Sitnica biljka – Turska trava – Najjači prirodni diuretik

-

Sitnica je mala, neugledna, kozmopolitska biljka. Stabljika je po zemlji polegla, do 20 cm dugačka, veoma razgranala, ima vrlo sitne, jajasto-duguljaste, naspramne, gole (Herniaria glabra) ili dlakave (H. hirsuta) listiće cijelog oboda i bez drške. Sićušni, jedva primetni, neugledni zeleno-žućkasti cvjetići skupljeni su po desetak zajedno u pazuhu lista. Svježa biljka nema mirisa, a suha miriše slabo na kumarin. Ukusa je nagorkog i nešto malo ljutog i slanog.

Kod nas je ima po suhim i pješčanim mjestima. Nekad obraste po kamenu kao mahovina, jer nema uspravnih stabljika. Bere se cijela biljka u cvijetu.

- Google oglasi -

U narodu još poznata kao gola kilavica, janjče zelje, priputnica, sipanica, trava od kile. Vrijeme cvatnje joj je od juna do oktobra, a upotrebljava se nadzemni dio biljke.

Sitnica biljka

Koristimo zelene dijelove biljke koje sakupljamo u doba cvatnje. Ne čupamo ih već ih režemo, tako sakupljene dijelove biljke sušimo na prozračnom i tamnom mjestu. Koristimo je kao diuretik, za dezinfekciju mokraćnih organa i bolesti vezanima za mjehur i bubrege. Sakuplja pijesak i eliminira ga iz organizma. Često se miješa s medvjetkom u jednakim dijelovima.

Upotrebljava se kao čaj (obično pomiješan sa lišćem medvjeđeg grožđa) za liječenje urogenitalnih organa, kao diuretik pri oboljenju bešike i stvaranju kamenčića.

Veliku ljekovitost sitnica biljka pokazala je kod vodene bolesti, gdje vrlo uspješno pospješuje izbacivanje viška vode iz organizma, čime olakšava rad srca i sprječava nakupljanje vode kako u plućima tako i u ostatku organizma.

- Google oglasi -

Pored ovog dejstva, sitnica biljka se pokazala efikasnom kod svih problema hroničnih i akutnih upala bubrega, mokračnog mjehura, mokraćne bešike kao i kod bolnog izmokravanja ili nemogućnosti mokrenja.

Za čišćenje mokraćnog mjehura dobra je i mješavina od po 10 g sitnice, breze (Betula alba), korijena zečjeg trna (Ononis spinoza) i 30 g lišća medvjeđeg grožđa, te po 1 g ploda od peršina (Petroselinum sativum) i metvice (Menthae piperitae). 2 velike kašike te mješavine popare se sa 4 dl kipuće vode, pa se to poklopljeno ostavi da stoji 2 sata. Pije se umjesto vode.

Sitnica biljka ili kako je još poznata kilavica pomaže i protiv slabosti vida uzrokovane kronično bolesnim bubrezima ili njihovom sklerozom. Dobra je i mješavina od po 25 g kilavice, lišća medvjeđeg grožđa, lanenog sjemena i korijena selena. Veliku kašiku te mješavine treba prokuhati u 2 dl vode, ostaviti da poklopljeno stoji 5 minuta pa procijediti. Pije se toplo, tri puta dnevno po 1 šoljica.

- Google oglasi -

Novi Sadržaj

Majčina dušica (Thymus serpyllum)

Majčina dušica (Thymus serpyllum L.) u narodu poznata još kao "babina dušica" ili "materinka" je trajna biljka iz porodice...

Maslačak (Taraxacum officinale)

Maslačak (Taraxacum officinale) je trajna zeljasta biljka iz porodice glavočika (Asteraceae), s vrlo razvijenim korijenom iz kojega raste rozeta...

Vitiligo: vrste, simptomi, uzroci i liječenje

Bolest se može javiti u bilo kojoj životnoj dobi, u svim rasama i u oba spola. Vitiligo je stanje...

Prirodni eliksir ljepote i zdravlja – Za šta je dobro koristiti kantarionovo ulje

Kantarion ili gospina trava je biljka koja ima mnoga ljekovita svojstva, bere se u maju i junu u vrijeme...
- Google oglasi -

Proljetna alergija, borba s peludom i oslobađanje od neugodnih simptoma

Za neke je proljeće izvor radosti i dobrog raspoloženja, a za druge je sezona muke i patnje. Naime, sve...

Rosopas (Chelidonium majus)

Rosopas (Chelidonium majus) u narodu poznata još kao “rusa” ili “zmijino mlijeko”, dolazi iz porodice Makovki (Papaveraceae). Ime rodu...

Ovo morate pročitati

Evo kako ćete znati: Alergija ili prehlada – koja je razlika?

Kada djeca kišu, kašlju i iscjedak iz nosa brišu...

Svoj dan pomno unaprijed isplanirate? Možda nakon ovoga više nećete

Znanstvenici sa Sveučilišta u Saint Louisu, u svom su...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas