Škodi i previše i premalo

-

Vitamini su danas sastavni dio života. Oni nas štite od prehlade, usporavaju starenje, smanjuju rizik od obolijevanja, navodno čak i od malignih bolesti. Neke vitamine uistinu treba stalno unositi u organizam kako ne bi došlo do manjka i ozbiljnih posljedica po zdravlje.

Drugi vitamini, koji se nakupe u organizmu, mogu tako nakupljeni preći dozvoljenu granicu i uzrokovati različite zdravstvene probleme.

- Google oglasi -

– Vitamini koji se tope u vodi, na primjer vitamin C, B6 ili PP, ne nakupljaju se u organizmu već se izlučuju mokraćom i znojem pa teško mogu preći dozvoljenu količnu u organizmu – kaže nutricionistkinja dr Sofija Jovičić.

Lijekovi i vitamini

– Čak i kad se to dogodi, oni se brzo odstranjuju iz tijela. Hipervitaminoza, odnosno prevelika količina vitamina, najčešće se odnosi na one vitamine koji su netopljivi u vodi, poput vitamina A, D i E, koji se tope u masti, ali i nakupljaju u masnom tkivu. To su vrlo važni vitamini: nakupljeni u “skladištima”, poput jetre i masnog tkiva, spremni su da djeluju u trenutku kada se pojavi potreba…

Oralna kontracepcija (pilula) smanjuje količine vitamina B6 i folne kiseline, no najgore neželjene učinke imaju laksativi jer sprječavaju apsorpciju vitamina A, D i E u crijevima.

Žene tokom trudnoće bi trebalo da koriste dvostruku količinu folne kiseline (400 mikrograma dnevno), vitamina D (10 mikrograma) i da povećaju količinu vitamina B6 (2,2 mg). Starije osobe, vegetarijanci, strastveni pušači i alkoholičari mogu takođe imati manjak nekih vitamina, kao što je vitamin C, što može izazvati ozbiljne zdravstvene probleme. Uzimanje potrebnih količina vitamina u obliku različitih proizvoda po pravilu se preporučuju samo osobama koje imaju specifične zdravstvene probleme. U normalnim okolnostima dovoljno je pridržavati se pravila raznovrsne ishrane. Gotovo sva hrana, počev od ulja do povrća, od voća do mesa, od ribe do tjestenine, sadrži određene količine vitamina koje mogu zadovoljiti dnevne potrebe organizma. Uz to, prirodni vitamini koje dobijamo iz hrane djeluju bolje i uz manje nuspojava od onih iz pilule ili kapsula.

- Google oglasi -

Novi Sadržaj

Majčina dušica (Thymus serpyllum)

Majčina dušica (Thymus serpyllum L.) u narodu poznata još kao "babina dušica" ili "materinka" je trajna biljka iz porodice...

Maslačak (Taraxacum officinale)

Maslačak (Taraxacum officinale) je trajna zeljasta biljka iz porodice glavočika (Asteraceae), s vrlo razvijenim korijenom iz kojega raste rozeta...

Vitiligo: vrste, simptomi, uzroci i liječenje

Bolest se može javiti u bilo kojoj životnoj dobi, u svim rasama i u oba spola. Vitiligo je stanje...

Prirodni eliksir ljepote i zdravlja – Za šta je dobro koristiti kantarionovo ulje

Kantarion ili gospina trava je biljka koja ima mnoga ljekovita svojstva, bere se u maju i junu u vrijeme...
- Google oglasi -

Proljetna alergija, borba s peludom i oslobađanje od neugodnih simptoma

Za neke je proljeće izvor radosti i dobrog raspoloženja, a za druge je sezona muke i patnje. Naime, sve...

Rosopas (Chelidonium majus)

Rosopas (Chelidonium majus) u narodu poznata još kao “rusa” ili “zmijino mlijeko”, dolazi iz porodice Makovki (Papaveraceae). Ime rodu...

Ovo morate pročitati

Svoj dan pomno unaprijed isplanirate? Možda nakon ovoga više nećete

Znanstvenici sa Sveučilišta u Saint Louisu, u svom su...

Brusnica, bobica puna vitamina i minerala

Brusnica ljekovitost krije u svojim bobicama, potiču iz Sjeverne...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas