Za neke je tema o seksu u kritičnim danima odavno zatovrena, dok drugima ne smeta zaprljano rublje nakon seksa tokom ciklusa… Ali ipak, najviše predrasuda postoje za seks tokom menstruacije. Naravno, malo je neuredan, ali da li je potrebno da zaista odustanete od seksa u to vrijeme u mjesecu? Slijedi nekoliko činjenica koje vas mogu natjerati da se predomislite:
Seks tokom menstruacije
- Seks može smanjiti trajanje menstruacije. Odmah nakon seksa, pogotovo ako je dobar, a vi doživite orgazam, krv može povećati alokaciju. To znači da je zbog unutrašnjih kontrakcija mišića bio aktivan endometrijum, pa onda krvarenje tokom ciklusa opada.
- Seks smanjuje menstrualnu bol. Tokom orgazma se oslobađa endorfin koji ublažava bol. Što više orgazama, to manje bolova – dovoljno dobar razlog za sex tokom menstruacije!
- Seks smanjuje stres, tipičan PMS – opet zbog istog endorfina.
- Da, seks tokom ciklusa može biti još ugodniji nego obično. Tokom ovog perioda, žena postaje osjetljivija, ne samo emotivno, već i fizički.
- Seks tokom ciklusa je apsolutno bezbjedan za muškarce.
- Ukoliko imate seksualne odnose tokom menstruacije uvijek je moguće zatrudjneti, zato ne zaboravite na zaštitu.
- Vjerovatno je trudnoća češća kod žena sa nepravilnim ciklusima, ali rizik postoji. Nepredvidiva ovulacija ciklusa i muški spermatozoidi koji mogu da žive i do 7 dana mogu vas dovesti do neželjene trudnoće.
- Tokom menstruacije žene su osetljivije na seksualno prenosive infekcije zbog odškrinute materice – još jedan razlog da se zaštite.
Da li je pametno plivati tokom onih dana?
Šta se ne smije raditi tokom menstruacije
Iako ne postoje stroga pravila o tome što se ne smije raditi tokom menstruacije, neki ljudi mogu osjećati nelagodu ili imati posebne potrebe tokom ovog razdoblja. Evo nekoliko stvari koje bi trebali izbjegavati ili prilagogoditi tokom menstruacije:
Zanemarivanje zdravstvenih problema – Ako imate jake menstrualne bolesti ili nepravilnosti u menstruaciji koje niste ranije iskusili, posavjetujte se s ljekarom. To može biti znak ozbiljnijih problema sa zdravljem.
Konzumacija određene hrane – Iako ne postoji čvrsti znanstveni dokaz da neka hrana izaziva ili pogoršava menstruaciju, potrebno je izbjegavaju određene namirnice poput kofeina, soli ili masnih namirnica kako bi smanjili nadimanje i nelagodu.
Depilacija voskom – Receptori boli su vam povišeni, a koža izuzetno osjetljiva kada imate menstruaciju. Dodajte tome prilično neurednu situaciju i depilacija tokom menstruacije nije nešto što biste trebali učiniti.
Teške fizičke aktivnosti – Za neke žene, posebno ako imaju bolne menstruacije ili obilno krvarenje, teške fizičke aktivnosti poput intenzivnog vježbanja ili podizanja tegova mogu biti neugodne. U takvim slučajevima, blagi aerobni treninzi ili joge mogu biti bolji izbor.