Kod spremanja sa bundevom uvijek nam ostanu sjemenke, koje je šteta baciti obzirom na njene vrijednosti…Sjemenke bundeve veoma su ljekovite a priprema je jednostavna. Sjemenke možete kupiti ali ih i sami pripremiti.
Sjemenke bundeve imaju veliku energetsku vrijednost (u 100g sjemenki ima oko 467kcal). Jedna šaka sjemenki kao među obrok može vam donijeti niz dobrih sastojaka, kao što su omega-3 masne kiseline i fitosteroli, koji pomažu kod povišenog kolesterola.
Bučine sjemenke sadrže visoku udio cinka, koji smanjuje rizik od virusnih infekcija, poput prehlade i gripe te poboljšava zdravlje prostate, a korisne su i za zdravlje kože, jajnika te rast kose. Zato mogu biti odlična zamjena za grickalice. Djeluju kao antioksidans te imaju antimikrobno djelovanje, što je korisno za zdravlje crijeva.
Bogate su željezom, cinkom, fosforom, omega 3 mastima, kiselinama te vitaminom A…
Zašto je bundeva dobra za vaše zdravlje saznajte ovdje.
Sjemenke bundeve priprema
Sjemenke bundeve pržene
- sjemenke 1 bundeve
- 1 žlica soli
- 1 žlica maslinovog ulja
- voda
Priprema:
Sjemenke bundeve sa žlicom izgrabite van. Stavite ih u jednu cjediljku i properite koliko je moguce od mesa bundeve.
Stavite ih u slanu vodu preko noci da bi ostatci pali sa sjemenki i da bi razvile svoj okus.
Sutradan ih ocjedite u cjediljki i ostavite nekoliko sati da se osuše. Možete ih istresti na kuhinjsku krpu i staviti na zrak, kako biste ubrzali sušenje.
Stavite masni papir za pečenje u veliki pleh od pećnice. Raširite po njemu sjemenke, poštrcajte sa maslinovim uljem te ih pecite u pećnici na 200c. Možete i namazati svoje ruke i protljati sjemenke kroz ruke. Sjemenke su gotove kad počnu da pucketaju i skakuću po plehu kao kokice.
Jedan do dva puta promješajte da bi sa svih strana jednako poprimile boju. Nemojte ih previše sušiti da nebi izgubile okus i bile presuhe.
Posluživanje – Sjemenke možete koristiti u razne salate, dodavati smjesi za kruh ili peciva, jesti ovako sa ljuskom ili bez ljuske.