Naše tijelo jednostavno traži više hidratacije tokom toplih mjeseci, prije svega zato što gubi više vode zbog znojenja. To je također jedan od razloga zbog kojeg može da dođe do dehidracije organizma. Dehidracija može da bude umjerena i ozbiljna. I dok onu umjerenu lako možemo da saniramo i uz pravovremeno nadoknađivanje izgubljene vode, ozbiljna dehidracija može da se završi čak i hospitalizacijom ako ne reagujemo na vrijeme. Simptomi dehidracije utječu na različite tjelesne sisteme i variraju od blagih pa sve do po život opasnih.
Dovoljna količina vode i dobra hidratacija su neophodne za probavu, izbacivanje toksina i ostalih otpada, kao i održavanje zdrave kože. Ljudsko tijelo gubi vodu tokom cijelog dana, prvenstveno znojenjem i mokrenjem, ali se obično nadoknadi jelom i pićem.
Dehidracija nastaje kada količina gubitka tečnosti iz tijela postane veća od količine tečnosti koju tijelo dobija. Kada tijelo izgubi previše tečnosti gubi sposobnost normalnog funkcionisanja. Gubitkom tečnosti se poremeti ravnoteža minerala u tjelesnim tečnostima. Svako može da dehidrira, ali u povećanom riziku su bebe, mala djeca i stariji odrasli ljudi.
>> Koliko vode na dan treba da pijete?
Simptomi dehidracije
Simptomi umjerene dehidracije su:
- stalan osjećaj žeđi
- mokrenje manje od četiri puta dnevno
- tamnija mokraća
- suha usna duplja i usne
- blaga glavobolja
Simptomi ozbiljne dehidracije su:
- mokrenje manje do dva puta dnevno
- vrlo tamna mokraća jačeg mirisa
- jezik izrazito bijele boje
- vrtoglavica
- ubrzano disanje
- ubrzan rad srca
- nedostatak energije
- pospanost
>> 10 ‘pobuna’ u tijelu koje nastaju jer ne pijete dovoljno vode
Lijek za dehidraciju
Jedini i pravedni lijek za dehidraciju je nadomještanje izgubljene tekućine i elektrolita. Da bi spriječili dehidraciju potrebno je unositi vodu u organizam prije nego osjetite žeđ. Dobro je piti najmanje 2 litre vode na dan, otprilike 2 decilitra vode na 8 kg tjelesne težine.
Za većinu odraslih koji su blago dehidrirani zbog proljeva, povišene tjelesne temperature ili povraćanja, dovoljno je piti vodu ili neku drugu tekućinu u malim količinama.
Jedan od najboljih izvora tekućine jest voće i povrće s velikim udjelom vode. Povećajte unos lubenice, krastavaca, jagoda, dinja, bresaka, zelene salate, tikvica i rajčice.
Kako biste nadoknadili izgubljene elektrolite nakon tjelovježbe, u litru vode iscijedite naranču, limun ili limetu, dodajte žličicu meda i prstohvat soli te po želji malo cimeta i mente