Osim imena slačica, postoje i druga narodna imena: mustarda, senf, ardalj, gorušica, ognjica, muštarda, mušta biljka koja se kultivira samo zbog svog aromatičnog sjemena, iz kojega se posebnim tehnološkim postupkom (finim usitnjavanjem uz dodatak vode, octa ili vina) dobiva senf. U narodu je slačica biljka poznatija pod nazivom gorčica. Postoje dvije vrste ove biljke: crna slačica (Barssica nigra) i bijela slačica (Sinapis alba). Ljekoviti dio biljke slačice je njeno sjeme.
Jeste li znali da je slačica glavni sastojak senfa? Postoje tvrdnje kako je upravo ovaj začin među najstarijima na svijetu. Salčica biljka pored specifičnog ukusa, zbog koga je ova biljka poznat začin ona je i izuzetno zdrava i ljekovita.
Što se tiče minerala, biljka slačica sadrži kalijum, kalcijum i fosfor. Bogata je i vitaminima A, C i E, tiaminom, riboflavinom i niacinom. Također, obiluje omega 3 masnim kiselinama i glikozid sinalbinom koji je odgovoran za ljuti osjećaj.
Slačica biljka
Najljekovitiji dio slačice je njeno sjeme. Ono nema miris, ali ga zato karakterizira, jak i ljut ukus. Sjemenke su se pokazale jako dobro kod problema sa srcem, digestivnim traktom i jetrom. Ubrzavaju metabolizam, poboljšavaju cirkulaciju, čiste krvotok, snižavaju krvni pritisak. Čaj od sjemena slačice je odličan kao lijek za obranu od prehlade.
Sjeme ove ljekovite biljke može pomoći onesviještenim osobama da se povrate. Dovoljno je samo kašičicu mljevene slačice staviti toj osobi ispod nosa. Mljeveno sjeme biljke ima jak i ljut miris koji će pomoći povratku svijesti.
Slačica biljka ulazi u sastav mnogih lijekova u farmaceutskoj industriji. Njeno eterično ulje sadrži aktivni sastojak alilizotiocijanid koji je mali molekul, pa zahvaljujući tome brzo ulazi u razne organe. Ima izrazitu antibakterijsku moć i efikasno uništava štetne mikroorganizme u hrani. Upravo zbog toga je često sredstvo za konzerviranje namirnica.
Slačica kao lijek djeluje i u slučaju reumatskih tegoba ili akutnom upalom nerava ili zglobova. Oblozi sa ovom biljkom pospješuju cirkulaciju i dobar su izvor selena koji ublažava tegobe uslijed išijasa i reume. Efikasna je kod migrene, nesanice ili kod žena u menopauzi.
Oblozi od slačice protiv bolova u vratu i leđima su veoma efikasni.
Priprema obloga od salčice: Pomiješate 2 kašike običnog brašna sa kašičicom samljevenog sjemena slačice. Pa tome dolijevati polako mlaku vodu dok ne dobijete rijetku kašastu masu. Zatim tu smjesu stavite između dva sloja gaze i stavite na bolno mjesto. Držite 5-10 minuta, ako osjetite bilo kakvu nelagodnost skinite odmah. Dobro isperite kožu. Dnevno najviše tri puta se smije koristiti ovakav oblog.
Gdje je možete kupiti
Slačica začin se može kupiti u raznoraznim pakovanjima, u kesicama, teglicama, kutijicama, pa čak i rinfuzno.
Dostupna je u radnjama, većim marketima, prodavnicama zdrave hrane, dakle skoro svugde, pa čak i na internetu.