Rogač otklanja stomačne tegobe

-

Sjemenke rogača se u ljudskoj ishrani koriste već hiljadama godina. Pored toga, te se sjemenke koriste i u terapiji digestivnih problema. Naime, brašno ovog ploda sadrži tanine, pektine i lignine koji djeluju blagotvorno u slučaju mučnine i proljeva.

Rogač je bogat vitaminima A, D, B1, B2, B3 i B6, kao i kalcijem, kalijem, željezom, magnezijem i proteinima. Osim što olakšavaju probavu, sjemenke rogača snižavaju visok krvni tlak, neutraliziraju štetno djelovanje slobodnih radikala a djeluju blagotvorno u slučaju astme i alergije.

- Google oglasi -

Zahvaljujući visokom postotku lignina i polifenola, rogač djeluje blagotvorno i u slučaju povišenog kolesterola u krvi i ubrzava metabolizam. Preporučuje se rogač za mršavljenje osobama sa viškom kilograma. Inače, brašno se koristi i kao zamjena za kakao prilikom pripremanja raznih poslastica.

Upotreba rogaca u prehrambenoj industriji i domaćinstvu

Brašno sjemenki rogača se koristi u prehrambenoj industriji kao stabilizator i sredstvo za potamnjivanje. U domaćinstvu se često koristi kao zamjena za kakao i kafu. Od fino mljevenog brašna mogu se napraviti ukusni i zdravi topli napitci ili se njime može dati fina aroma raznim pudinzima i kolačima. U trgovinama zdrave hrane mogu se naći razne «čokolade», namazi i pudinzi od rogača. Osim toga zreli rogač se može konzumirati kao slatka grickalica.

Rogač se zbog sadržaja tanina ponekad daje djeci koja imaju problema sa proljevom. Čak su i neki klinički pokusi potvrdili djelovanje rogača u sprječavanju proljeva. Jednostavan napitak koji može pomoći kod ovog neugodnog stanja je sok od jabuke kojemu je dodano 15 grama brašna od rogača.

Proces prerade – Rogač se obično prerađuje u zemlji porijekla. Plod se suši, ispire s vodom i usitnjava kako bi se sjemenke rogača odvojile od mezokarpa, odnosno mahune. Nakon toga od sjemenki se obradom dobiva ljepljiva masa koja se koristi za geliranje ili kao emulgator u sladoledu, a od mahuna se radi prah. Prah se dobiva prženjem mahuna rogača, koje se potom melju i prosijavaju sa ciljem da ne postanu tvrde i grudičaste.

- Google oglasi -

Sjemenke rogača Istodobno hrana i lijek

Zahvaljujući bogatstvu voćnih kiselina, pektina i biljne sluzi, rogač je ujedno hrana i lijek. Plod rogača za liječenje su koristili još stari Egipćani, dok su stari Grci i Rimljani kao lijek koristili nezrele plodove.
Sluzi (mucilaginosa) su prirodne tvari pretežno biljnoga podrijetla, srodne polisaharidima i topive u vodi. Uzete na usta (per os) oblažu sluznicu probavnog sustava i štite je od podražajnog djelovanja toksičnih tvari.

U probavnom sustavu biljne sluzi usporavaju resorpciju vode i mnogih ljekovitih tvari pa tako produljuju njihovo lokalno djelovanje na sluznicu crijeva te pojačavaju učinak crijevnih adstringenata i nekih antiseptika. Sluzne droge primjenjuju se kod proljeva uzrokovanog upalom crijeva ili podražajem crijevne sluznice. Naročito su prikladne u dječjoj dobi jer su sluzi potpuno prirodne, netoksične i bez nuspojava. Sluzi se obilato koriste i kao antidoti kod trovanja toksičnim spojevima.

Samljeveni osušeni rogač upotrebljava se kao dijetalni dodatak za liječenje želučanih i crijevnih poremećaja, posebice proljeva (vodenaste stolice). Naime, rogačev prah poput aktivnog medicinskog ugljena ima veliku moć apsorpcije crijevnih toksina i međuproizvoda metabolizma bakterija.

Mljeveni rogač se, slično kao i žitarice bogate škrobom (sluz od ječma, riže i zobi), preporučuje kod akutnog i kroničnog nespecifičnog kolitisa, gastritisa, gastroenteritisa, dispepsije i slično. U Skandinaviji posebice kod djece, čokoladne pločice se sve više zamjenjuju s voćnim čokoladicama u kojima su zastupljeni rogač, mljevene sušene jabuke i kakao. Bogat su izvor vlakana, vitamina i minerala i odličan regulator rada crijeva. Mogu se koristiti kao zdrav međuobrok ili užina.

Brašno od rogača

Rogačevo brašno koristi se i u terapiji organa za disanje, osobito kao antitusik za smirivanje nadražajnog kašlja – jedna jušna žlica rogačeva brašna prokuha se kao griz u šalici mlijeka i pije toplo više puta dnevno. Rogač i od njega dobiveni tzv. Ceratonia granulat, poput ostalih sluznih droga, kao što su primjerice bijeli sljez (Radix et folium Althaeae), crni sljez (Folium et flos Malvae), podbjel (Folium Farfarae), trputac (Folium Plantaginis), dunja (Semen Cydoniae) i njihovi preparati (sirupi, čajevi i pastile), posebno su pogodni za smirivanje kašlja kod djece.

Čaj protiv proljeva i za jačanje probavnog sustava


Čaj od rogača recept:

  • 5 g rogača
  • 1 dl vode

Priprema: Na laganoj vatri prokuhajte 5 grama rogača i pustite da odstoji jedan sat. Ne cijedite čaj, neka u njemu ostanu komadići rogača, kako bi i dalje ispuštali ljekovite sastojke. 

Pijte prije jela, 2 – 3 puta na dan, po 1 dl. 

- Google oglasi -

Novi Sadržaj

Chia sjemenke za mršavljenje: Kako ih koristiti s limunom i jogurtom za najbolje rezultate

U potrazi za zdravim načinima mršavljenja, prirodni sastojci poput chia sjemenki sve više dobijaju na popularnosti. Chia sjemenke za...

Sok od koprive: Kako napraviti prirodni napitak za čišćenje krvi i jačanje imuniteta

U svijetu prirodnih napitaka, sok od koprive zauzima posebno mjesto zbog svog bogatog sastava i brojnih zdravstvenih koristi. Ova...

Može li cimet i med zaista pomoći u mršavljenju? Otkrijte jednostavan recept!

Cimet i med su već dugo poznati po svojim zdravstvenim benefitima, a sve više ljudi otkriva kako ova dva...

Tradicionalne tehnike farbanja jaja sa lukom, vinom, biljkama i aluminijskom folijom

Uskrs je nezamisliv bez šarenih i ukrašenih jaja koja simbolizuju novi život, buđenje prirode i porodično zajedništvo. Danas postoji...
- Google oglasi -

Tinktura od koprive: Ljekoviti dar prirode koji možete napraviti sami

Tinktura od koprive sve je popularniji prirodni preparat među ljubiteljima biljne medicine, a razlog tome leži u njenim izuzetnim...

Čaj za heliko bakteriju – prirodna pomoć u borbi protiv infekcije

Helicobacter pylori, poznata i kao heliko bakterija, česta je bakterija koja može uzrokovati razne probavne tegobe, uključujući gastritis, čireve...

Ovo morate pročitati

Apsolutni je hit – Znate li za šta se koristi arganovo ulje

Arganovo ulje najbolji je saveznik zdravlja kože, kose i...

Đumbir jača pamćenje

Đumbir ima specifičan okus koji ne odgovara svima, ali...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas