Niske temperature, vjetrovi i suh vazduh u domovima i biroima s centralnim grijanjem isušuju kožu. Zbog toga je s dolaskom zime potrebno promijeniti način na koji je njegujemo.
Primjetite li da vam šminka na licu izgleda neravnomjerno i brzo nestaje, to je znak da vam je koža suha i da biste je trebali početi bolje “hraniti” kremama i uljima za lice. Koristite nježno mlijeko ili kremu za čišćenje. Sapun s kože uklanja prirodna, zaštitna ulja, koja ni jedna krema ne može zamijeniti. Posljednje tragove nečistoće možete ukloniti ružinom vodicom. Tonike na bazi alkohola izbjegavajte jer i oni uklanjaju zaštitne materije s kože, zbog čega ona postaje osjetljiva.
Hidratantna krema zimi je nezaobilazna. Radi se o mješavini ulja i vode, pa iako voda odmah ispari, ulja ostaju na površini kože i čuvaju prirodne rezerve vlage. Uveče očistite i laganim tapkanjem osušite kožu, a zatim nanesite bogatu hidratantnu kremu ili ulje za lice. Zaštitni faktor poželjan je, ali ne nužan. Peeling služi uklanjanju mrtvih slojeva kože, a bez njega koža može izgledati mjestimično isušeno i neravnomjerno.
Kupajte se ili tuširajte u mlakoj vodi – vruća voda uklanja prirodna ulja s kože. Nježnoj koži lica dovoljna je krpica od muslina koju možete koristiti za uklanjenje mlijeka za čišćenje i šminke. Koža tijela nešto je deblja pa ju je najbolje u kadi istrljati peelingom od kristalića soli i ulja. Nosite gumene rukavice kad perete suđe kako biste zaštitili ruke od vruće vode i deterdženta. Grijanje isušuje kožu, ne pretjerujte s previsokim temperaturama. Ovlaživači vazduha, posudice s vodom ili mokar ručnik na radijatoru mogu povećati vlažnost vazduha. Čistite kožu nježno, osušite je tapkanjem i nanesite hidratantnu kremu. Ne nanosite hidratantnu kremu na vlažno lice ili tijelo jer ćete je tako samo razrijediti.