Sladić je vrlo djelotvorna biljka, a lista bolesti koje liječi je duga

-

Sladić (lat. Glycyrrhiza glabra) je dugovječna, vrlo otporna zeljasta biljka sa izvanredno snažnim, razvijenim i žilavim, drvenastim korijenovim sistemom. Iz rizoma, koji je ispod same površine zemlje, svakog proljeća izbija po nekoliko stabljika 1 – 2 m. Divlja, a osobito gajena biljka, u gustom sklopu obrazuje zbijen i teško prohodan cestar, koji na prvi pogled liči na mladu bagremovu šumicu. Lišće je slično bagremovom, ali je sitnije. Lišće je pod prstima grubo i vrlo ljepljivo. Cvjetovi su sitni, ljubičaste boje. Plod je mala mahuna mrke boje, pljosnata, vrlo čvrsta i gruba pod prstima. Cvijeta u julu i augustu.

Sladić raste na pjeskovitim obalama Dunava i Tise, a gaji se kao medicinska biljka u mnogim zemljama Evrope i svijeta.

- Google oglasi -

U sladiću je pronađeno na stotine potencijalno ljekovitih supstanci, uključujući flavonoide i fitoestrogene.

Sladić biljka kao lijek

Sladić je jako dobra zamjena za gospinu travu, jer ima brojne antidepresivne sastojke. Smatra se i da zbog djelovanja na hormon kortizol pojačava otpornost na stres, zbog toga ga je dobro koristiti tokom teških fizičkih i psihičkih napora.

Sladić i njegovi pripravci vrlo su blagotvorni za žene koje prolaze kroz menopauzu. Smanjuju noćno znojenje i valunge do 80 posto te omogućuju lakši i kvalitetniji san.

U narodnoj medicini koristi se čaj od sladića protiv grčevitog kašlja na nervnoj bazi, bronhitisa, traheitisa, i protiv tuberkuloze pluća. Koristi se i za gastritis, čir želuca i dvanaestopalačnog crijeva i protiv konstipacije. Prokuhan korijen sladića pomaže obnovi sluzokože pa se često dodaje u mješavinu za gastro i urolološki čaj.

- Google oglasi -

Istraživanja su pokazala kako sladić povećava proizvodnju interferona što objašnjava jedinstvenu sposobnost ove biljke da brani jetru od štetnih toksina.

Sladić je vrlo djelotvoran lijek, a lista bolesti koje liječi je duga. Može se pripremiti na brojne načine, a za razliku od većine gorkih i bezukusnih biljaka, sladić pruža ukusan i slatkast okus.

Slatki korijen ulazi u sastav plućnih čajeva. Upotrebljava se kao blago sredstvo za iskašljavanje i protiv nadimanja u trbuhu. Ulazi u sastav raznih lijekova za organe za varenje i disanje. Slatkim korijenom slade pivo, razne pjenušave limunade i druga pića. Utvrđeno je, da i ona topla žuta boja slatkog korjena nije samo boja, nego i lijek i da potiče od tzv. flavonskih jedinjena koja djeluju protiv upala sluzokože i doprinose liječenju čira u želucu. Sladić se koristi za razne miješane čajeve od kvalitetnih ljekovitih biljaka za liječenje raznih bolesti.

Korijen sladića čaj

1 kašičicu korijena sladića preliti s 2 dcl hladne vode, zagrijati do vrenja i kratko prokuhati. Ostaviti poklopljeno 15 minuta uz povremeno miješanje te procijediti. Piti 3 puta dnevno po 1 šoljicu čaja.

Čaj od sladića nije namjenjen za svakoga pa se savjetuje da ga ne pijete više od sedam dana.

Sladić u prahu

Korijen sladića je jestiv i samljevem se koristi kao zamjena za šećer. Hemijska substanca glicirizin, koja se nalazi u korijenu je 50 puta slađa od glukoze. Ekstrakt se može koristiti kao zaslađivač u kolačima, sladoledima i napitcima. Pored ljekovitosti, korijen sladića se dodaje u ostale ljekovite gorke čajeve i za poboljšanje ukusa.

- Google oglasi -

Novi Sadržaj

Majčina dušica (Thymus serpyllum)

Majčina dušica (Thymus serpyllum L.) u narodu poznata još kao "babina dušica" ili "materinka" je trajna biljka iz porodice...

Maslačak (Taraxacum officinale)

Maslačak (Taraxacum officinale) je trajna zeljasta biljka iz porodice glavočika (Asteraceae), s vrlo razvijenim korijenom iz kojega raste rozeta...

Vitiligo: vrste, simptomi, uzroci i liječenje

Bolest se može javiti u bilo kojoj životnoj dobi, u svim rasama i u oba spola. Vitiligo je stanje...

Prirodni eliksir ljepote i zdravlja – Za šta je dobro koristiti kantarionovo ulje

Kantarion ili gospina trava je biljka koja ima mnoga ljekovita svojstva, bere se u maju i junu u vrijeme...
- Google oglasi -

Proljetna alergija, borba s peludom i oslobađanje od neugodnih simptoma

Za neke je proljeće izvor radosti i dobrog raspoloženja, a za druge je sezona muke i patnje. Naime, sve...

Rosopas (Chelidonium majus)

Rosopas (Chelidonium majus) u narodu poznata još kao “rusa” ili “zmijino mlijeko”, dolazi iz porodice Makovki (Papaveraceae). Ime rodu...

Ovo morate pročitati

Pasulj – Grah

Opis biljke: Pasulj je donesen iz Amerike. Kod nas...

Herbarium – Žutilovka

Nazivi biljke Familija: Papilionatae Narodni: Žutilovka Latinski: Genista tinetoria Ljekarski: Herba Genistae Engleski :...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas