Samo jedan mastan obrok poput pljeskavice s pomfritom dovoljan je da promjeni metabolizam vašeg tijela i pokrene promjene koje se povezuju sa bolešću jetre i dijabetesom, tvrde istraživači…
Naime, svi oni koji uživaju u povremenim masnim đakonijama smanjuju osjetljivost svog tijela na insulin, što dovodi do trenutnog rasta nivoa masnoća koje se povezuju sa srčanim bolestima.
Iako tijela zdravih osoba mogu da se oporave od pohovanih šnicli ili džinovskih pica, redovno uživanje u takvom prejedanju moglo bi da ima trajne posljedice.
Istraživači njemačkog Centra za dijabetes u Dizeldorfu podjelili su ispitanike, zdrave i vitke muškarce starosti između 20 i 40 godina, u dvije grupe i jednoj dali palmino ulje s ukusom vanile, a drugoj čistu vodu.
Piće od palminog ulja sadržalo je sličnu količinu zasićenih masti kao osam parčića pice s kulenom ili jednog čizburgera sa pomfritom.
Testovi su pokazali da konzumiranje palminog ulja dovodi do trenutnog rasta nivoa masnoća i smanjene osjetljivosti organizma na insulin, hormon koji je ključan za regulisanje nivoa šećera u krvi.
Takvi obroci također uvećavaju nivo triglicerida u krvi, mjenjaju funkcije jetre i dovode do promjena u aktivnosti gena, koje se povezuju sa bolešću masne jetre.
Samo jedan masan obrok verovatno je dovoljan da dovede do prolazne insulinske rezistencije i slabog metabolizma masnoća u jetri, napisali su istraživači u svom radu koji je objavljen u “Žurnalu kliničkih istraživanja” (Journal of Clinical Investigation).
“Pretpostavljamo da mršavi, zdravi pojedinci mogu da kompenzuju takvo pretjerano unošenje zasićenih masnih kiselina. Međutim, česta izloženost takvim nutrijentima vodi hroničnoj otpornosti na insulin i bolesti masne jetre.”