Slatka paprat (Comptonia peregrina) je biljka koja ima ugodan miris i često se koristi za pripremu čaja, ali i u ljekovite svrhe kao što su probavne smetnje i glavobolje. Također se koristi u parfemima i sapunima zbog svog mirisa. Biljka može narasti do visine od tri metra i često se nalazi u šumskim područjima ili uz rijeke i potoke.
Korijen slatke paprati ili sladića puzavi je, čvorasti podanak što raste gotovo na površini zemlje. Listovi su kožasto perasti s duboko urezanim režnjevima koji su prema vrhu sve kraći. S donje strane, na perastim dijelovima listova razvijaju se dva reda okruglih smeđih tvorevina u kojima se stvaraju spore. Korijen je debeo, mesnat i slatkog okusa. U proljeće ili ranu jesen sabiru se podanak i korijen biljke, starosti barem 4 godine. Suši se na umjerenoj toplini.
Slatka paprat ili oslad koristi se kao lijek u liječenju prehlade i kašlja. Pospješuje izlučivanje žuči i mokraće. Preporučuje se u liječenju otečene slezene, kronične začepljenosti, bolesti jetre, želuca i bubrega.
Slatka paprat kao lijek
Slatka paprat poznata je po svom slatkom, aromatičnom mirisu koji podsjeća na borovinu i smreku. Ta osobina je popularna u proizvodnji parfema, sapuna i drugih kozmetičkih proizvoda. Osim toga, listovi slatke paprati se mogu koristiti za pripremu ukusnog i zdravog biljnog čaja. Čaj od slatke paprati ima slatko, voćno i aromatično osvježavajuće svojstvo koje je posebno popularno kod ljubitelja prirodnih napitaka.
Slatka paprat se također koristi u narodnoj medicini zbog svojih ljekovitih svojstava. Tradicionalno se koristi za ublažavanje raznih problema sa želucem i crijevima, kao što su nadutost, nadražaj i proljev. Osim toga, koristi se za smanjenje upala i poboljšanje cirkulacije krvi.
Uz sve svoje ljekovite i kozmetičke prednosti, slatka paprat ima i ekološku vrijednost. Biljka je vrlo otporna na sušu i može se pojaviti u teškim uslovima, što čini vrijednom u očuvanju tla i bioraznolikosti u područjima koja su izložena suši i sušnom vremenu.
Višestruko je korisna biljka koja je popularna među ljubiteljima prirodnih proizvoda. Od njezinih kozmetičkih svojstava i ljekovitih prednosti do njezine ekološke vrijednosti, slatka paprat je primjer biljke koja ima mnogo toga za ponuditi.
Čaj od paprati
Čaj od slatke paprati se može napraviti tako da se osušeni listovi preliju kipućom vodom te ostave da odstoje nekoliko minuta. Čaj se može zasladiti medom ili drugim prirodnim zaslađivačem.
Ovaj čaj pomaže kod svih vrste alergija, a da bi došlo do poboljšanja, pije se najmanje dvije nedjelje tri puta dnevno.