Nokti se sastoje od keratina, bjelančevine od koje se uglavnom sastoje koža i kosa. Slabi nokti, često su pokazatelj deficita vitamina, ali mogu ukazivati i na gljivične infekcije.
Dnevno nokti rastu oko 0,1 milimetar. Tako da noktu na ruci treba oko šest mjeseci da naraste od svog korjena do vrha, a noktima na nogama čak oko godinu dana.
Zdravi nokti su glatki, čvrsti i ujednačene boje. Izgled noktiju može biti pokazatelj vašeg opšteg zdravstvenog stanja. Nokti i koža oko noktiju mogu se inficirati bakterijama i gljivicama. Da li ste znali da je zanoktica zapravo bakterijska ili gljivična infekcija nabora kože uz nokat. Od zanoktica nokti postaju mekši, izgube boju i zadebljaju. Nokti često promjene boju kod dugogodišnjih pušača, ali i kod vrlo česte upotrebe laka za nokte.
Slabi nokti, uzroci i prirodno liječenje
Svojim noktima možemo pomoći i sami, prije svega pravilnom i kvalitetnom prehranom. U nastavku pročitajte koji su mogući uzroci slabih noktiju, i kako nadomjestiti deficit.
>> Namirnice koje se koriste za zdrave, sjajne i jake nokte
Anemija zbog nedostatka željeza može izazvati bljedoću noktiju, koji postaju tanki, lomljivi i naborani. U ovom slučaju našu prehranu trebamo obogatiti namirnicama koje su bogate proteinima i željezom. Hrana poput mesa, ribe, sjemenki, kao i zeleniša spanaka, blitve…
Ako ste na noktima primjetili bijele mrlje i slabi nokti vam često pucaju, tada zasigurno imate manjak cinka. Da bi riješili ovaj problem uzimajte u ishrani namirnice posebno bogate ovim mineralom kao što su: jezgričasto voće i korjenasto povrće.
Stručnjak za ispucale nokte je vitamin A kojeg ćete pronaći u mrkvi, ribi i mlijeku. Ako ishranom ne riješite ovaj problem, svakako razmislite o uzimanju dodatnog ribljeg ulja.
Obzirom da su lijepi i njegovani nokti najljepši ukras naših ruku, razmislite kako ćete od sada postupati s njima. Lomljivi nokti su jako neugodna pojava, pa stoga povedite računa i na ishranu. Za cjelokupno zdravlje našeg organizma, ključ leži u ishrani!