Tradicionalni recept kako se pravi sirup od bokvice – Blagodat za respiratorne organe

-

Antibakterijsko djelovanje sirupa od bokvice i meda brzo i efikasno otklanja upalne procese na respiratornom sistemu. Budući da aktivni sastojci sirupa potiču izlučivanje sekrecije iz nosa i pluća, regeneriraju bronhije i oštećenu sluzokožu ždrijela, sirup od bokvice uspješno otklanja simptome astme, bronhitisa, laringitisa, alergijskog rinitisa, pneumonije i angine.

Uz to, ova ljekovita kombinacija bokvice i meda povećava otpornost disajnih organa na mikrobe i sprječava pojavu respiratornih infekcija.

- Google oglasi -

Sirup od bokvice povoljno djeluje i na želudac, ubrzava probavu i otklanja čireve. Preporučuje se svima, a posebno plućnim bolesnicima, pušačima i ljudima slabog imuniteta. Potpuno je neškodljiv i ne izaziva neželjene efekte ni nakon dugotrajnog korištenja. Zbog toga bez straha mogu da ga uzimaju čak i najosjetljivije osobe, bebe, trudnice i dojilje.

Sirup od bokvice recept

Bokvica u obliku sirupa preporučuje se svim onim bolesnicima koji boluju od plućnih bolesti, plućne tuberkuloze, onima koji teško dišu, kašljucaju i u grudima imaju prekomjerni sluzavi sekret.

Način izrade sirupa

Uzme se boca za konzerviranje sa širokim grlom, sadržine 5 litara. Na njeno dno se stavi 2 do 3 cm dobro pritisnutih svježe ubranih listova bokvice. Na to se naspe oko 1 cm smedjeg šećera ili meda, a na to opet sloj dobro pritisnutih listova. Tako se nastavi izmjenično, slojevima šećera – meda i listova dok boca ne bude napunjena.

- Google oglasi -

Boca se preko noći ostavi pokrivena pa se drugi dan na isti način nadopuni jer se sadržaj boce preko noći slegne. To se ponavlja tako dugo dok boca bude potpuno ispunjena. U vrtu na zaštićenom mjestu iskopa se jama, grlo se boce zatvori trostrukim slojem pargament papira ili celofana (ili zalije voskom). Boca se stavi u iskopanu jamu, pokrije daščicom i još optereti kamenom ili opekom. U visini kamena ili opeke gornji se dio jame proširi i na to stavi jača daska. Konačno se ostatak jame zatrpa zemljom i kraj toga zabode daščica zbog oznake mjesta.


Boca treba da bude u zemlji 3 mjeseca. Sadržaj boce vrije u sirup od bokvice na ravnomjernoj toploti zemlje, a iz listova se pomoću šećera, meda izluči sok u obliku sirupa bokvice. Poslije isteka toga vremena boca se oprezno izvadi iz zemlje i cijeli sadržaj boce dobro iscijedi a tako dobijeni sirup od bokvice jednom se prokuha.

Djeca uzimaju sirup više puta dnevno čajnom kašikom, a odrasli supenom kašikom.

- Google oglasi -

24 KOMENTARI

  1. necete pogrijesiti koju god uberete……sasvim je svejedno sastav i ljekovitost im je ista 🙂

  2. Ja sam prošle godine pravila,nasjeckam bokvicu i onda redam u galon red bokvice 1 cm pa red žutog šećera i tako ponavljam.Držim u frižideru,tose sve slegne onda opet za koji dan ponovo i sve tako dok traje bokvica.tosam koristila kao sirup za grlo i crijeva a ponekad i čaj navadim kašiku i prelijem vrelom vodom.U jedan galon od kg jako puno vam može stati .Meni je bolje nego sa medom od meda je žilavije i manje otpušta sok.Ovo je neki stari način pripravljanja sirupa negdje sam pročitala.

  3. Sofija Suput da napomenemo bitnu stvar, u prirodi postoji velika i mala ili muška i ženska bokvica, koje se razlikuju po listovima i cvetu. Koju god da bokvicu uberete za sirup od bokvice nećete pogrešiti. Razlikuju se malo po ukusu ali im je hemijski sastav i lekovito delovanje isto.

  4. Sitno naseckajte listove bokvice i pomesajte sa medom. Uzimajte po kasicicu po potrebi. Za one koji imaju problema sa stomakom i bolove ovo je najbolji lek. Probajte i bicete presrecni.

  5. Upravo tako ima vise vrsta bokvice ako vec dajete recet onda bi bilo dobro "sve opisati u detalje"
    Hvala u napred.

  6. voljela bih znati koja bokvica jer postoje dvije vrste koje se upotrebljavaju za lijecenje tzv muska i zenska pa ako mozete naglasite koja i jos bi bilo jako pozeljno sliku iste postaviti, da se bas sve podesi da lijek funkcionise. Hvala!

Comments are closed.

Novi Sadržaj

Majčina dušica (Thymus serpyllum)

Majčina dušica (Thymus serpyllum L.) u narodu poznata još kao "babina dušica" ili "materinka" je trajna biljka iz porodice...

Maslačak (Taraxacum officinale)

Maslačak (Taraxacum officinale) je trajna zeljasta biljka iz porodice glavočika (Asteraceae), s vrlo razvijenim korijenom iz kojega raste rozeta...

Vitiligo: vrste, simptomi, uzroci i liječenje

Bolest se može javiti u bilo kojoj životnoj dobi, u svim rasama i u oba spola. Vitiligo je stanje...

Prirodni eliksir ljepote i zdravlja – Za šta je dobro koristiti kantarionovo ulje

Kantarion ili gospina trava je biljka koja ima mnoga ljekovita svojstva, bere se u maju i junu u vrijeme...
- Google oglasi -

Proljetna alergija, borba s peludom i oslobađanje od neugodnih simptoma

Za neke je proljeće izvor radosti i dobrog raspoloženja, a za druge je sezona muke i patnje. Naime, sve...

Rosopas (Chelidonium majus)

Rosopas (Chelidonium majus) u narodu poznata još kao “rusa” ili “zmijino mlijeko”, dolazi iz porodice Makovki (Papaveraceae). Ime rodu...

Ovo morate pročitati

Kako napraviti ulje od lavande i za šta se koristi

Lavanda biljka ima jak aromatičan miris, ukus gorak i...

Modrice – Kako nastaju, zbog čega i kako ih liječiti prirodnim lijekovima?

Ružne su, a mogu da budu i prilično bolne...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas