Ružmarin jača pamćenje, tjera karcinom, potiče brži rast kose

-

Ružmarin bi mogao biti tajna dugovječnosti i zdravlja. Znanstvenike je iznenadilo to što su u talijanskom selu Acciazoli u pokrajini Salermo pronašli čak 300 stanovnika starijih od 100 godina, puno više nego što je uobičajeni prosjek. Iznenadila ih je i činjenica da je među njima zabilježen puno manji udio oboljelih od Alzheimera i drugih oblika demencije.

Istraživanje o njihovim životnim navikama pokazalo je da se to vjerovatno može povezati sa zdravom mediteranskom prehranom koja je uobičajena na tom području. Kao i činjenica da se mnogo kreču jer je selo smješteno na uzvisini i ljudi svakodnevno pješače do trgovina, no znanstvenici smatraju da je na to utjecala i svakodnevna upotreba ružmarina u pripremi jela.

- Google oglasi -

Ružmarin ljekovitost

Još su Grci i Rimljani pleli grančice ružmarina u vijence koje su nosili na glavi vjerujući da to može pozitivno utjecati na memoriju, to su brojna istraživanja i dokazala.

Ružmarin kao lijek ima pozitivan učinak na poboljšanje pamćenja te je izvrsna podrška živčanom i krvožilnom sustavu. Pokazalo se da dugoročni svakodnevni unos ružmarina smanjuje pojavu tromboze. Također, ublažava spazam i bolove u mišićima, stimulira rast kose, a list ružmarina u Europi koristi se i kod probavnih smetnji. Posebno kod dispepsije, jer neutralizira uzročnike bolesti koji se prenose hranom (Listeria monocytogenes, B. cereus i S. Aureus).

Ružmarin je i snažan antioksidans. Ima pozitivan učinak na karcinom dojke i crijeva. U kombinaciji s kurkuminom ima još jače djelovanje.

Ova biljka sadrži tvari koje stimuliraju naš imunitet, popravljaju cirkulaciju i lošu probavu. Ružmarin djeluje i protuupalno te je zato koristan u ublažavanju jakih napada astme. Istraživanja su pokazala kako je ružmarin zaslužan i za pojačanu cirkulaciju krvi u mozak i za bolje pamćenjekoncentraciju.

- Google oglasi -

Ružmarin je dobar izvor željeza i kalcija. Svježi ružmarin sadrži 25 % više mangana nego sušeni, ali i 40 % manje kalcija i željeza, vjerojatno zbog većeg sadržaja vode.

Ružmarin kako ga koristiti

Za domaću upotrebu i za čaj od ružmarina, najbolje je odsiječi bočne grančice u dužini 15 do 20 cm, s cvjetovima ili bez njih. Ovako odsječene grančice treba vezati u snopiće i sušiti na promahi i u hladu. Kada se snopić osuši, treba ga razvezati i s grančica svući osušene listiće.

Listiće je najbolje čuvati u dobro zatvorenim posudama. Mogu se samljeti u fini prah koji također, treba čuvati u zatvorenoj posudi kao i ostale začine. Ovako pripremljena droga ima intenzivan, aromatičan miris od kanfora i cineola, okus je ljut, pomalo opor i aromatičan. Preporučuje se, zbog ovih osobina, svjež ili osušen, upotrebljavati kao začin. Destilacijom vodenom parom dobija se iz listova eterično ulje ružmarina svijetložute boje.

Čaj ruzmarina

Načine primjene za Čaj od ružmarina:

Kafenu kašiku ružmarina preliti s 2 decilitra ključale vode. Poklopiti i nakon 15 minuta procijediti. Piti neposredno prije ili poslije svakoga jela kod navedenih oboljenja jetre. Čaj od ruzmarina nema naročito prijatan ukus ali nije gorak kao recimo čaj od pelina ili hajdučke trave.

Na isti način priprema se čaj od ruzmarina i kod ostalih oboljenja. Samljevena droga upotrebljava se kao ljekoviti, fini začin za različita dijetalna jela kod oboljenja jetre, kao što su riba, ili lakše vrste mesa: jagnjetina, teletina.

Za različite salate dobro je dodati samljeveni ruzmarin kao pikantan začin u količini koja stane na vrh noža, ili rastvori u alkoholu za vanjsku i unutrašnju upotrebu.

Ulje od ružmarina (Aetreroleum Rosmarini): 3 do 4 kapi, 2 do 3 puta u toku dana, najbolje nakapati na kašičicu meda.

Alkoholna tinktura od ružmarina dobije se tako da se 20 grama lista i cvijeta ružmarina fino samelju, preliju sa 100 grama 70% alkohola u tamnoj boci i ostave, uz češće mućkanje, 10 dana. Nakon toga ostaviti da se talog slegne pa odliti i procijediti dobijenu otopinu. Uzima se 5 do 10 kapi na kocki šećera ili kašičici meda, ujutro na prazan stomak.

Ulje od ružmarina kako napraviti?

Za izradu macerata (infuzije) od ružmarina potrebna su samo dva sastojka. Najdulji dio izrade je zapravo vrijeme čekanja da infuzija bude gotova. Preporučljivo je koristiti svježi domaći ružmarin ili ga kupiti na lokalnoj tržnici, možete ga i nabrati na mediteranu tokom toplijih mjeseci.

Potrebni sastojci:

  • Svježi ružmarin
  • Hladno prešano ulje po izboru (maslinovo, suncokretovo)
  • Čista staklena tegla

Prije nego počnete raditi ulje od ružmarina, potrebno je temeljito oprati ružmarin i osušiti ga na suncu tokom cijelog dana. Zatim suhi ružmarin odvojite od stabljike i koristite samo sitne listiće. Napunite čistu i suhu teglu ružmarinom, ali ga nemojte odviše sabiti. 

Prelijte ružmarin uljem po izboru i ostavite jedan prst prostora od vrha tegle. Čvrsto zatvorite teglu, dobro promućkajte ulje i prekrijte teglu škarniclom. 

Teglu zatim odložite pokrivenu na sunčani prozor i ostavite da se macerira 40-ak dana. Svakih nekoliko dana promućkajte ulje, a kada je gotovo procijedite kroz gazu ili sitno cjedilo. Čuvajte ulje čvrsto zatvoreno (u hladnjaku) u bocama od tamnog stakla do 6 mjeseci.

Ružmarin za kosu

Ružmarinovo ulje može odlično poslužiti za njegu suhe i oštećene kose. Od njega možemo napraviti pakunge ili pak masirati tjeme kako bismo potaknuli rast kose i očuvali zdravlje tjemena. Poželjno je koristiti ovo ulje i kod perutavog i suhog vlasišta jer će ga nahraniti te spriječiti dehidraciju uzrokovanu šamponima za kosu.

Ružmarin u maslinovom ulju najčešće je korišteno ulje ružmarina za potrebe kulinarstva, njege kože i kose pa čak i sunčanje. 

Ružmarinovo ulje odlična je pomoć suhoj kosi te ga možemo nanijeti 2 sata ili cijelu noć prije pranja kose za dubinsku njegu suhih dijelova. Za poticanje rasta kose, blago zagrijano ulje potrebno je umasirati u vlasište minimalno 5 minuta, zatim ostaviti da djeluje 30 minuta prije pranja kose.

- Google oglasi -

Novi Sadržaj

Majčina dušica (Thymus serpyllum)

Majčina dušica (Thymus serpyllum L.) u narodu poznata još kao "babina dušica" ili "materinka" je trajna biljka iz porodice...

Maslačak (Taraxacum officinale)

Maslačak (Taraxacum officinale) je trajna zeljasta biljka iz porodice glavočika (Asteraceae), s vrlo razvijenim korijenom iz kojega raste rozeta...

Vitiligo: vrste, simptomi, uzroci i liječenje

Bolest se može javiti u bilo kojoj životnoj dobi, u svim rasama i u oba spola. Vitiligo je stanje...

Prirodni eliksir ljepote i zdravlja – Za šta je dobro koristiti kantarionovo ulje

Kantarion ili gospina trava je biljka koja ima mnoga ljekovita svojstva, bere se u maju i junu u vrijeme...
- Google oglasi -

Proljetna alergija, borba s peludom i oslobađanje od neugodnih simptoma

Za neke je proljeće izvor radosti i dobrog raspoloženja, a za druge je sezona muke i patnje. Naime, sve...

Rosopas (Chelidonium majus)

Rosopas (Chelidonium majus) u narodu poznata još kao “rusa” ili “zmijino mlijeko”, dolazi iz porodice Makovki (Papaveraceae). Ime rodu...

Ovo morate pročitati

Mrkvin sok eliksir za čitav organizam

Ako se želi brzinski napuniti vitaminima, treba piti sok...

Izgled noktiju otkriva više nego što mislite, pa čak i kakvog ste zdravlja

Izgled noktiju može biti najbolji pokazatelj kakvo vam je...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas