Šipurak ili šipak (lat. Rosa canina) je žbunasta biljka iz porodice ruža. Šipurak je slatko-kiselkastog okusa, koji je odličan saveznik kod prehlade ili gripe. Ljekovita svojstva šipurak može zahvaliti bogatom sastavu vitamina C, D, P, K, B1, B2, B3. Drugi nazivi: šipak, divlja ruža, pasja ruža, šipurina, šipurika.
U ovom periodu godine kućna apoteka je nezamisliva bez divlje ruže ili šipurka. Izuzetno je ljekovita biljka i sadrži jako hranljivo biljno ulje. Plod se bere krajem septembra i tokom oktobra, kada i sazrijeva.
Suši se na suncu ili u sušionicama na temperaturi od 80 stepeni, nakon toga je tvrd, smežuran, sjajan i tamnocrvene boje. Ima slatko-kiseli ukus i nema mirisa.
Šipurak ljekovitost
Šipurak podiže imunitet, sprječava malaksalost, čisti krv, pomaže kod bolesti bubrega, potiče probavu, štiti od bakterija i virusa, utječe na regulaciju hormona, djeluje na reumatizam. Istraživanja pokazuju kako nivo askorbinske kiseline (vitamina C) iz šipurka kuhanjem ne opada već se povećava.
Sjeme sadrži oko 10 % masnog ulja, koje je bogato oleinskom, linolnom i linoleinskom kiselinom. Šipurak je pun vitamina C i K, karotenoidima likopenom i beta karotenom, invertnim šećerom i saharozom, pektinima, taninima.
Prosječan sadržaj vitamina C je 4-6%, ali može da dostigne i 18%. Šipurak je po količini ovog vitamina u sebi „prestigao“ crnu ribizlu za deset puta, a limun čak pedeset puta. Zanimljivo, zar ne?
Pored toga u šipku postoji obilje željeza, mangana, magnezijuma i kalcijuma.
Zbog vrijednih sastojaka, koristi se kao tonik, vitaminski napitak protiv prehlade i gripe, kao blagi diuretik i laksativ. Džem i marmelada od šipka se kod nas tradicionalno pripremaju od davnina, i prosto nezamjenjivi dio slatke zimnice.
Kako se pravi pekmez od šipka pročitajte ovdje.
Čaj od šipurka djeluje efikasno kod umora, malaksalosti i anemije, pročišćava krv, pomaže organima za varenje, podstiče izlučivanje urina bez nadražaja bubrega. Sprečava stvaranja pijeska, ublažava upale urinarnog trakta.
Ulje ove biljke se koristi u kozmetici, aktivna je supstanca u preparatima za upalu kože. Primjenjuje se lokalno u terapiji ekcema, akni i psorijaze, a preporučuje se posebno za njegu izrazito suhe i zrele kože, kao i u liječenju artritisa.
Istraživanja su pokazala da masno ulje divlje ruže blagotvorno djeluje na ćelije epiderma. Najčešće se dodaje losionima za tijelo, kupkama, šamponima, balzamima za usne i kremama za lice i ruke.
15 ljekoviti pripravaka od šipka pročitajte ovdje.
Čaj od šipurka
U lončić sipajte šoljicu do dvije hladne vode i dodajte kašičicu-dvije osušenih plodova šipurka.
Poklopljeno kuhate na laganoj vatri oko 5 minuta. Potom isključite i ostavite da odstoji 8-10 minuta.
Procijedite čaj kroz gustu cjediljku (zbog mogućih dlačica iz šipurka koje bi vam mogle zasmetati u grlu) te po želji dodajte kašičicu meda i malo limuna.
Čaj od šipka zašto je dobar saznajte ovdje.