Ribani kiseli kupus jača imunitet, poboljšava probavu i smanjuje stres

-

Ribani kiseli kupus je najvažnija zimnica iz pregršt dobrih razloga. Lako ga je uzgojiti, postupak kiseljenja je jednostavan i posve prirodan, ne kvari se i čuva bez problema cijele godine. Ukusan je i sirov i kuhan,i u mesnim i u bezmesnim jelima…

Uz sve to veoma je zdrav. Obiluje C vitaminom (u 100 grama svježeg kiselog kupusa je 20 mg vitamina C), vitaminima A i B12, folnom kiselnom, magnezijem, željezom, fosforom, kalcijem, kalijem, natrijem. Odličan je za probavu kao prirodna fermentirana hrana bogata probiotičkim kulturama.

- Google oglasi -

U kiselom kupusu nije zdrav samo vitamin C već i prirodna mliječna kiselina i drugi djelotvorni enzimi. Rasol je izvanredan lijek za mnoge želučane i crijevne tegobe. Međutim, moramo se čuvati preslanog, industrijski na brzinu pripravljenoga kiselog kupusa koji ne možemo nazvati lijekom.

Ribani kiseli kupus recepti

Potrebni sastojci za ribani kiseli kupus su:

  • 50 kg kupusa
  • 1/2 kg krupne soli
  • 1 plastična ili drvena kaca od cca 100 l
  • drvene dašćice
  • 1 veći kamen

Priprema:

  • Glavice kupusa očistite od vanjskih listova, prerežite na polovice i odrežite svakoj polovici korijen
  • U pripremljenu plastičnu (ili drvenu – još bolje) kacu na dnu posipajte malo krupne soli. Drveni ribež postavite na kacu tako da prilikom ribanja kupus pada u nju 
  • Nakon izribanih 10-ak polovica, rukom se dobro natisne kupus i doda jedna šaka soli
  • Znači, nakon svakih 10 izribanih polovica ponovite postupak – natisnuti, posoliti i nabiti što više kupusa i tako dok ne utrošite sav pripremljeni kupus.
  • Kada je sav kupus izriban i dobro, dobro natisnut, iznad njega mora biti dosta otpuštenog soka. Sada se stavljaju daščice koje se slažu jedna do druge, na njih dolazi kamen radi pritiska i kaca se zatvori.
  • Kupus valja svakih 15-20 dana očistiti – oprati dašćice i izvaditi dio tekućinu (rasola). Vratiti dašćice i doliti vode toliko da bude iznad postavljenih dašćica. Provjeriti i slanoću, ako treba u vodu dodati još soli.

Ljekovitost kiselog kupusa

Niskokalorično, a superhranjivo povrće jedinstven je spoj vitamina A, B, C, E i K, minerala (mangana, selena, kalcija, kalija, magnezija), omega-3 masnih kiselina i ljekovitih sumpornih tvari (najpoznatiji je sulforafan) koje štite od raka.

- Google oglasi -

Još od davnina je poznata ljekovitost kupusa, kako onog svježeg tako i ukiseljenog koji je u našim krajevima tradicionalna domaća delicija u hladnim danima. Rasol od kiselog kupusa preporučuje se kao pročišćujuća kura za organizam te kao prirodno sredstvo za ublažavanje mamurluka.

Kiseli kupus izvrstan je izvor vitamina C i K, kalija i kalcija. Mnogo prije nego što su znanstvenici otkrili vitamin C, moreplovci su sa sobom nosili bačve kiseloga kupusa kako bi spriječili skorbut.

Kiseli kupus prozvan je metlom za želudac i crijeva, a ujedno jača živce i potiče stvaranje krvnih stanica. Bakterije mliječne kiseline iz kiselog kupusa održavaju crijevnu floru zdravom, a time i cjelokupan tjelesni imunitet.

- Google oglasi -

Novi Sadržaj

Majčina dušica (Thymus serpyllum)

Majčina dušica (Thymus serpyllum L.) u narodu poznata još kao "babina dušica" ili "materinka" je trajna biljka iz porodice...

Maslačak (Taraxacum officinale)

Maslačak (Taraxacum officinale) je trajna zeljasta biljka iz porodice glavočika (Asteraceae), s vrlo razvijenim korijenom iz kojega raste rozeta...

Vitiligo: vrste, simptomi, uzroci i liječenje

Bolest se može javiti u bilo kojoj životnoj dobi, u svim rasama i u oba spola. Vitiligo je stanje...

Prirodni eliksir ljepote i zdravlja – Za šta je dobro koristiti kantarionovo ulje

Kantarion ili gospina trava je biljka koja ima mnoga ljekovita svojstva, bere se u maju i junu u vrijeme...
- Google oglasi -

Proljetna alergija, borba s peludom i oslobađanje od neugodnih simptoma

Za neke je proljeće izvor radosti i dobrog raspoloženja, a za druge je sezona muke i patnje. Naime, sve...

Rosopas (Chelidonium majus)

Rosopas (Chelidonium majus) u narodu poznata još kao “rusa” ili “zmijino mlijeko”, dolazi iz porodice Makovki (Papaveraceae). Ime rodu...

Ovo morate pročitati

Kakaovac za bolji protok krvi

Materija u kakau štiti od moždanog udara, infarkta, raka...

Komorač – Morač

Opis biljke: komorač je dvogodišnja biljka šuplje i razgranate...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas