Šta je sarkoidoza – Sarkoidoza je bolest u kojoj se u mnogim organima tijela stvaraju nenormalne nakupine upalnih stanica (granulomi).
Uzrok sarkoidoze je nepoznat. Može nastati zbog infekcije ili zbog nenormalnog odgovora imunosnog sustava. Važni mogu biti čimbenici naslijeđa. Sarkoidoza se pretežito razvija u dobi između 20 i 40 godina i najčešća je među sjevernim Europljanima i američkim crncima.
Mikroskopski pregled uzorka tkiva osobe sa sarkoidozom otkriva granulome. Ti granulomi mogu kasnije potpuno nestati ili se pretvoriti u ožiljkasto tkivo. Granulomi se često pojavljuju u limfnim čvorovima, plućima, jetri, očima i koži, a rjeđe u slezeni, kostima, zglobovima, skeletnim mišićima, srcu i živčanom sustavu.
Uzroci sarkoidoze
Liječnici ne poznaju tačan uzrok sarkoidoze. Kod nekih osoba postoji genetska predispozicija za razvijanje bolesti, koja može biti pokrenuta zbog izloženosti nekoj bakteriji, virusu, prašini ili kemikalijama. Znanstvenici još uvijek pokušavaju odrediti gene i tvari koji su povezane sa sarkoidozom.
Vaš imuni sistem pomaže u zaštiti tijela od stranih tvari i mikroorganizama poput bakterija i virusa. Ali kod sarkoidoze, neke imunološke stanice se nakupljaju granulome. Kako se granulomi nakupljaju u organu tako funkcija tog organa može biti zahvaćena.
Sarkoidoza klinička slika bolesti
Bolest može biti bez simptoma, te se otkrije slučajno pri rutinskom rendgenskom pregledu pluća kao infiltracija u plućnom tkivu. Simptomi ovise o zahvaćenosti organa, pa mogu biti lakši ili teži. Zahvaćena može biti i nosna sluznica. Koža je zahvaćena u 25% slučajeva i očituje se osipom i potkožnim čvorićima. Zahvaćenost očiju, uveitis, može dovesti do sljepoće. Zahvaćenost srčanog mišića uzrokovat će poremećaje srčanog ritma, provodljivosti, te srčano zatajenje.
Mogu biti zahvaćeni i koštana srž, jetra, slezena i bubrezi (zbog poremećenog metabolizma kalcija) i središnji živčani sistem. Osim njih mogu biti zahvaćeni mišićno-koštani, reproduktivni, te probavni sistem i žlijezde s vanjskim izlučivanjem. Glavno obolijevanje i smrtnost odnosi se na slabljenje plućne funkcije, dok se na razvoj sljepoće može utjecati primjenom kortikosteroida.
Sarkoidoza simptomi
Znakovi i simptomi sarkoidoze variraju, ovisno o tome koji organ je zahvaćen. Sarkoidoza se ponekad razvija postupno i proizvodi simptome koji traju godinama. U drugim slučajevima, simptomi se pojavljuju iznenadno i brzo, ali tada i nestaju isto tako brzo.
Mnoge osobe sa sarkoidozom nemaju simptome pa se bolest može otkriti samo ako iz nekog drugog razloga imate slikanje prsiju.
Općeniti simptomi
Kod većine osoba sarkoidoza počinje sa ovim znakovima i simptomima:
- umor
- groznica
- otečeni limfni čvorovi
- gubitak težine
Simptomi na plućima
Skoro svaka osoba koja ima sarkoidozu osjeti probleme na plućima. Ti problemi uključuju:
- konstantni suhi kašalj
- otežano disanje
- bol u prsima
- nestajanje daha
Kožni simptomi
Oko 25% ljudi koji imaju sarkoizodu razviju probleme sa kožom. Problemi su sljedeći:
- Osip – osip od crvenih ili crveno-ljubičastih točkica, obično se nalaze na potkoljenici ili gležnjevima.
- Lezije – izobličeni čirevi koji se mogu pojaviti na nosu, obrazima ili ušima.
- Promjena boje – dijelovi kože mogu postati tamniji ili svjetliji.
Očni simptomi
Sarkoidoza može zahvatiti oči bez uzrokovanja bilo kakvih simptoma pa je važno provjeravati vaše oči. Kada se simptomi na očima pojave oni mogu biti sljedeći:
- bol u očima
- zamagljen vid
- osjetljivost na svjetlo
- crvenilo
Sarkoidoza kako se utvrđuje dijagnoza
Potrebno je uzeti anamnezu i obaviti fizikalni pregled kako bi se isključili drugi uzroci intersticijske plućne bolesti, te također napraviti nalaze krvi, rendgen pluća, elektrokardiogram, te testove plućne funkcije. Biopsija, uzimanje uzorka tkiva, pluća ili drugih zahvaćenih organa je obavezna prije početka liječenja. No nijedan krvni ili tkivni nalaz na osigurava definitivnu dijagnozu.
Oko 10% pacijenata razvije ozbiljni poremećaj očne, plućne ili neke druge organske funkcije, no smrtnost od sarkoidoze je manja od 3%. Fibroza pluća, koja vodi u plućno i srčano zatajenje, najčešći je uzrok smrti.
Liječenje sarkoidoze
U velikom broju slučajeva dolazi do spontanog povlačenja bolesti, pa je time odluka o terapiji teža. U svakom slučaju liječenje je potrebno kod napredujuće plućne, očne i srčane bolesti. Osnovno liječenje su kortikosteroidi. Daje se najčešće prednizon kroz 4-6 tjedana uz postupno smanjenje doze tijekom 2-3 mjeseca.
Sarkoidoza liječenje prirodnim lijekovima
Nama do sada nisu poznati prirodni lijekovi koje možemo preporučiti za prirodno liječenje sarkoidoze. Kao što ste mogli pročitati u tekstu, ova bolest je pretežno skup oboljenja, stoga se preporučuje i simptomatsko liječenje organa koji su obuhvaćeni.