Opis biljke: šipurika ili šipak trajan je grm visine 2 do 3 metra. U prvoj godini pojavljuju se uspravni izbojci što se, u sljedećim godinama, razgranjuju u mnogobrojne podvinute i viseće grane. Čitav grm obrastao je oštrim i prema dole svinutim bodljikama. Listovi su neparno perasti, a listići jajastog oblika i oštro nazubljeni. Cvjetovi su bijele do bijelo-ružičaste boje. Plodovi su jajastog oblika, svijetlocrvene boje, a sadrže veliki broj tvrdih sjemenki. Cvjetovi su ugodna mirisa, a plodovi kiselkasto-slatka ukusa što steže. Sjemenke su bez mirisa, ali zato čaj ima veoma ugodan miris.
Stanište: Šipurika je veoma rasprostranjena po cijeloj Evropi. U našim je krajevima ima u priličnim količinama, a raste po živicama, uz rubove šuma, u šikarama i drugdje.
Ljekoviti dio biljke: za lijek sabiru se plodovi i cvjetne latice.
Ljekovito djelovanje: šipurika je ljekovita biljka koja, uz crni ribiz, ima najviše C vitamina. Posebno je važno što kuhanjem šipurika ne gubi taj vitamin. Čaj se preporučuje majkama za vrijeme dojenja. Proizvodi od šipurike otklanjaju tzv. proljetni umor, malaksalost, bljedolikost i nevoljkost kao i sve ostale tegobe povezane s pomanjkanjem vitamina C. Šipurika povoljno djeluje na probavni trakt i na izlučivanje mokraće bez ikakvih nadražaja bubrega. Čaj od šipurike preporučuje se za sprečavanje kamenaca u bubrezima i mokraćnim kanalima. Isto tako, djeluje na čišćenje krvi, a koristi se kod upalnih procesa bubrega, bubrežne nakapnice i mjehura. Cvjetne latice šipurike upotrebljavaju se za pripremanje čaja kod krvarenja iz želuca, crijeva, pluća i hemoroida kao i protiv proljeva i želučanih grčeva. Pomiješana s drugim biljkama koristi se u liječenju mnogih drugih bolesti.
Kakvo dejstvo sipak ima u lecenju dijabeticara?