Kada nam se poremeti ravnoteža, bilo unutarnja ravnoteža, bilo vanjska, strada i naše zdravlje. Otkrivamo koje to stvari uništavaju našu ravnotežu i kako ih u tome spriječiti.
Neočekivani probavni poremećaji, pad imuniteta, umor i psihička stanja poput depresije i bezvoljnosti samo su neki od pokazatelja da se morate vratiti uravnoteženom stilu života. Otkrivamo koje to stvari uništavaju našu unutarnju ravnotežu i kako ih u tome spriječiti.
Loše upravljanje stresom
U izreci “stres nas pojede” koja se često koristi u razgovoru ima mnogo istine. Stres uzrokuje razna fizička i psihička stanja zbog kojih gubimo ravnotežu i prestajemo biti osoba koja smo nekada bili. Stres može biti uzrokovan obvezama na poslu ili kod kuće, ali i lošim međuljudskim odnosima s kolegama ili najbližima. Pri tome možemo osjećati posljedice poput probavnih smetnji, pojačanog ili smanjenog apetita, odsutnosti, potištenosti, tuge i anksioznosti.
Kako si pomoći
Tomu možemo doskočiti s boljim upravljanjem stresom. Pomirite se s činjenicom da ste uzeli prevelik zalogaj kada je o poslu riječ. Radite u tempu u kojem se osjećate ugodno, pritom se zauzmite za sebe, ne shvaćajte razmirice s kolegama u napetom okruženju ozbiljno već se fokusirajte na skladne odnose s najvažnijim ljudima u vašem životu. Oni doprinose osjećaju ravnoteže i stabilnom emocionalnom životu, čak su i istraživanja pokazala da nas druženje s prijateljima čini zdravijima i dugovječnijima. Sretniji i uravnoteženiji život imat ćete i ako s vremena na vrijeme posvetite malo vremena samoj sebi. Pritom radite stvari u kojima uživate – vjerujte, i najjednostavnije sitnice mogu dovesti do dubokog i dugotrajnog zadovoljstva.
Nekvalitetna i neuravnotežena prehrana
Ubrzani ritam života i stres rezultiraju nekvalitetnom i neuravnoteženom prehranom. Česta konzumacija gotovih jela, pekarskih proizvoda, usputnih grickalica i slatkiša kojima pribjegavamo zbog nedostatka vremena za sebe, mogu dovesti do rušenja unutarnje ravnoteže. Probavne smetnje, nadutost ili crijevne viroze koje mogu doći uslijed pada imuniteta zbog nekvalitetne prehrane samo su neke od smetnji koje nam mogu remetiti svakodnevni život. Mnogi ni ne razmišljaju o tome koliko zdravlje crijevne mikrobiote, koje postižemo zdravom prehranom, utječe na svakodnevno funkcioniranje čovjeka.
Kako si pomoći
Iako je ponekad teško, pronađite vremena za spravljanje ručka koji ćete ponijeti na posao, jedite nekoliko manjih obroka koji bi trebali sadržavati voće i povrće te uz njih pijte barem dvije litre vode dnevno radi funkcioniranja na optimalnoj razini. Smanjite unos slatkiša i prerađene hrane te zaslađenih sokova. Šećer je razlog zbog kojeg se osjećate iscrpljenije!
Koristite probiotike za ublažavanje probavnih smetnji
Ako patite od probavnih smetnji poput nadutosti i proljeva, probiotici mogu ponovno uspostaviti vašu unutarnju ravnotežu. Ravnoteža korisnih i štetnih bakterija u crijevima odnosno ravnoteža crijevne mikrobiote važna je ne samo za zdravlje probavnog sustava, već može imati povoljan učinak i na naš imunološki sustav.
Stoga konzumirajte proizvode bogate probioticima poput jogurta, kefira ili pak kao dodatak prehrani uzimajte probiotičke pripravke ili lijekove. Posavjetujte se s vašim liječnikom ili ljekarnikom koji su probiotici baš za vas.
Izostanak tjelesne aktivnosti
Tjelesna aktivnost u našem životu važna je podjednako za naše fizičko, ali i psihičko stanje. Nezadovoljstvo našim izgledom, brzo umaranje i tromost ono je s čime se moramo suočiti kada izostaje tjelesna aktivnost.
Kako si pomoći
Samo nekoliko jednostavnih vježbi istezanja ujutro, trčanje ili tjedni odlazak u teretanu može nas vratiti u ravnotežu. Na poslu i kod kuće izbjegavajte vožnju liftom, s vremena na vrijeme u uredu prošećite ili se istegnite, ako to prilike dozvoljavaju, i smanjite vožnju automobilom. Stvari koje možete obavljati pješice, ne zamjenjujte vožnjom autom, a slobodno vrijeme provedite u šetnji prirodom.