa
Niskokalorično, a superhranjivo povrće jedinstven je spoj vitamina A, B, C, E i K, minerala (mangana, selena, kalcija, kalija, magnezija), omega-3 masnih kiselina i ljekovitih sumpornih tvari (najpoznatiji je sulforafan) koje štite od raka.
Još od davnina je poznata ljekovitost kupusa, kako onog svježeg tako i ukiseljenog koji je u našim krajevima tradicionalna domaća delicija u hladnim danima. Rasol od kiselog kupusa preporučuje se kao pročišćujuća kura za organizam te kao prirodno sredstvo za ublažavanje mamurluka.
Kiseli kupus izvrstan je izvor vitamina C i K, kalija i kalcija. Mnogo prije nego što su znanstvenici otkrili vitamin C, moreplovci su sa sobom nosili bačve kiseloga kupusa kako bi spriječili skorbut.
Kiseli kupus prozvan je metlom za želudac i crijeva, a ujedno jača živce i potiče stvaranje krvnih stanica. Bakterije mliječne kiseline iz kiselog kupusa održavaju crijevnu floru zdravom, a time i cjelokupan tjelesni imunitet.