Simptomi i liječenje genitalnog herpesa

-

Genitalni herpes je seksualno prenosiva infekcija koju uzrokuje herpes simplex virus (HSV). Postoje dva tipa HSV-a koji mogu uzrokovati genitalni herpes: HSV-1 i HSV-2. Oba tipa mogu uzrokovati infekciju genitalnog područja, iako je HSV-2 češći uzročnik genitalnog herpesa. Infekcija genitalnim herpesom jedna je od najčešćih spolno prenosivih bolesti u svijetu. Simptomi genitalnog herpesa mogu varirati od osobe do osobe.

Simptomi genitalnog herpesa dosta su primjetni. HSV-2 izaziva plikove na području genitalija i kod muškaraca i kod žena. Plikovi se javljaju u periodu od 3 nedelje do 3 mjeseca nakon seksualnog kontakta sa zaraženom osobom. Prvo se pojavljuju plikovi u vidu manjih nabreknuća, kasnije rastu u ispunjene plikove koji kasnije prskaju ispuštajući gnoj iz sebe. Plikovi mogu biti veliki ili mali, može se javiti samo jedan plik a može i više plikova na određenom području tijela.

- Google oglasi -

Genitalni herpes se ne može izliječiti, ali što ranijim početkom liječenja može se izbjeći izbijanje mjehurića, smanjiti težinu simptoma kao i učestalost ponovne pojave iste bolesti.

Simptomi genitalnog herpesa

Simptomi koji upućuju na genitalni herpes mogu biti:

Mali bolni mjehurići: Pojavljuju se crveni mjehurići ispunjeni tečnošću u genitalnom području, anusu ili ustima.

Bol ili svrbež: Osobe s genitalnim herpesom mogu osjetiti bol, svrbež ili peckanje u zahvaćenom području prije nego što se pojave mjehurići.

- Google oglasi -

Bol prilikom mokrenja: Mokrenje može biti bolno i nelagodno kod zaraženih osoba.

Opća nelagoda: Može se javiti umor, bol u mišićima ili povećanje tjelesne temperature.

Oticanje limfnih čvorova: Limfni čvorovi u preponama mogu postati otečeni i bolni.

Pored nabrojanih simptoma kod zaraženih osoba se može javiti glavobolja i vaginalni sekret.

Pravilnu dijagnozu herpesa može postaviti samo doktor. U glavnom se dijagnoza može postaviti jednostavnim pregledom kod liječnika, a ukoliko za vrijeme posjete nemate klasičnih simptoma herpesa liječnik može uzeti uzorak, odnosno bris sa dijela kože za koji se sumnja da je zaražen. Kasnije se bris analizira u laboratoriju te se pomoću nalaza utvrđuje dali ste zaraženi ili ne.

Testiranje na herpes se može uraditi i analizom uzorka krvi, no takav test je manje pouzdan, pa se rijetko i koristi.

Genitalni herpes prirodno liječenje

Veoma je važno znati da nema potpunog izlječenja od genitalnog herpesa, ali postoje prirodni lijekovi koji mogu pomoći u ublažavanju simptoma i kontroliranju infekcije.

Topli oblozi: Topli oblozi mogu pružiti olakšanje od bolova i nelagode. Koristite čistu, toplu vodu i nanesite na zahvaćeno područje pomoću mekane tkanine.

Zdrava prehrana: Uravnotežena prehrana bogata vitaminima i mineralima može podržati vaš imunološki sustav. Voće, povrće, integralne žitarice i proteini mogu doprinijeti općem zdravlju.

Aloe vera: Gel aloe vera može pružiti olakšanje od svrbeža i iritacije.

Propolis: Propolis je efikasan prirodni lijek pomoću kojeg ćete ukloniti herpes. Pijte alkoholne ili vodene kapi propolisa, a inficirane dijelove kože mažite uljnim rastvorom propolisa.

Jabučni ocat protiv herpesa: Kada se nanosi direktno na mjehuriće može trenutno smanjiti svrbež i upalu. Razrijedite jabučni ocat s vodom i pomoću vate nanesite na herpes.

Češnjak: Iznimno učinkovi prirodni lijek bez nepoželjnih nuspojava u liječenju herpesa, koji se stalno ponavlja, bilo da se radi o genitalnoj ili oralnoj formi, je češnjak.

Tinktura melisa: Ljekoviti matičnjak (lat. Melissa officinalis) također posjeduje antivirusno djelovanje kod infekcije herpesom. Ometa izbijanje mjehurića i ubrzava cijeljenje ukoliko se primjenjuje odmah pri izbijanju simptoma. Primjenjuje se u obliku kreme ili tinkture koja se koristi 2 – 4 puta na dan tokom 2-5 dana.

Na isti način se može primjenjivati ulje čajevca. U slučaju da češnjak i melisa, odnosno australski čajevec ne zaustave izbijanje herpesa, u fazi izbijanja mjehurića mogu se koristiti cinkova mast, mast s vitaminom E ili mast s ekstraktom litija koji se koriste 4 puta dnevno, sve dok mjehurići ne nestanu.

- Google oglasi -

Novi Sadržaj

Majčina dušica (Thymus serpyllum)

Majčina dušica (Thymus serpyllum L.) u narodu poznata još kao "babina dušica" ili "materinka" je trajna biljka iz porodice...

Maslačak (Taraxacum officinale)

Maslačak (Taraxacum officinale) je trajna zeljasta biljka iz porodice glavočika (Asteraceae), s vrlo razvijenim korijenom iz kojega raste rozeta...

Vitiligo: vrste, simptomi, uzroci i liječenje

Bolest se može javiti u bilo kojoj životnoj dobi, u svim rasama i u oba spola. Vitiligo je stanje...

Prirodni eliksir ljepote i zdravlja – Za šta je dobro koristiti kantarionovo ulje

Kantarion ili gospina trava je biljka koja ima mnoga ljekovita svojstva, bere se u maju i junu u vrijeme...
- Google oglasi -

Proljetna alergija, borba s peludom i oslobađanje od neugodnih simptoma

Za neke je proljeće izvor radosti i dobrog raspoloženja, a za druge je sezona muke i patnje. Naime, sve...

Rosopas (Chelidonium majus)

Rosopas (Chelidonium majus) u narodu poznata još kao “rusa” ili “zmijino mlijeko”, dolazi iz porodice Makovki (Papaveraceae). Ime rodu...

Ovo morate pročitati

Nikako nemojte slušati ove savjete ako želite smršati

Pogledajte popis najvećih zabluda u vezi sa dijetom za...

Visok krvni pritisak

Povišeni krvni pritisak je najčešće od svih kardiovaskularnih oboljenja...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas