Svrbi vas koža? Na vlasištu se pojavljuju suhe ljuskice koje teško uklanjate? Primjećujete otekline i crvenilo na koži, popraćeno neugodnim peckanjem? To znači da vjerovatno imate seboroični dermatitis (seboreju). Seboroični dermatitis može se liječiti uz primjenu raznih metoda, a ovaj prirodni lijek daje uspješne rezultate. Neophodna je redovna primjena i pozitivni rezultati će se veoma brzo pokazati.
Za uspješno liječenje potrebno je krenuti od vlastite unutrašnjosti jer samo vanjsko tretiranje kože većini neće koristiti. Ova pojava predstavlja hronično zapaljenje kože, koja dobija karakteristično crvenilo i ljušti se. Javlja se na svim dijelovima glave, u predjelu ušiju, obrva, pa čak i grudi i leđa. Može se razviti i kod mlađe i kod starije populacije, kao i kod dojenčadi, kod kojih je pojava seboroičnog dermatitisa karakteristična za pelensku regiju.
Seboreja nije zarazna bolest, iako je izaziva dejstvo jedne vrste mikroba. To je Malassezia globosa, a ona je također odgovorna i za pojavu klasične peruti. U suštini, seboroični dermatitis veoma liči na perut, ali su simptomi mnogo izraženiji i intezivniji.
Seboroični dermatitis prirodni lijek
U liječenju dermatitisa mogu pomoći:
- čišćenje organizma, posebno jetre
- izbjegavanje toksina i alergena
- korekcija prehrane
- korištenje određenih dodataka prehrani
- kupke u moru ili s morskom soli
- lokalna primjena prirodnih ulje i krema
- izbjegavanje stresa
Dermatitis može izbiti zbog previše toksina u organizmu koji dolaze iz hrane, okoliša, vode.
Kao prvi korak najvažnije je napraviti detoksikaciju tijela. Postoji više načina čišćenja organizma. Za detoksikaciju možete koristiti biljne čajeve, saunu, post, zelenu glinu, pšeničnu travu…
Posebno je bitno napraviti čišćenje jetre, jer je većina alergija i kožnih tegoba povezana s nepravilnim funkcioniranjem ovog organa.
Ove ljekovite biljke najbolji su prirodni lijek za dermatitis
Kokosovo ulje protiv seboroičnog dermatitisa
Ublažava simptome seboroičnog dermatitisa, hrani kožu i održava normalan nivo hidratacije. Topi se na sobnoj temperaturi i lako se nanosi.
Izmasirati iritirano mjesto sa pola kašičice kokosovog ulja. Neka masaža traje 2-3 minute. Pustite da koža upije ulje nakon masaže i sačekati jedan minut.
Natopite čistu krpu toplom vodom pa je stavite na izmasirano mjesto i držite dvadesetak sekundi. Istom krpom obrišite višak ulja i isperite sve mlakom vodom.
Maslinovo ulje za seboroični dermatitis
Prirodni lijek za seboroični dermatitisa posebno se preporučuje maslinovo ulje kod beba i male djece. Zaustavčja se razvoj Malassezie globose, smanjuje upala i vraća hidratacija oštećenoj koži.
Manja količina ulja se nanosi direktno na kožu. Ostavite da koža polako upije ulje, a za to je neophodno sačekati nekih 15 minuta. Zatim isperite toplom vodom.
Med za seboroični dermatitis
Pravi organski, sirov med djeluje antibakterijski i antifugalno. Očistiće kožu zahvaćenu seborejom i pomoći će joj da se brže obnavlja.
Kombinujte 9 dijelova sirovog meda i jedan dio vode, pa sve dobro promiješati. Namazati u tankom sloju na kožu. Pustite da djeluje naredna 3 sata. Polako isperite ugroženu kožu i ostavite da se osuši na vazduhu.
Ulje čajevca za seboroični dermatitis
Ulje čajevca možete koristiti samostalno ili dodano u šampon. Budite oprezni jer ovo ulje može uzrokovati alergijsku reakciju.
Seboroični dermatitis prehrana
Najbolja prehrana u borbi protiv seboroičnog dermatitisa je ona cjelovita i nerafinirana koja se temelji na raznolikom voću i povrću, mahunarkama, orašastim plodovima i sjemenkama uz povremeni unos ribe i krtog mesa.
Hrana koju treba izbjegavati uključuje onu bogatu jednostavnim šećerima, zasićenim mastima i jako začinjenu hranu. Industrijska hrana, kao i čokolada, alkohol i kafa se ne bi smjeli naći na vašem jelovniku jer mogu iscrpiti zalihe važnih hranjivih tvari.