Prirodno liječenje seboroičnog dermatitisa

-

seboroični dermatitisSeboroični dermatitis je recidivirajuća kronična upalna bolest, kojom su najčešće zahvaćena seboroična područja kože s pojačanom aktivnošću žlijezdi lojnica. Ova bolest karakterizirana je upalnom reakcijom, koja obuhvaća crvenilo i ljuštenje kože na zahvaćenim područjima. Češće se javlja kod muškaraca, nego kod žena, a posebno u ranijoj životnoj dobi.

Seboroični dermatitis utječe na kompletno zdravlje. Može biti vrlo neugodan. Premda izgleda ružno nije znak loše higijene niti je zarazan. Uzrok seboroičnog dermatitisa još uvijek nije poznat, no ova bolest obično se veže uz neke faktore: genetsko nasljeđe, povećano lučenje loja i faktori koji na to utječu, utjecaj hormona (a posebno spolnih hormona), imunološki poremećaji, nezdrava prehrana, a posebno masna i jako začinjena  hrana te alkohol…

- Google oglasi -

Seboroični dermatitis prirodni lijekovi

Maslinovo ulje za seboroični dermatitisa

Tretiranje seboroičnog dermatitisa maslinovim uljem se posebno preporučuje kod beba i male dijece. Maslinovo ulje za seboroični dermstitis ima ulogu da smanjuje upala i vraća hidrataciju oštećenoj koži. Manja količina ulja se nanosi direktno na kožu.

Ostavite da koža polako upije ulje, a za to je neophodno sačekati nekih 15 minuta. Isperite toplom vodom.

Kokosovo ulje protiv seboroičnog dermatitisa

Ublažava simptome seboroičnog dermatitisa, hrani kožu i održava normalan nivo hidratacije. Topi se na sobnoj temperaturi i lako se nanosi.

Izmasirajte iritirano mjesto sa pola kašičice kokosovog ulja. Neka masaža traje 2-3 minute. Pustite da koža upije ulje nakon masaže i sačekajte jedan minut.

Natopite čistu krpu toplom vodom pa je stavite na izmasirano mjesto i držite dvadesetak sekundi. Istom krpom obrišite višak ulja i isperite sve mlakom vodom.

- Google oglasi -

Ulje čajevca za seborični dermatitis

Ulje čajevca možete koristiti samostalno ili dodano u šampon. Budite oprezni jer ovo ulje može uzrokovati alergijsku reakciju.

Izbjegavajte konzumaciju pretjerano masnih namirnica, a pogotovo kukuruzno, suncokretovo i sojino ulje. Masti koje se nalaze u životinjskim namirnicama također doprinose seboroičnom dermatitisu.

Seboroični dermatitis i med

Med je jedan od najčešćih prirodnih lijekova koji se koriste kod različitih upalnih stanja kože. Pomiješajte sirovi med, pčelinji vosak i maslinovo ulje. Smjesu blago zagrijte kako biste napravili mast. Kada se ohladi nanesite na kožu i ostavite da djeluje nekoliko sati.

Kamilica ublažava simptome seboroičnog dermatitisa

Ljekovitost kamilice i njen umirujući efekat postoji zbog flavonoida koji se nalaze u njenom sastavu. Najbolje je primjeniti je direktno na pogođenoj koži.

Sipajte kašičicu osušene biljke u šolju vrele vode. Pustite da sve odstoji 15 minuta, procjedite i ostavite da se ohladi na sobnoj temperaturi.

Natopite gazu ohlađenim čajem i držite je na ugroženom mjestu narednih pola sata. Ponoviti postupak tri puta dnevno.

Seboroični dermatitis i prehrana

Najbolja prehrana u borbi protiv seboroičnog dermatitisa ona cjelovita i nerafinirana koja se temelji na raznolikom voću i povrću, mahunarkama, orašastim plodovima i sjemenkama uz povremeni unos ribe i krtog mesa.

Ove namirnice obiluje vrijednim tvarima koje djeluju protuupalno te potiču imunitet što je od izuzetne važnosti budući da se vjeruje da je seboroični dermatitis posljedica imunološkog poremećaja.  U prehranu svakako uvrsti smeđu rižu i proso jer rijetko uzrokuju alergije, a obiluju prehrambenim vlaknima koja potiču peristaltiku i redovito pražnjenje crijeva, smanjujući količinu toksičnih tvari u organizmu.

Hrana koju treba izbjegavati uključuje onu bogatu jednostavnim šećerima, zasićenim mastima i jako začinjenu hranu. Industrijska hrana, kao i čokolada, alkohol i kafa se ne bi smjeli naći na tvom jelovniku jer mogu iscrpiti zalihe važnih hranjivih tvari.

- Google oglasi -

Novi Sadržaj

Majčina dušica (Thymus serpyllum)

Majčina dušica (Thymus serpyllum L.) u narodu poznata još kao "babina dušica" ili "materinka" je trajna biljka iz porodice...

Maslačak (Taraxacum officinale)

Maslačak (Taraxacum officinale) je trajna zeljasta biljka iz porodice glavočika (Asteraceae), s vrlo razvijenim korijenom iz kojega raste rozeta...

Vitiligo: vrste, simptomi, uzroci i liječenje

Bolest se može javiti u bilo kojoj životnoj dobi, u svim rasama i u oba spola. Vitiligo je stanje...

Prirodni eliksir ljepote i zdravlja – Za šta je dobro koristiti kantarionovo ulje

Kantarion ili gospina trava je biljka koja ima mnoga ljekovita svojstva, bere se u maju i junu u vrijeme...
- Google oglasi -

Proljetna alergija, borba s peludom i oslobađanje od neugodnih simptoma

Za neke je proljeće izvor radosti i dobrog raspoloženja, a za druge je sezona muke i patnje. Naime, sve...

Rosopas (Chelidonium majus)

Rosopas (Chelidonium majus) u narodu poznata još kao “rusa” ili “zmijino mlijeko”, dolazi iz porodice Makovki (Papaveraceae). Ime rodu...

Ovo morate pročitati

Uzroci gojaznosti

Budući da je neposredan uzrok gojaznosti višak kalorija unijetih...

Kampilobakterioza

Kampilobakterioza je zoonoza, tj. bolest koja se na čovjeka...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas